Ukrajinský provozovatel ropovodů Ukrtransnafta přitom v sobotu uvedl, že odborníci z MOL provedli dodatečné analýzy ropy, která je v současnosti v potrubí, a potvrdili, že jsou připraveni ji přijmout. I díky tomuto dobrozdání obnovila Ukrtransnafta v sobotu odpoledne přepravu ropy k evropským zákazníkům.
Podle jednoho ze zdrojů Reuters se hladina organického chloridu ale stále pohybuje nad normou deseti částic na jeden milion (ppm). Znečištění se zpočátku pohybovalo na úrovni 150-330 ppm. V sobotu se ho podařilo snížit na 50-60 ppm. Obvyklá úroveň pak činí jedna až tři ppm.
MOL nyní podle zdrojů Reuters hodlá prostřednictvím testovacích dávek prověřit provoz svých rafinerií. Zároveň podle těchto zdrojů doufá, že pravidelné obnovené dodávky bude dostávat od 17. května.
Podle analytika společnosti ENA Jiřího Gavora teče ropa ropovodem Družba do Česka tři až pět dnů. Obnovení dodávek do Česka však závisí i na dalších faktorech.
Rusko dodává ropu do Běloruska, Polska, Německa, Maďarska a České republiky přes přístav Usť-Luga a pak ropovodem Družba. Ropa byla kontaminována zřejmě kolem 19. dubna. K obdobným událostem dochází zřídka, výraznější znečištění se podle obchodníků objevilo asi před deseti lety, avšak v menším měřítku.
Běloruská státní ropná společnost Belněftěchim dnes uvedla, že tranzit ropy na Ukrajinu je nyní obnoven zhruba ze 60 procent. Tranzit ropy do Polska je ale podle agentury Interfax nadále zastaven.
Informované zdroje agentuře Reuters také řekly, že obsah organického chloridu v ropě, která se nakládá do tankerů v přístavu Usť-Luga, je už v normě.
Další zápůjčka pro Unipetrol
Česká vláda přitom v pondělí schválila další zápůjčku ropy ze státních rezerv pro petrochemický holding Unipetrol. Novinářům to řekl předseda české Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Stejně jako první zápůjčka přesahuje 100 tisíc tun, dodal. Čistá ruská ropa pro rafinerii v Litvínově by oproti původním plánům měla přitéct do Česka nejdříve mezi 20. až 25. květnem.
"Bude stačit na výrobu do konce května, přesné údaje obvykle nesdělujeme," uvedl Švagr. Objem první zápůjčky pro Unipetrol, kterou schválil kabinet před 14 dny, podle něj překročil 100 tisíc tun, stejně je to i s tou současnou. V zásobách i po dvou zápůjčkách zůstávají zhruba dvě třetiny, což považuje za důležité pro případ, že budou pokračovat problémy s čistotou ropy v ropovodu Družba.
Zprávy z Maďarska považuje Švagr za znepokojivé. "Ale počkejme si, až skutečně bude ropa na slovensko-ukrajinských hranicích, protože kolegové ze Slovenska tam budou provádět testy, a to je pro nás zásadní," uvedl.
Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) po pondělním jednání vlády upozornil, že pokud budou dodávky kontaminované, může ze strany státu následovat další výpůjčka z ropných rezerv. "V tuto chvíli není důvod ke spekulacím a k panice. Bude-li to třeba, bude možné udělat jednu nebo další zápůjčky. Snažíme se to kouskovat proto, abychom nezapůjčili zbytečně velké množství, protože to potom nejen více sníží hmotné rezervy, ale současně je to finančně náročné," uvedl ministr.
Slováci podle Švagra očekávají, že ropa na jejich hranice dorazí zhruba za dva dny. Výsledek na slovenském pomezí považuje za důležitý vzhledem k tomu, že už se bude jednat o větev ropovodu, která vede přímo do Česka. "Zatím není vůbec žádný důvod k obavám z hlediska zásobování českého trhu, zásobování je plynulé, nikdo nepocítí na čerpacích stanicích, že by nafta nebyla," řekl.