Provozovatel obchodů Iceland je v konkurzu. Problém v Česku mají i restaurace Nordsee

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
14. 6. 2022 15:34
Městský soud v Praze potvrdil úpadek společnosti ICL Czech, která provozuje v tuzemsku obchody britského řetězce s potravinami Iceland. Na její majetek prohlásil konkurz. Návrh na zahájení insolvenčního řízení, na který jako první upozornil online deník Aktuálně.cz, na sebe začátkem května podala sama firma.
Řetězec Iceland
Řetězec Iceland | Foto: Iceland

Firma ICL Czech v insolvenčním návrhu uvedla, že má závazky zhruba 74,9 milionu korun. Věřitelé mohou své pohledávky do začátku srpna hlásit pražskému městskému soudu. Přezkumné jednání pohledávek a také schůze věřitelů se uskuteční 6. září. Podání návrhu na insolvenci odmítl mluvčí Petr Langmaier na přímý dotaz Aktuálně.cz komentovat. 

Na sociální síti Facebook řetězec v pátek uvedl, že mražené potraviny si lidé mohou stále zakoupit ve dvou prodejnách, a to v Praze-Hloubětíně a v Leopoldově ulici na Chodově. Na internetových stránkách už dříve oznámil ukončení provozu e-shopu. Na český trh řetězec vstoupil v roce 2011, první prodejna byla v Plzni.

ICL Czech kromě potíží kvůli pandemii a odchodu Británie z EU, který způsobil nárůst nákladů na dopravu zboží a zpožďování dodávek, svůj úpadek zdůvodnila také rostoucími cenami energií. "Ani výrazná restrukturalizace provozu a úspory jak v materiální, tak personální oblasti nepřinesly s ohledem na nečekaný nárůst dalších nákladů dostatečný efekt," napsala firma v návrhu na insolvenci.

O prohlášení konkurzu na svůj majetek soud žádá také společnost Master Mariner, která v Česku provozuje restaurace německé sítě Nordsee. Vyplývá to z dokumentů zveřejněných v insolvenčním rejstříku.

Master Mariner, provozovatel restaurací Nordsee v obchodních centrech, se dostal do ztráty v roce 2019, kdy přestala fungovat pobočka v pražském centru Arkády Pankrác. Další dva roky podnikání podle společnosti ovlivnilo nucené uzavření provozoven kvůli šíření koronavirové nákazy.

Ani letos se návštěvnost nevrátila na předcovidovou úroveň a firma tak není schopna hradit nové a dříve nesplacené závazky, uvedla v insolvenčním návrhu. Společnost eviduje dluh zhruba 40,3 milionu korun, největší část je v korunách, další závazky má v eurech a švýcarských francích.

První restaurace Nordsee v Česku hosty přivítala v roce 2004, o deset let později Master Mariner provozoval pod touto značkou čtyři podniky. Nyní má na svém webu uvedeny dvě pobočky v Praze - obchodních centrech Palladium a Nový Smíchov.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy