Jeřáb dostal svou přezdívku podle ředitele belgické společnosti Sarens, která ho vlastní. Dokáže zvednout až 5000 tun. Je vysoký 250 metrů. Do Británie ho přivezlo 280 nákladních aut.
Nová elektrárna patří mezi největší inženýrské projekty v Británii. Bude stát více než tunel pod Lamanšským průlivem, bude potřebovat ocel, která by stačila pro železnici z Londýna do Říma, a beton, který by vystačil pro stavbu 75 sportovních stadionů.
Hinkley Point C bude první jadernou elektrárnou v Británii postavenou po roce 1995. Jaderná elektřina se na produkci elektřiny v zemi podílí zhruba pětinou. Většina jaderných elektráren v zemi je však blízko konce své životnosti a v příštím desetiletí se mají zavřít.
Její stavba čelí kritice jak ze strany ekologických aktivistů, tak ekonomů. Podle informací společnosti EdF, která dva nové jaderné bloky staví, se projekt prodraží o 1,5 miliardy liber a zpozdí. Účet se tak vyšplhá na 19,6 miliardy liber (asi 585 miliard korun). Aktivisté zase upozorňují, že celkové náklady mají být zhruba šestkrát vyšší, než kdyby se stejný instalovaný výkon realizoval formou větrných elektráren.
‘Big Carl’ at Hinkley Point (Worlds largest Crane) - wow #bigcarl pic.twitter.com/KQgeQguuhS
— Leigh Hammond CG (@HammondCg) September 12, 2019