Slovensko chystá školní obědy zdarma i vyšší příspěvky důchodcům

ČTK ČTK
5. 6. 2018 17:29
Proplácení obědů pro děti a dvojnásobný vánoční příspěvek důchodcům si podle expremiéra Roberta Fica vyžádají téměř 5 miliard korun ročně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Zuzana Šmajlerová/Economia

Bratislava - Slovensko chystá proplácení školních obědů státem pro děti z posledního ročníku mateřských škol a pro všechny žáky základních škol. Plánuje i zdvojnásobit vánoční příspěvek důchodcům a zpřístupnit levnou lázeňskou léčbu většímu počtu pacientů.

Opatření připravila nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) a podle předsedy Směru-SD a expremiéra Roberta Fica si vyžádají 191 milionů eur (4,9 miliardy korun) ročně.

Další vládní strana SNS zase prosadila v koalici například návrh na snížení sazby daně z přidané hodnoty (DPH) na ubytování s odhadovaným dopadem na rozpočet 25 milionů eur (více než 640 milionů korun).

Podle premiéra a místopředsedy Směru-SD Petera Pellegriniho opatření neovlivní cíl vlády dosáhnout vyrovnaného rozpočtu v roce 2020. Platit by měla začít v příštím roce, rok před plánovanými parlamentními volbami. Tříčlenná slovenská koalice počítá i se zvýšením platů pracovníků státního a veřejného sektoru.

"Držíme se filozofie, že když se daří státu, je naší povinností podělit se o tento úspěch s lidmi," řekl novinářům Fico. Dodal, že bezplatné školní obědy přijdou stát na 106 milionů eur (2,7 miliardy korun) a zdvojnásobení vánočních příspěvků pro důchodce na 75 milionů eur (1,9 miliardy korun).

V České republice před dvěma lety začal fungovat projekt bezplatných školních obědů pro děti z chudých poměrů.

Takzvané sociální balíčky nejsou na Slovensku novinkou. Bývalá Ficova vláda například zavedla bezplatné cestování vlakem pro děti, žáky, studenty a seniory či poskytování dotací školám na organizování lyžařských kurzů. Ekonomové dříve opakovaně upozornili, že Ficovy vlády odkládaly dosažení cíle vyrovnaného rozpočtu na pozdější období a že nevyužily vyšších příjmů státu k výraznějšímu ozdravení státních financí.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Premiér Babiš se tento týden sejde s generálním ředitelem České televize Dvořákem. Nemám teď s televizí žádný problém, tvrdí

Premiér Andrej Babiš (ANO) se tento týden sejde s generálním ředitelem České televize Petrem Dvořákem. Po jednání vlády na dotaz novinářů odmítl, že by měl vliv na dění v Radě České televize, která je kritizována kvůli odvolání své dozorčí komise.

"Budu mít tento týden schůzku s panem Dvořákem, rád se něco dozvím. Určitě odmítám, že bych já mohl za to, že v ČT v nějaké radě se ptají na hospodaření, skutečně nemám," řekl. Poznamenal, že v poslední době nemá s tímto veřejnoprávním médiem "žádný problém". Prezident Miloš Zeman minulý týden uvedl, že ČT považuje za součást opozice, nikoliv za vyváženou, objektivní a nestrannou veřejnoprávní televizi. V rozhovoru pro Parlamentní listy řekl, že Dvořák by měl podle jeho přesvědčení skončit, rozhodnutí je ale v rukou Rady České televize. Dvořákovi vadí, že se Zeman snaží podkopávat důvěru v ČT.

Desítky osobností minulý týden podepsaly otevřený dopis premiérovi, ve kterém upozorňují na situaci v ČT. Vadí jim mimo jiné způsob odvolání dozorčí komise Rady ČT. Babiše vyzvaly, aby našel způsob jak zajistit podporu nezávislosti médií veřejné služby. Text podepsali umělci, vědci, duchovní či bývalí politici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy