Dorozumívají se znaky, obrazy i světlem. Prádelna, kde se o vás postarají neslyšící

Jana Václavíková Jana Václavíková
3. 5. 2021 17:42
Pračky, sušičky a mandl má každá prádelna. Zelený ostrov v Praze na Zbraslavi má ale i vybavení, které byste jinde nenašli. Například světelný zvonek nebo spoustu zrcadel na stěnách. Díky nim totiž zaměstnanci, kteří jsou neslyšící, poznají, že někdo přišel.
Neslyšící pradleny ze Zeleného ostrova | Video: Jakub Zuzánek

O možnosti založit sociální podnik se začaly nynější manažerka a jednatelka prádelen Ilona Bedrnová s lékařkou Vladimírou Hejmovou bavit přibližně před deseti lety. Nápad dostal reálné základy v roce 2014, když společně otevřely prádelnu Zelený ostrov v Dobřichovicích. Do Prahy se pak podnik skrze druhou pobočku rozšířil o tři roky později.

"Chtěli jsme pomoct místní lokalitě a lidem, kteří nehledají snadno práci," popisuje motivaci pro redakci Aktuálně.cz Bedrnová.

Jejich volba tehdy padla na neslyšící. "Je to jedna z mála prací, které mohou neslyšící vykonávat. Mohou obsluhovat pračky, žehlit i mandlovat," popisuje Bedrnová.

O práci v prádelnách Zelený ostrov je zájem. Zdravotní handicap má třináct z šestnácti zaměstnanců obou poboček. Je na něj brán ohled i při vysvětlování úkonů, což je něco, co ve "zdravém" pracovním kolektivu vzhledem k časové náročnosti většinou chybí. Komunikaci v prádelnách pomáhají zprostředkovávat slyšící pracovní asistenti.

Komunikace probíhá všelijak, ale funguje

"Nelze používat jednotný komunikační systém, protože každá ze zaměstnankyň prošla jiným typem vzdělávání a každá došla do určité úrovně porozumění," vysvětluje pracovní asistentka Kateřina Semerádová. "Některé omezeně ovládají mluvenou řeč, jiné zvládají znakovou češtinu a další čistý znakový jazyk. A někdo znakový jazyk nezná vůbec," dodává.

Komunikace tak probíhá kombinací znakové řeči, posunky, kreslením obrázků a dalšími vizuálními pomůckami. Občas dokonce Semerádová pomáhá i jednotlivým zaměstnankyním, aby se pochopily mezi s sebou, než samy přijdou na způsob, jak se dorozumět.

To, že se prádelnám daří, dokládá nejen otevření druhé pobočky, ale také nárůst služeb, které nabízí. Například šití a úpravy oděvů, úklid nebo nově doprava pro seniory, kteří potřebují k lékaři nebo na nákup, v Dobřichovicích a Řevnicích. 

Roušky se ukázaly jako problém, ne pomoc

Přesto jsou prádelny závislé na příspěvcích nebo finančních úlevách. S růstem i založením jim pomohly evropské dotace, dárce a podporovatele našly i v charitativním projektu Konto bariéry nebo mezi soukromníky, kteří se složili například na zakoupení pračky a sušičky. Další lidé je podporují využíváním jejich služeb.

"Hodně zákazníků ví, že využívá služeb chráněné dílny, tak říkají, že si k nám prádlo rádi dávají, aby nás podpořili. Říkají, že z toho mají radost," popisuje Bedrnová. 

Přísun nových klientů však zastavila pandemie koronaviru, která dorazila jen pár měsíců po otevření rozšířené pobočky v Praze na Zbraslavi. Většina firemních klientů, kteří si u nich praní prádla objednávali, například hotely, najednou zavřela. Prádelna tak přišla o značnou část příjmů, i když sama ze zákona zavřít nemusela.

Prádelny si tak musely poradit jinak - začaly šít látkové pytlíky na potraviny, dekorativní polštářky na Vánoce a Velikonoce, návleky na čajové konvice nebo levandulové pytlíčky a nahřívací pohankové polštářky. "Vymýšlíme různé věci, abychom měli přivýdělek i jinde, ale je to málo. Bez úlev bychom to nezvládali," popisuje Bedrnová. Přesto se jim zatím povedlo udržet všechna pracovní místa. 

Pandemie přinesla i další překážku v podobě roušek, které znemožňují odečítání ze rtů a další komunikaci s neslyšícími. "Znaková řeč se odehrává nejen v rukou, ale roli hraje i výraz těla a tváře," vysvětluje asistentka Semerádová. Proto v prádelně většina zaměstnankyň roušky nenosí a nasazují si je pouze při kontaktu se zákazníkem. Místo toho se v prádelně pravidelně testují.

"Roušky znemožňují sledování úst, pohyby obličeje a mimiky. Zaměstnankyně, které byly dříve schopny komunikovat se zákazníky a vyřizovat jednotlivé úkony, a tím si i budovaly kolem sebe komunitu, tak kvůli pandemii o tohle zpříjemnění přišly," dodává asistentka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Skupina útočníků na východě Iráku zabila 11 lidí a dalších 15 zranila. Útočníci byli vyzbrojeni poloautomatickými zbraněmi

před 1 hodinou

Veselý se blýskl 24 body, ale Fenerbahce podlehlo v Eurolize Barceloně

Basketbalista Jan Veselý odehrál nejlepší zápas v této sezoně Evropské ligy, ale těsné porážce Fenerbahce Istanbul s Barcelonou 74:76 nezabránil. Český reprezentant nasbíral 24 bodů a byl nejlepším střelcem zápasu. K tomu přidal osm doskoků.

Do poslední minuty šlo Fenerbahce s pětibodovým mankem, ale díky Veselému vykřesalo naději na zvrat. Český hráč byl 43 sekund před koncem faulován, proměnil jeden trestný hod, po druhém nepřesném si doskočil míč a snížil na 72:74. V koncovce se domácí opět snažili dostat míč k Veselému, ale neúspěšně. Dostal se k němu však Devin Booker a nekompromisní smečí vyrovnal. Hostům vyšla poslední akce - v poslední sekundě rozhodl v obtížné střelecké pozici Nikola Mirotič, který do té doby nijak nezářil. Minul všech šest trojek a zápas zakončil s osmi body.

Turecký tým prohrál čtvrtý z šesti zápasů, zatímco Barcelona si udržela stoprocentní bilanci a je v čele soutěže.

Evropská liga basketbalistů - 6. kolo: Fenerbahce Istanbul - FC Barcelona 74:76 (za domácí Veselý 24 bodů, 8 doskoků, 2 asistence), Monako - Crvena zvezda Bělehrad 70:62, Olympiakos Pireus - Alba Berlín 87:83, Maccabi Tel Aviv - Žalgiris Kaunas 76:62, Bayern Mnichov - Milán 83:77.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Súdánská armáda nechala odejít domů premiéra Abdalláha Hamduka i jeho ženu

Vojáci je zadrželi spolu s dalšími vládními představiteli při pondělním převratu.

Jeho vůdce generál Abdal Fattáh Burhán na dnešní tiskové konferenci oznámil, že je premiér v jeho domě z bezpečnostních důvodů.

Večer agentura AFP s odvoláním na jiný armádní zdroj oznámila, že se mohl premiér i jeho žena vrátit domů. "Doprovodili jsme premiéra Abdalláha Hamduka k němu domů, kolem jeho bydliště byla zavedena bezpečnostní opatření," sdělil tento zdroj. Odmítl ale podle AFP říci, zda je premiér v domácím vězení.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V litvínovské chemičce hořela trafostanice, škoda je 25 milionů

V areálu litvínovské petrochemické společnosti Orlen Unipetrol RPA v úterý hořela trafostanice. Požár, jehož příčinou byla technická závada, způsobil podle odhadů škodu 25 milionů korun, uvedli na twitteru ústečtí krajští hasiči.

Trafostanice v litvínovské chemičce vzplanula dnes odpoledne. Uhasila ji podniková jednotka profesionálních hasičů. Na místo přijel také hasičský vyšetřovatel. "Škoda způsobená požárem byla předběžně odhadnuta na 25 milionů Kč," uvedli krajští hasiči.

Společnost Unipetrol RPA vyrábí v rafineriích Litvínově a Kralupech petrochemické, rafinérské a agrochemické výrobky. Na trh dodává především motorová paliva, topné oleje, asfalty, zkapalněné ropné produkty či polyetylen. V rafinerii v Litvínově-Záluží firma ročně zpracuje kolem 5,4 milionu tun ropy.

Další zprávy