Philip Morris vyplatí akcionářům hrubou dividendu 880 korun

ČTK ČTK
30. 4. 2015 12:24
Firmě loni vzrostly konsolidované tržby bez spotřební daně a DPH na 14 miliard korun, čistý zisk stoupl na 2,3 miliardy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Společnost Philip Morris ČR, která je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v zemi, vyplatí za loňský rok hrubou dividendu 880 korun. Rozhodla o tom dnešní řádná valná hromada. Loni akcionáři získali dividendu 820 korun a k tomu dalších 60 korun z rezervního fondu, který už podle nové legislativy není nutné vytvářet.

"Schválená dividenda představuje rozdělení celého zisku za rok 2014 i vyplacení části nerozděleného zisku z minulých let, a zajišťuje tak našim akcionářům hrubý výnos ve výši 8,1 procenta na akcii dle ceny akcií z 30. prosince 2014," uvedl předseda představenstva a generální ředitel firmy András Tövisi.

Firmě loni meziročně vzrostly konsolidované tržby bez spotřební daně a DPH o deset procent na 14 miliard korun. Čistý zisk stoupl o 1,3 procenta na 2,3 miliardy korun. Analytici nárůst tržeb předpovídali, a to zejména díky rostoucímu exportu, který se zvýšil o 12,7 procenta na 20,8 miliardy cigaret. Tržby z vývozu v porovnání s předchozím rokem vzrostly o 15,2 procenta na 6,2 miliardy. Objem domácího odbytu stoupl o 7,6 procenta na 8,7 miliardy cigaret, na Slovensku o 7,5 procenta na 3,8 miliardy kusů.

Konsolidované tržby vzrostly podle firmy zejména v důsledku příznivého vývoje cen, objemu prodejů a míry zastoupení jednotlivých značek v prodejích v ČR a na Slovensku, vyššího objemu vývozů jiným společnostem ve skupině a také díky příznivému vývoji měnového kurzu. Při vyloučení vlivu měnového kurzu se zvýšily o 6,9 procenta. Provozní zisk stoupl o 1,5 procenta na 2,8 miliardy korun, při vyloučení vlivu měnového kurzu o 3,8 procenta. Zisk před zdaněním vzrostl o 1,4 procenta na 2,8 miliardy.

V tuzemsku se tržby bez spotřební daně a DPH zvýšily o 2,1 procenta na 5,2 miliardy. Celkový trh cigaret v Česku vzrostl o 1,6 procenta na 20,1 miliardy cigaret. Tržní podíl Philip Morris ČR bez značky RGD klesl podle průzkumu agentury ACNielsen Czech o 2,2 procentního bodu na 46,4 procenta, především kvůli pokračujícímu poklesu tržního podílu místních značek a značky Red & White, který byl částečně kompenzován vyšším podílem značek Marlboro, L&M, Chesterfield a Philip Morris.

Tržby Philip Morris Slovakia vzrostly o 8,5 procenta, celkový trh cigaret na Slovensku stoupl o 1,8 procenta na sedm miliard cigaret. Tržní podíl bez značky RGD se zvýšil o 1,4 procentního bodu na 53,1 procenta. Včetně značky RGD byl od 1. dubna 2014 tržní podíl Philip Morris v ČR 47,4 procenta a na Slovensku 55 procent.

Philip Morris ČR je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v Česku. Zaměstnává přibližně 1100 lidí napříč ČR. S akciemi společnosti se obchoduje na pražské burze.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy