Český kras láká na Ameriku. Zdejší vápenec pomáhá i při odsíření uhelných elektráren

Český kras láká na Ameriku. Zdejší vápenec pomáhá i při odsíření uhelných elektráren
Lom Čeřinka, odkud se zásobují vápencem pro odsíření elektrárny Počerady a Tušimice, má sedm těžebních pater neboli etáží. Třetina dolu již prošla rekultivací, stávající ložisko má odhadovanou životnost do roku 2035.
Odstřely probíhají dvakrát týdně.
Nákladní auta (dumpery) vozí kusy vápencové horniny ke zpracování do drtírny.
Plnění přistavených vagonů vápencem pro uhelné elektrárny.
Foto: Milan Bureš
Milan Bureš dap Milan Bureš, dap - za podpory: CEZ group
24. 2. 2020 14:33
Vysoce kvalitní vápenec se v Českém krasu těží už hodně přes sto let. Těžařům se za desetiletí podařil husarský kousek: lomy vytvořily v kopcovité krajině unikátní kaňony, které si oblíbili trampové či výletníci obdivující netypickou krajinnou romantiku. Vápenec přitom pomáhá i při odsíření uhelných elektráren.
 

Právě se děje

před 59 minutami

Útočník v Afghánistánu zastřelil tři pracovnice televizní stanice

Neznámý ozbrojenec v úterý ve východoafghánském Dželálábádu zastřelil tři zaměstnankyně místní televizní stanice. Čtvrtá žena byla zraněna a v nemocnici bojuje o život. Místní policie uvedla, že zadržela hlavního podezřelého. Jde o další ze série útoků proti pracovníkům v médiích v této oblasti za poslední měsíce, píše agentura Reuters.

Tři ženy ve věku 18 až 20 let ozbrojenec střelil do hlavy, když se vracely domů z práce, uvádí vládní zdroje. Místní televizní stanice potvrdila, že se jednalo o její zaměstnankyně.

Afghánistán se v posledních měsících potýká s vlnou útoků vůči novinářům, lékařům, bojovníkům za lidská práva či státním zaměstnancům. Na začátku prosince byla v Dželálábádu zastřelena moderátorka stejné stanice Malala Majvandová. V lednu zemřel novinář a bojovník za lidská práva Adil Ajmak, na jehož auto zahájili palbu neznámí střelci.

Afghánská vláda a některé zahraničí mocnosti z podobných útoků viní hnutí Tálibán. V provincii Nangarhár, jejíž je Dželálábád hlavním městem, rovněž působí teroristická organizace Islámský stát; ta se přihlásila k útoku na Majvandovou i některým dalším. Kdo stál za dnešním incidentem zatím není jasné. Podle policie má zadržený střelec vazby na Tálibán, mluvčí tohoto povstaleckého hnutí však jakýkoliv podíl Tálibánu na dnešním útoku odmítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy