Dovozci podle Semeráda zareagovali rychle, protože se obávali, aby neměli pozastavenou distribuci masa k zákazníkům nebo neskončilo v případě zdravotní závadnosti v likvidaci. "Ovšem od chvíle, kdy jsme přistoupili k mimořádným veterinárním opatřením po zjištění salmonely a zkontrolovali jsme 250 vzorků, ani jeden nebyl pozitivní. Maso jsme kontrolovali senzoricky a také testovali na přítomnost antibiotik," uvedl Semerád.
Zda se postupně dovoz z Polska vrátí na původní hodnoty, je těžké odhadovat. Sami Poláci se však podle něj snaží situaci řešit a s českými veterináři si vyměňují informace i nad rámec zákonných povinností.
Podle Semeráda sice na jatkách nedělali kontroly soukromí veterináři, ale mohli je dělat zaměstnanci certifikované agentury. "Nyní mají Poláci snahu, aby všichni kontroloři na jatkách byli zaměstnanci státu, jako je tomu u nás. Soukromé agentuře jde logicky o zisk," uvedl Semerád.
V dubnu zjistili veterináři v 11 dodávkách kuřecího z Polska kontaminaci salmonelou, proto nyní musí dovozci maso nechat před uvedením na trh zkontrolovat. "Je to proto, že je pro nás náročné dosledovat, kam maso šlo, a většinou se sní. Nicméně u drůbeže je nutné do jisté míry se salmonelou počítat vzhledem k prostředí, v jakém se kuřata chovají," uvedl Semerád.
Podle něj je důležité, aby se dovozci obrátili na trhy, kde problém se zdravotně závadným masem není. "Vepřové a drůbeží se bude vozit vždy, protože soběstační nejsme," uvedl Semerád. V hovězím sice Česko soběstačné je, ale jelikož část míří na vývoz, je potřeba i dovážet.