Slovensko chystá školní obědy zdarma i vyšší příspěvky důchodcům

ČTK ČTK
5. 6. 2018 17:29
Proplácení obědů pro děti a dvojnásobný vánoční příspěvek důchodcům si podle expremiéra Roberta Fica vyžádají téměř 5 miliard korun ročně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Zuzana Šmajlerová/Economia

Bratislava - Slovensko chystá proplácení školních obědů státem pro děti z posledního ročníku mateřských škol a pro všechny žáky základních škol. Plánuje i zdvojnásobit vánoční příspěvek důchodcům a zpřístupnit levnou lázeňskou léčbu většímu počtu pacientů.

Opatření připravila nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) a podle předsedy Směru-SD a expremiéra Roberta Fica si vyžádají 191 milionů eur (4,9 miliardy korun) ročně.

Další vládní strana SNS zase prosadila v koalici například návrh na snížení sazby daně z přidané hodnoty (DPH) na ubytování s odhadovaným dopadem na rozpočet 25 milionů eur (více než 640 milionů korun).

Podle premiéra a místopředsedy Směru-SD Petera Pellegriniho opatření neovlivní cíl vlády dosáhnout vyrovnaného rozpočtu v roce 2020. Platit by měla začít v příštím roce, rok před plánovanými parlamentními volbami. Tříčlenná slovenská koalice počítá i se zvýšením platů pracovníků státního a veřejného sektoru.

"Držíme se filozofie, že když se daří státu, je naší povinností podělit se o tento úspěch s lidmi," řekl novinářům Fico. Dodal, že bezplatné školní obědy přijdou stát na 106 milionů eur (2,7 miliardy korun) a zdvojnásobení vánočních příspěvků pro důchodce na 75 milionů eur (1,9 miliardy korun).

V České republice před dvěma lety začal fungovat projekt bezplatných školních obědů pro děti z chudých poměrů.

Takzvané sociální balíčky nejsou na Slovensku novinkou. Bývalá Ficova vláda například zavedla bezplatné cestování vlakem pro děti, žáky, studenty a seniory či poskytování dotací školám na organizování lyžařských kurzů. Ekonomové dříve opakovaně upozornili, že Ficovy vlády odkládaly dosažení cíle vyrovnaného rozpočtu na pozdější období a že nevyužily vyšších příjmů státu k výraznějšímu ozdravení státních financí.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy