NWR snížila ztrátu na 3,5 miliardy, tržby klesly o pětinu

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 11. 2014 9:02
Za tři čtvrtletí letošního roku snížila společnost ztrátu na 128 milionů eur (zhruba 3,5 miliardy korun) z 528 milionů eur (14,6 miliardy korun) před rokem.
Důl Paskov (ilustrační foto)
Důl Paskov (ilustrační foto) | Foto: Aktuálně.cz

Praha  - Těžební společnost New World Resources (NWR), která je majitelem černouhelné firmy OKD, za tři čtvrtletí letošního roku snížila ztrátu na 128 milionů eur (zhruba 3,5 miliardy korun) z 528 milionů eur (14,6 miliardy korun) před rokem.

Tržby klesly o 21 procent na 504 milionů eur (13,9 miliardy korun).

Neauditované hospodářské výsledky ve čtvrtek NWR, která v současnosti kvůli nízkým cenám uhlí snižuje náklady, zveřejnila na svém webu. Analytici snížení ztráty a pokles tržeb předpokládali.

Snižování nákladů

Snížení tržeb firma přičítá poklesu cen uhlí na světových trzích, ztráta jí klesla díky snižování nákladů. "Na provozní úrovni se nám podařilo stlačit jednotkové hotovostní náklady na těžbu o 16 procent a administrativní a prodejní náklady o 26 procent, čímž jsme za devět měsíců letošního roku dosáhli kladného výsledku EBITDA," uvedl předseda představenstva NWR Gareth Penny.

Za tři čtvrtletí firma vykázala provozní zisk EBITDA z pokračujících činností čtyři miliony eur, před rokem přitom měla provozní ztrátu 50 milionů.
   
Firma ve výsledkové zprávě potvrdila výhled celoroční těžby a prodeje uhlí na úrovni 8,75 až devět milionů tun uhlí. Počet zaměstnanců včetně dodavatelských organizací za tři čtvrtletí se meziročně snížil o osm procent na 14 600 osob.

Zadlužení klesá

NWR počátkem října dokončila kapitálovou restrukturalizaci, jejímž úkolem bylo odvrátit platební neschopnost podniku. Zahrnovala snížení hodnoty dluhopisů a výrazné rozmělnění podílů akcionářů. Firma snížila zadlužení a zajistila si 185 milionů eur (asi pět miliard korun) nového kapitálu.
    
Hlavní podíly v NWR drží společnost CERCL Mining a čtyři mezinárodní investiční fondy: M&G, Gramercy, GLG Partners a Ashmore Investments. V CERCL Mining, která se dříve jmenovala BXR Mining, má poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala. Původně patřily BXR Mining téměř dvě třetiny NWR, ale po restrukturalizaci se podíl, nyní držený CERCL Mining, snížil.

Poznámka: Spolumajitel NWR Zdeněk Bakala vlastní i společnost Economia, která vydává online deník Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy