Český kras láká na Ameriku. Zdejší vápenec pomáhá i při odsíření uhelných elektráren

Český kras láká na Ameriku. Zdejší vápenec pomáhá i při odsíření uhelných elektráren
Lom Čeřinka, odkud se zásobují vápencem pro odsíření elektrárny Počerady a Tušimice, má sedm těžebních pater neboli etáží. Třetina dolu již prošla rekultivací, stávající ložisko má odhadovanou životnost do roku 2035.
Odstřely probíhají dvakrát týdně.
Nákladní auta (dumpery) vozí kusy vápencové horniny ke zpracování do drtírny.
Plnění přistavených vagonů vápencem pro uhelné elektrárny.
Foto: Milan Bureš
Milan Bureš dap Milan Bureš, dap - za podpory: CEZ group
24. 2. 2020 14:33
Vysoce kvalitní vápenec se v Českém krasu těží už hodně přes sto let. Těžařům se za desetiletí podařil husarský kousek: lomy vytvořily v kopcovité krajině unikátní kaňony, které si oblíbili trampové či výletníci obdivující netypickou krajinnou romantiku. Vápenec přitom pomáhá i při odsíření uhelných elektráren.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Americká vláda se zaměří na platby v kryptoměnách při kyberútocích, uvádí The Wall Street Journal

Americká vláda chce ztížit hackerům možnost využívat kryptoměny k ziskům při kyberútocích. Chystá několik kroků včetně sankcí, píše s odvoláním na zdroje obeznámené se situací deník The Wall Street Journal (WSJ). Platit by tato opatření podle listu mohla začít už příští týden.

Kabinet připravuje nové pokyny ohledně rizik spojených s usnadňováním takových plateb požadovaných jako výkupné při digitálních útocích. V plánu jsou pokuty a další postihy.

před 1 hodinou

Nová albánská vláda, kterou tvoří z většiny ženy, získala důvěru parlamentu

Důvěru parlamentu v pátek dostala nová albánská vláda premiéra Ediho Ramy, jehož Socialistická strana (PS) letos na jaře ve volbách získala absolutní většinu, a může tak vládnout bez koaličního partnera. V kabinetu ženy obsadily 12 ze 17 křesel, čímž se Albánie dostala na přední místa světového žebříčku v zastoupení žen ve vládních pozicích, napsala agentura AP.

V parlamentu pro vládu hlasovalo 77 poslanců, 53 ji nepodpořilo. Rama v dubnových volbách obhájil už třetí, pro postkomunistickou Albánii rekordní, mandát předsedy vlády za sebou. Jeho strana získala v zákonodárném sboru 74 ze 140 křesel. Hlavní opoziční protivník, Demokratická strana (DS), má v Lidovém shromáždění 59 poslanců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy