Lidé zaplavili první český autobankomat penězi. Nečekali jsme to, reaguje banka

Iva Špačková Iva Špačková
Aktualizováno 13. 9. 2018 17:24
Komerční banka je poměrem vkladů, který převažuje na výběry, překvapena.
Drive-up bankomat.
Drive-up bankomat. | Foto: Unipetrol.

Praha - 5:4 ve prospěch vkladů. Zhruba taková je statistika provozu prvního "drive-up" bankomatu pro řidiče, který spustila Komerční banka ve spolupráci s Benzinou letos v červenci na čerpací stanici v Argentinské ulici v Praze. Za dva měsíce provozu do něj řidiči vložili téměř 10 milionů Kč, výběry přesáhly osm milionů korun.

Pro Komerční banku to sice není jediné místo, kde by vklady převyšovaly výběry - největší převis ve prospěch vkladů registruje například v Českých Budějovicích (pobočka Krajinská 15), Ostravě (Nádražní 12) či Kutné Hoře (Tylova 390) - přesto je čerstvým zjištěním velmi překvapena. 

"Statistické údaje o využívání jediného drive-up bankomatu pro nás byly skutečně nečekané. Po bližším prozkoumání údajů jsme došli k závěru, že tento bankomat využívají ve velké míře podnikatelé, pro které je pohodlné nasednout s denní tržbou do auta a cestou domů ji jednoduše a hlavně bezpečně vložit do drive-up bankomatu," uvedla Jana Švábenská, výkonná ředitelka pro Transakční a platební služby KB.

Výhodou bankomatu je stejně jako u rychlého občerstvení pohodlný výběr nebo vklad přímo ze staženého okénka auta. Benzina souhlasila s umístěním stroje přímo mezi stojany s benzinem a naftou proto, aby si u svých zákazníku vybudovala image firmy, která investuje do inovací a získala tak jejich přízeň.  

"Zavedli jsme wi-fi zóny s možností dobít si telefony či počítače a připravujeme mobilní platformu, jejíž první částí je aplikace Mycí digi linka. Jsme rádi, že řidiči v krátké době přijali i další naši novinku, kterou je možnost vybírat či vkládat na našich čerpacích stanicích hotovost přímo ze sedadla svého vozu," reagoval na čísla banky Tomasz Wiatrak, člen představenstva skupiny Unipetrol zodpovědný za maloobchod.

Foto: UNIPETROl RPA

Speciální bankomat určený pro motoristy je výškově upraven pro pohodlné ovládání z okénka automobilu, a to i v případě SUV nebo dodávek. Tento bankomat Komerční banky je v provozu 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Ještě letos plánuje Benzina instalovat další bankomat také v Hradci Králové.

Drive-up bankomat.
Drive-up bankomat. | Foto: Unipetrol.

Síť bankomatů Komerční banky je se 762 přístroji třetí největší v Česku. V počtu vkladových bankomatů (295) je pak banka na prvním místě. Každý den si z ní její klienti vyberou v průměru 343 milionů korun. Za stejnou dobu do nich vloží přes 106 milionů korun. Každý měsíc zaznamenají bankomaty 2,2 milionu výběrů hotovosti.

Lidé si u bankomatů Komerční banky peníze mnohem častěji vybírají (83 %), než je do nich ukládají (17 %). Když si jdou zákazníci úspory vybrat, jdou si do automatu průměrně pro částku pět tisíc korun, když peníze naopak ukládají, mají u sebe připraveno 21 tisíc korun.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Egypský soud potvrdil trest smrti pro 12 členů Muslimského bratrstva, podílely se na krvavých demonstracích v roce 2013

Nejvyšší soud v Egyptě v pondělí potvrdil trest smrti pro 12 významných členů Muslimského bratrstva za podíl na demonstracích v roce 2013, které skončily smrtí stovek demonstrantů a několika policistů. Proti verdiktu není možné se odvolat. Trest oběšením ještě musí potvrdit prezident Abdal Fattáh Sísí. S odvoláním ne egyptské soudní zdroje o tom informovala agentura Reuters. Pondělní rozsudek i rostoucí počet poprav v Egyptě za Sísího vlády kritizuje organizace Amnesty International.

Muhammad Mursí se v červnu 2012 stal prvním demokraticky zvoleným prezidentem Egypta, byl kandidátem Muslimského bratrstva. Jeho vládu v roce 2013 ukončila armáda, na protest proti jeho svržení lidé vyšli do ulic. Policisté rozehnali dva protesty Mursího stoupenců, o život tehdy přišlo několik set demonstrujících. Rozlícený dav pak vtrhl do policejní stanice na káhirském předměstí Kardása a zabil tam 13 policistů.

před 21 minutami

Jižní Korea spustila vojenské cvičení na souostroví, které si nárokuje i Japonsko

Jihokorejská armáda dnes zahájila každoroční vojenské cvičení na souostroví, jež si nárokuje také Japonsko. Pro ostrovy v Japonském moři na půl cesty mezi oběma zeměmi má každý z národů své vlastní označení a o jejich vlastnictví se přou již několik desetiletí. Korejci skupinu ostrovů nazývají Tokdo a Japonci Takešima. Vojenské manévry začaly jen pár dní poté, co Jižní Korea vznesla protest proti vyobrazení těchto ostrovů na mapě zveřejněné na stránkách letní olympiády jako součásti pořadatelského Japonska. O vojenském cvičení a sporu o mapu informovala agentura Reuters.

Jihokorejci mají od roku 1954 na neobydlených skaliskách souostroví Takešima/Tokdo pohraniční stráže, ostrovy si ale nárokuje i Japonsko. Kolem ostrovů jsou významná loviště ryb a předpokládá se, že jsou tam i bohatá naleziště nerostů. Obě země vedly obdobnou při během zimních olympijských her 2018, které hostila Jižní Korea a ostrovy tehdy prezentovala jako své území.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Ukrajinský prezident trvá na tom, že Ukrajina je připravena vstoupit do NATO

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by chtěl, aby mu jeho americký protějšek Joe Biden jasně sdělil, zda Ukrajina dostane možnost zahájit proces vstupu do Severoatlantické aliance. Zelenskyj to v pondělí řekl v rozhovoru, který poskytl několika zahraničním agenturám. Zdůraznil přitom, že Ukrajina je na členství v NATO připravená. Biden po summitu NATO uvedl, že země se musí především vypořádat s korupcí, její vstup do aliance ale nevyloučil.

"Pokud mluvíme o NATO a MAP (Akční plán členství), tak bych rád slyšel (od Bidena) jasné ano, nebo ne," řekl Zelenskyj podle Reuters k akčnímu plánu, k němuž se připojují země usilující o vstup do NATO. "Každý den ukazujeme, že jsme připraveni být v alianci, a to víc než většina zemí Evropské unie, protože jsme již sedm let ve válce," citovala agentura AFP Zelenského slova poukazující na konflikt s proruskými separatisty na východní Ukrajině.

Zdroj: ČTK
Další zprávy