Český kras láká na Ameriku. Zdejší vápenec pomáhá i při odsíření uhelných elektráren

Český kras láká na Ameriku. Zdejší vápenec pomáhá i při odsíření uhelných elektráren
Lom Čeřinka, odkud se zásobují vápencem pro odsíření elektrárny Počerady a Tušimice, má sedm těžebních pater neboli etáží. Třetina dolu již prošla rekultivací, stávající ložisko má odhadovanou životnost do roku 2035.
Odstřely probíhají dvakrát týdně.
Nákladní auta (dumpery) vozí kusy vápencové horniny ke zpracování do drtírny.
Plnění přistavených vagonů vápencem pro uhelné elektrárny.
Foto: Milan Bureš
Milan Bureš dap Milan Bureš, dap - za podpory: CEZ group
24. 2. 2020 14:33
Vysoce kvalitní vápenec se v Českém krasu těží už hodně přes sto let. Těžařům se za desetiletí podařil husarský kousek: lomy vytvořily v kopcovité krajině unikátní kaňony, které si oblíbili trampové či výletníci obdivující netypickou krajinnou romantiku. Vápenec přitom pomáhá i při odsíření uhelných elektráren.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Navalnyj se podle jeho poradce zotavuje rychleji, než se čekalo

Ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj se z otravy zotavuje rychleji, než se čekalo. Německé televizní stanici RTL to dnes řekl poradce kritika Kremlu Leonid Volkov. Navalnyj je podle něj bedlivě střežen.

před 4 hodinami

Zemřel bývalý poslanec za KDU-ČSL Ivo Vykydal

V neděli ráno zemřel ve věku nedožitých 56 let exposlanec za KDU-ČSL a bývalý náměstek ministra dopravy Ivo Vykydal. Na twitteru to uvedl lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, informaci ČTK potvrdil zdroj, který si nepřál být jmenován.

Vykydal byl poslancem v letech 2002 až 2006. Ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2002 byl zvolen za KDU-ČSL v Olomouckém kraji. Byl členem výboru pro evropskou integraci (později výboru pro evropské záležitosti) a hospodářského výboru a místopředsedou poslaneckého klubu KDU-ČSL. Členem KDU-ČSL byl v letech 1999 až 2009, kdy přestoupil do nově založené strany TOP 09. V letech 2007 až 2012 byl Vykydal náměstkem ministra dopravy a od roku 2012 pracoval na Státním fondu dopravní infrastruktury. Působil i v komunální politice, v letech 1999 až 2002 byl místostarostou Šumperku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy