Zkušebka už nebude nekonečná. I brigádníci a "netradiční profese" dostanou v EU práva

Radim Klekner Denis Chripák Radim Klekner, Denis Chripák
19. 4. 2019 15:02
Evropský parlament schválil novou směrnici posilující práva lidí s nestandardními formami zaměstnání. Nová legislativa se snaží zlepšit pozici zaměstnanců, kteří jsou na trhu nejvíce zranitelní.
Foto: Evropská komise, https://ec.europa.eu

Jaké pravomoci má EU v sociální politice?

Evropská unie má v sociální oblasti pouze omezené pravomoce. Odpovědnost za politiku zaměstnanosti a sociální sféru spočívá převážně na členských státech a jejich vládách. 

O mzdové regulaci včetně minimální mzdy, dopadu kolektivního vyjednávání, důchodových systémech, věku odchodu do důchodu či dávkách v nezaměstnanosti tak rozhodují výlučně jednotlivé země unie, respektive jejich parlamenty.

EU má ale k dispozici legislativu, finanční prostředky a opatření, s jejichž pomocí může politiku členských zemí koordinovat a monitorovat.

V listopadu 2017 EU přijala na summitu v Göteborgu Evropský pilíř sociálních práv, což je dvacítka principů, podle kterých by měla být formulována budoucí evropská sociální politika. 

Dokument je rozdělen do tří kapitol: První se týká rovných příležitostí a přístupu na trh práce, druhá spravedlivých pracovních podmínek a třetí sociální ochrany a začleňování.

 

Právě se děje

Další zprávy