Obří síť hračkářství zavírá prodejny. Rodiče nakupují v e-shopech a děti chtějí hlavně elektroniku

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 3. 2018 16:06
Americká síť Toys R Us už dříve oznámila, že skončí všechny její pobočky v Británii. Nyní se chystá zavřít nebo prodat i všech 885 obchodů v USA.
Zavřená prodejna Toys R Us ve Velké Británii.
Zavřená prodejna Toys R Us ve Velké Británii. | Foto: Reuters

New York - Americký prodejce hraček Toys R Us prodá nebo zavře všech svých 885 prodejen ve Spojených státech. Věhlasné firmě, jejíž počátky sahají do roku 1948, se totiž nepodařilo najít kupce ani se dohodnout na restrukturalizaci dluhu.

Ve středu to oznámil generální ředitel Dave Brandon, který tak potvrdil předchozí zprávy médií. Ohroženo je asi 30 000 pracovních míst.

Hračkářství Toys R Us požádalo o ochranu před věřiteli loni v září. Uzavření obchodů znamená velkou ránu pro stovky výrobců hraček, kteří prodávali své produkty právě v obchodech firmy v USA. Týká se ti například firem Mattel, Hasbro či Lego.

"Je to nesmírně smutný den pro nás, ale také pro miliony dětí a rodin, kterým jsme sloužili posledních 70 let," prohlásil Brandon.

Firma upřesnila, že požádala o povolení zlikvidovat zásoby v 735 obchodech v USA. Dlužníci očekávají, že tento prodej bude dokončen do konce letošního roku. Firma rovněž jedná o prodeji některých obchodů v USA a také v Kanadě. Zhruba pětinu prodejen již firma uzavřela.

Společnost má po celém světě kolem 1600 obchodů. Brandon také řekl, že v Británii skončí všechny pobočky firmy. Některé aktivity v Asii a v Evropě, včetně Německa, Rakouska a Švýcarska, čeká reorganizace a prodej. K likvidaci firma přistoupí zřejmě v Rakousku, Francii, Polsku, Portugalsku a ve Španělsku.

Podnik doplatil na nové trendy v hračkářském odvětví, kdy zákazníci začali upřednostňovat nákupy v internetovém obchodě Amazon a děti si žádají spíše elektroniku než klasické hračky. Společnosti se nedařilo zvyšovat tržby a dostala se do problémů se splácením dluhu.

Nejprve se snažila podnikání udržet, ale protože neměla jasný plán reorganizace, věřitelé se nakonec rozhodli, že dají přednost uzavření obchodů a získání peněz z prodeje zboží, uvedla agentura Reuters.

Potíže hračkářství Toys R Us odrážejí problémy i dalších kamenných maloobchodů v USA, které musejí zavírat a propouštět. V loňském roce v USA zavřelo více než 8000 obchodů, což je téměř dvojnásobek ročního průměru v předchozím desetiletí, uvedla Mezinárodní rada nákupních center.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy