Slovensko chystá školní obědy zdarma i vyšší příspěvky důchodcům

ČTK ČTK
5. 6. 2018 17:29
Proplácení obědů pro děti a dvojnásobný vánoční příspěvek důchodcům si podle expremiéra Roberta Fica vyžádají téměř 5 miliard korun ročně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Zuzana Šmajlerová/Economia

Bratislava - Slovensko chystá proplácení školních obědů státem pro děti z posledního ročníku mateřských škol a pro všechny žáky základních škol. Plánuje i zdvojnásobit vánoční příspěvek důchodcům a zpřístupnit levnou lázeňskou léčbu většímu počtu pacientů.

Opatření připravila nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) a podle předsedy Směru-SD a expremiéra Roberta Fica si vyžádají 191 milionů eur (4,9 miliardy korun) ročně.

Další vládní strana SNS zase prosadila v koalici například návrh na snížení sazby daně z přidané hodnoty (DPH) na ubytování s odhadovaným dopadem na rozpočet 25 milionů eur (více než 640 milionů korun).

Podle premiéra a místopředsedy Směru-SD Petera Pellegriniho opatření neovlivní cíl vlády dosáhnout vyrovnaného rozpočtu v roce 2020. Platit by měla začít v příštím roce, rok před plánovanými parlamentními volbami. Tříčlenná slovenská koalice počítá i se zvýšením platů pracovníků státního a veřejného sektoru.

"Držíme se filozofie, že když se daří státu, je naší povinností podělit se o tento úspěch s lidmi," řekl novinářům Fico. Dodal, že bezplatné školní obědy přijdou stát na 106 milionů eur (2,7 miliardy korun) a zdvojnásobení vánočních příspěvků pro důchodce na 75 milionů eur (1,9 miliardy korun).

V České republice před dvěma lety začal fungovat projekt bezplatných školních obědů pro děti z chudých poměrů.

Takzvané sociální balíčky nejsou na Slovensku novinkou. Bývalá Ficova vláda například zavedla bezplatné cestování vlakem pro děti, žáky, studenty a seniory či poskytování dotací školám na organizování lyžařských kurzů. Ekonomové dříve opakovaně upozornili, že Ficovy vlády odkládaly dosažení cíle vyrovnaného rozpočtu na pozdější období a že nevyužily vyšších příjmů státu k výraznějšímu ozdravení státních financí.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 6 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy