Největší optimisté v Evropě. Malé a střední firmy z Česka vyhlížejí rekordní rok

Ekonomika Ekonomika
26. 2. 2018 10:45
Tuzemské podniky vidí první polovinu roku mimořádně optimisticky. Třetina firem očekává další zlepšení své situace.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto:

Praha - České malé a střední podniky vidí první polovinu roku mimořádně optimisticky. Třetina podnikatelů navíc očekává další zlepšení své situace co do obratu, počtu zaměstnanců, cen produkce či služeb, tak i rozsahu investic nebo stavu zakázek a objednávek. 

Vyplývá to z nejnovějšího šetření Hospodářské komory mezi malými a středními podniky, z něhož se v Evropě vytváří Index podnikatelské nálady malých a středních podniků nabízející i mezinárodní srovnání. Češi jsou největší optimisté v Evropě, uvádí mluvčí komory Miroslav Diro.

Zachování současného výborného stavu nebo jeho zlepšení očekává dokonce už 90,7 procenta malých a středních firem, a to i navzdory tomu, že jejich rozvoj výrazně brzdí nedostatek kvalifikované pracovní síly.

Zatímco před rokem hodnotilo svou situaci jako stejnou nebo lepší v porovnání s předchozím půlrokem 83,8 procenta tuzemských malých a středních podniků, ve druhé polovině roku se jejich počet zvýšil na 88,1 procenta.

Zlepšuje se i ekonomická situace v zemích eurozóny. To bude znamenat i silnější poptávku po českých výrobcích, což je zároveň pro proexportně orientovanou ekonomiku velmi dobrým signálem, že rok 2018 by mohl být opět úspěšný.

Nedostatek zaměstnanců brzdí rozvoj

Představy malých a středních podniků o navyšování jejich stavu zaměstnanců zůstávají ambiciózní - téměř čtvrtina podniků chce etos nabírat další zaměstnance.

Index podnikatelské nálady malých a středních podniků.
Index podnikatelské nálady malých a středních podniků. | Foto: Hospodářská komora ČR

Podle Hospodářské komory se ale kvůli rekordně vysoké zaměstnanosti tato očekávání firem nenaplní, a proto v roce 2018 bude docházet mezi firmami k přetahování pracovních sil.

I kvůli situaci na trhu práce firmy hodlají zvyšovat své investice, především do technologií. Zatímco ve druhé polovině 2017 zvýšilo investice 27 procent malých a středních podniků, v roce 2018 avizuje investice dále navyšovat už přes 30 procent firem.

Velké obavy z brexitu

Index podnikatelské nálady malých a středních podniků pro první polovinu roku 2018 vzrostl z 86,8 na 89,5. Jedná se o výsledek srovnatelný s rokem 2015, kdy česká ekonomika zaznamenala meziroční růst HDP ve výši 5,3 procenta.

I když výsledky za evropské země budou známy až se zpožděním, s největší pravděpodobností si čeští podnikatelé udrží náskok i pro následující období.

Index podnikatelské nálady malých a středních podniků.
Index podnikatelské nálady malých a středních podniků. | Foto: Hospodářská komora ČR

Srovnáme-li české výsledky s vybranými skupinami evropských zemí, vidíme od poloviny roku 2015 zvětšování rozdílů v rámci Evropy. Zatímco hodnoty Indexu v zemích eurozóny se přibližují hodnotám České republiky, nůžky mezi zeměmi platícími eurem a evropskými zeměmi používajícími vlastní měnu se rozevřely.

Poměrně dramatický vývoj byl zaznamenán u zemí potenciálně nejvíce poškozených brexitem (dle hodnocení UEAPME to je Velká Británie, Irsko a Dánsko) - po čtyřech pololetích poklesu malé a střední firmy konečně očekávají zlepšení.

Zlepšení ekonomické situace především v zemích eurozóny znamená - s ohledem na teritoriální strukturu českého exportu - i silnější poptávku po českých výrobcích, což se projeví i na zakázkách tuzemských firem a následně na růstu české ekonomiky.

 

Právě se děje

Další zprávy