Firmy mají šanci, jak vyzrát na reklamní slepotu. Ochutnávky

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
19. 3. 2014 14:25
Téměř třetina Čechů by uvítala více ochutnávek v obchodě, vyplývá z výzkumu agentury ppm factum.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz, Ludvík Hradílek

Praha - Nejlepší způsob, jak Čechy přimět k nákupům, je reklama přímo na místě prodeje. V záplavě reklamních spotů, billboardů a letáků, jichž jsou lidé přesyceni, je mohou zaujmout ochutnávky v obchodech.

Téměř třetina lidí - 31 procent - by dokonce uvítala více ochutnávek než dosud.

Vyplývá to z aktuálního výzkumu, který realizovala agentura ppm factum na vzorku 997 respondentů.

„Nejlépe je stále přijímána reklama na místě prodeje, většina populace považuje tento typ reklamy za přiměřený," říká prezidentka České marketingové společnosti Jitka Vysekalová.

Ovlivnění reklamou při nákupech přiznala v průzkumu třetina lidí. Dokonce i s vědomím, že reklama lidmi manipuluje.

Nutné zlo

Znechuceni jsou lidé zejména televizní reklamou. Podle zhruba čtyř pětin lidí je jí zejména na televizích Nova a Prima příliš, nejvíce jim vadí přerušování pořadů reklamními spoty.

Více než čtvrtina lidí reklamu podle výzkumu považuje za „nutné zlo“, bez něhož by se jen těžko rozvíjela tuzemská ekonomika a jež je nezbytné pro propagaci jednotlivých firem.

Striktně proti reklamně je 15 procent populace. Naopak reklamu bez výhrad přijímá asi 11 procent Čechů, zejména mladých lidí do 30 let.

Reklamě nevěříme, ale nakupujeme podle ní

A jak na Čechy reklama funguje? Nákup na základě reklamy připouští podle výzkumu ppm factum 34 procent lidí, o rok dříve to bylo 41 procent.

„Zvyšuje se podíl lidí se základním vzděláním, kteří nakupují na základě reklamy. Ten nyní činí 37 procent,“ upřesňuje Vysekalová.

„Zatímco je v obecné rovině o vlivu reklamy, její schopnosti manipulovat lidmi přesvědčeno 86 procent populace, vlastní ovlivnění přiznává jen 34 procent,“ dodává.

Žádná zábava

Dvě třetiny lidí - 67 procent - nepovažují reklamy za zábavné.

Stále více Čechů - nyní 75 procent - se také domnívá, že se reklamě nedá věřit. Větší důvěryhodnosti příliš nepřispívá ani zapojení známé osobnosti.

„Nicméně ve srovnání s loňským rokem počet těch, kteří více věří reklamě se známou tváří, nepatrně vzrostl,“ upřesňuje Vysekalová.

Letošní výzkum Postoje české veřejnosti k reklamě je již třicátý druhý v pořadí. Šetření probíhalo v únoru na reprezentativním vzorku 997 lidí ve věku nad 15 let.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Nový poslanec ANO Samaš složil slib, nahradil Hniličku

Nový poslanec hnutí ANO Miroslav Samaš složil v úvodu jednacího dne sněmovny slib. V dolní komoře nahradil předsedu Národní sportovní agentury Milana Hniličku (ANO). Hnilička se v úterý vzdal mandátu kvůli porušení protiepidemických opatření.

Samaš (54) dříve působil jako místostarosta Rakovníka. Hnilička odešel z dolní komory v souvislosti s víkendovou účastí na oslavě v teplickém hotelu. V čele sportovní agentury by rád zůstal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy