Obří síť hračkářství zavírá prodejny. Rodiče nakupují v e-shopech a děti chtějí hlavně elektroniku

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 3. 2018 16:06
Americká síť Toys R Us už dříve oznámila, že skončí všechny její pobočky v Británii. Nyní se chystá zavřít nebo prodat i všech 885 obchodů v USA.
Zavřená prodejna Toys R Us ve Velké Británii.
Zavřená prodejna Toys R Us ve Velké Británii. | Foto: Reuters

New York - Americký prodejce hraček Toys R Us prodá nebo zavře všech svých 885 prodejen ve Spojených státech. Věhlasné firmě, jejíž počátky sahají do roku 1948, se totiž nepodařilo najít kupce ani se dohodnout na restrukturalizaci dluhu.

Ve středu to oznámil generální ředitel Dave Brandon, který tak potvrdil předchozí zprávy médií. Ohroženo je asi 30 000 pracovních míst.

Hračkářství Toys R Us požádalo o ochranu před věřiteli loni v září. Uzavření obchodů znamená velkou ránu pro stovky výrobců hraček, kteří prodávali své produkty právě v obchodech firmy v USA. Týká se ti například firem Mattel, Hasbro či Lego.

"Je to nesmírně smutný den pro nás, ale také pro miliony dětí a rodin, kterým jsme sloužili posledních 70 let," prohlásil Brandon.

Firma upřesnila, že požádala o povolení zlikvidovat zásoby v 735 obchodech v USA. Dlužníci očekávají, že tento prodej bude dokončen do konce letošního roku. Firma rovněž jedná o prodeji některých obchodů v USA a také v Kanadě. Zhruba pětinu prodejen již firma uzavřela.

Společnost má po celém světě kolem 1600 obchodů. Brandon také řekl, že v Británii skončí všechny pobočky firmy. Některé aktivity v Asii a v Evropě, včetně Německa, Rakouska a Švýcarska, čeká reorganizace a prodej. K likvidaci firma přistoupí zřejmě v Rakousku, Francii, Polsku, Portugalsku a ve Španělsku.

Podnik doplatil na nové trendy v hračkářském odvětví, kdy zákazníci začali upřednostňovat nákupy v internetovém obchodě Amazon a děti si žádají spíše elektroniku než klasické hračky. Společnosti se nedařilo zvyšovat tržby a dostala se do problémů se splácením dluhu.

Nejprve se snažila podnikání udržet, ale protože neměla jasný plán reorganizace, věřitelé se nakonec rozhodli, že dají přednost uzavření obchodů a získání peněz z prodeje zboží, uvedla agentura Reuters.

Potíže hračkářství Toys R Us odrážejí problémy i dalších kamenných maloobchodů v USA, které musejí zavírat a propouštět. V loňském roce v USA zavřelo více než 8000 obchodů, což je téměř dvojnásobek ročního průměru v předchozím desetiletí, uvedla Mezinárodní rada nákupních center.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy