Obří síť hračkářství zavírá prodejny. Rodiče nakupují v e-shopech a děti chtějí hlavně elektroniku

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 3. 2018 16:06
Americká síť Toys R Us už dříve oznámila, že skončí všechny její pobočky v Británii. Nyní se chystá zavřít nebo prodat i všech 885 obchodů v USA.
Zavřená prodejna Toys R Us ve Velké Británii.
Zavřená prodejna Toys R Us ve Velké Británii. | Foto: Reuters

New York - Americký prodejce hraček Toys R Us prodá nebo zavře všech svých 885 prodejen ve Spojených státech. Věhlasné firmě, jejíž počátky sahají do roku 1948, se totiž nepodařilo najít kupce ani se dohodnout na restrukturalizaci dluhu.

Ve středu to oznámil generální ředitel Dave Brandon, který tak potvrdil předchozí zprávy médií. Ohroženo je asi 30 000 pracovních míst.

Hračkářství Toys R Us požádalo o ochranu před věřiteli loni v září. Uzavření obchodů znamená velkou ránu pro stovky výrobců hraček, kteří prodávali své produkty právě v obchodech firmy v USA. Týká se ti například firem Mattel, Hasbro či Lego.

"Je to nesmírně smutný den pro nás, ale také pro miliony dětí a rodin, kterým jsme sloužili posledních 70 let," prohlásil Brandon.

Firma upřesnila, že požádala o povolení zlikvidovat zásoby v 735 obchodech v USA. Dlužníci očekávají, že tento prodej bude dokončen do konce letošního roku. Firma rovněž jedná o prodeji některých obchodů v USA a také v Kanadě. Zhruba pětinu prodejen již firma uzavřela.

Společnost má po celém světě kolem 1600 obchodů. Brandon také řekl, že v Británii skončí všechny pobočky firmy. Některé aktivity v Asii a v Evropě, včetně Německa, Rakouska a Švýcarska, čeká reorganizace a prodej. K likvidaci firma přistoupí zřejmě v Rakousku, Francii, Polsku, Portugalsku a ve Španělsku.

Podnik doplatil na nové trendy v hračkářském odvětví, kdy zákazníci začali upřednostňovat nákupy v internetovém obchodě Amazon a děti si žádají spíše elektroniku než klasické hračky. Společnosti se nedařilo zvyšovat tržby a dostala se do problémů se splácením dluhu.

Nejprve se snažila podnikání udržet, ale protože neměla jasný plán reorganizace, věřitelé se nakonec rozhodli, že dají přednost uzavření obchodů a získání peněz z prodeje zboží, uvedla agentura Reuters.

Potíže hračkářství Toys R Us odrážejí problémy i dalších kamenných maloobchodů v USA, které musejí zavírat a propouštět. V loňském roce v USA zavřelo více než 8000 obchodů, což je téměř dvojnásobek ročního průměru v předchozím desetiletí, uvedla Mezinárodní rada nákupních center.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 53 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy