Firmy mají šanci, jak vyzrát na reklamní slepotu. Ochutnávky

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
19. 3. 2014 14:25
Téměř třetina Čechů by uvítala více ochutnávek v obchodě, vyplývá z výzkumu agentury ppm factum.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz, Ludvík Hradílek

Praha - Nejlepší způsob, jak Čechy přimět k nákupům, je reklama přímo na místě prodeje. V záplavě reklamních spotů, billboardů a letáků, jichž jsou lidé přesyceni, je mohou zaujmout ochutnávky v obchodech.

Téměř třetina lidí - 31 procent - by dokonce uvítala více ochutnávek než dosud.

Vyplývá to z aktuálního výzkumu, který realizovala agentura ppm factum na vzorku 997 respondentů.

„Nejlépe je stále přijímána reklama na místě prodeje, většina populace považuje tento typ reklamy za přiměřený," říká prezidentka České marketingové společnosti Jitka Vysekalová.

Ovlivnění reklamou při nákupech přiznala v průzkumu třetina lidí. Dokonce i s vědomím, že reklama lidmi manipuluje.

Nutné zlo

Znechuceni jsou lidé zejména televizní reklamou. Podle zhruba čtyř pětin lidí je jí zejména na televizích Nova a Prima příliš, nejvíce jim vadí přerušování pořadů reklamními spoty.

Více než čtvrtina lidí reklamu podle výzkumu považuje za „nutné zlo“, bez něhož by se jen těžko rozvíjela tuzemská ekonomika a jež je nezbytné pro propagaci jednotlivých firem.

Striktně proti reklamně je 15 procent populace. Naopak reklamu bez výhrad přijímá asi 11 procent Čechů, zejména mladých lidí do 30 let.

Reklamě nevěříme, ale nakupujeme podle ní

A jak na Čechy reklama funguje? Nákup na základě reklamy připouští podle výzkumu ppm factum 34 procent lidí, o rok dříve to bylo 41 procent.

„Zvyšuje se podíl lidí se základním vzděláním, kteří nakupují na základě reklamy. Ten nyní činí 37 procent,“ upřesňuje Vysekalová.

„Zatímco je v obecné rovině o vlivu reklamy, její schopnosti manipulovat lidmi přesvědčeno 86 procent populace, vlastní ovlivnění přiznává jen 34 procent,“ dodává.

Žádná zábava

Dvě třetiny lidí - 67 procent - nepovažují reklamy za zábavné.

Stále více Čechů - nyní 75 procent - se také domnívá, že se reklamě nedá věřit. Větší důvěryhodnosti příliš nepřispívá ani zapojení známé osobnosti.

„Nicméně ve srovnání s loňským rokem počet těch, kteří více věří reklamě se známou tváří, nepatrně vzrostl,“ upřesňuje Vysekalová.

Letošní výzkum Postoje české veřejnosti k reklamě je již třicátý druhý v pořadí. Šetření probíhalo v únoru na reprezentativním vzorku 997 lidí ve věku nad 15 let.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Hrubec má první vítězství v KHL, vychytal Sedláka

Na třetí pokus se brankář Šimon Hrubec dočkal ve své premiérové sezoně v Kontinentální hokejové lize vítězství. Úřadující mistr extraligy s Třincem vychytal Kunlunu výhru 2:1 nad Čeljabinskem.

 

Hrubec zastavil v utkání 28 střel hostů. Inkasoval pouze v 22. minutě, kdy hrál Čeljabinsk již pátou přesilovku. Střelu Antona Glinkina ještě český gólman po akrobatickém přesunu zastavil, ale na dorážku Sergeje Koňkova už nestačil. Domácí otočili skóre v úvodu třetí části.

 

V dresu Čeljabinsku tentokrát vyšel naprázdno Lukáš Sedlák, který se s pěti góly dělí o vedení v tabulce střelců KHL.

 

KHL:

Kunlun Red Star - Čeljabinsk 2:1,

16:00 Nižnij Novgorod - Omsk, Petrohrad - Jokerit Helsinky, 16:10 Dinamo Minsk - Magnitogorsk.

před 40 minutami

Dvě dívky přebíhající v Přerově silnici srazilo auto, obě zemřely

Po srážce s osobním automobilem zahynuly v sobotu večer v Přerově dvě mladé dívky, které přebíhaly silnici. Oznámení o nehodě přijali policisté po 20:00. "Čtyři chodci, dva chlapci a dvě mladé dívky, měli přebíhat ulici Lipnická. Právě v tom momentě místem projíždělo osobní vozidlo. Chlapci stihli přeběhnout na druhou stranu, ale dívky již ne," uvedla policejní mluvčí Tereza Neubauerová. Dívky podle ní utrpěly při střetu s automobilem zranění neslučitelná se životem. Přesné příčiny a okolnosti neštěstí policisté nadále vyšetřují.

před 58 minutami

Petersonová ztratila ve finále jen dva gamy a má první titul

Švédská tenistka Rebecca Petersonová se v čínském Nan-čchangu dočkala prvního titulu z okruhu WTA. Ve finále s Kazaškou Elenou Rybakinovou ztratila 78. hráčka žebříčku jen dva gamy a zvítězila za rovnou hodinu 6:2, 6:0.

 

Čtyřiadvacetiletá rodačka ze Stockholmu zvládla své první finále suverénně a přerušila v Nan-čchangu kralování domácích tenistek. Číňanky vyhrály předchozí tři ročníky.

 

Tenisový turnaj žen v Nan-čchangu v Číně (tvrdý povrch, dotace 250.000 dolarů):

Dvouhra - finále:

Petersonová (5-Švéd.) - Rybakinová (4-Kaz.) 6:2, 6:0.

Další zprávy