Největší optimisté v Evropě. Malé a střední firmy z Česka vyhlížejí rekordní rok

Ekonomika Ekonomika
26. 2. 2018 10:45
Tuzemské podniky vidí první polovinu roku mimořádně optimisticky. Třetina firem očekává další zlepšení své situace.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto:

Praha - České malé a střední podniky vidí první polovinu roku mimořádně optimisticky. Třetina podnikatelů navíc očekává další zlepšení své situace co do obratu, počtu zaměstnanců, cen produkce či služeb, tak i rozsahu investic nebo stavu zakázek a objednávek. 

Vyplývá to z nejnovějšího šetření Hospodářské komory mezi malými a středními podniky, z něhož se v Evropě vytváří Index podnikatelské nálady malých a středních podniků nabízející i mezinárodní srovnání. Češi jsou největší optimisté v Evropě, uvádí mluvčí komory Miroslav Diro.

Zachování současného výborného stavu nebo jeho zlepšení očekává dokonce už 90,7 procenta malých a středních firem, a to i navzdory tomu, že jejich rozvoj výrazně brzdí nedostatek kvalifikované pracovní síly.

Zatímco před rokem hodnotilo svou situaci jako stejnou nebo lepší v porovnání s předchozím půlrokem 83,8 procenta tuzemských malých a středních podniků, ve druhé polovině roku se jejich počet zvýšil na 88,1 procenta.

Zlepšuje se i ekonomická situace v zemích eurozóny. To bude znamenat i silnější poptávku po českých výrobcích, což je zároveň pro proexportně orientovanou ekonomiku velmi dobrým signálem, že rok 2018 by mohl být opět úspěšný.

Nedostatek zaměstnanců brzdí rozvoj

Představy malých a středních podniků o navyšování jejich stavu zaměstnanců zůstávají ambiciózní - téměř čtvrtina podniků chce etos nabírat další zaměstnance.

Index podnikatelské nálady malých a středních podniků.
Index podnikatelské nálady malých a středních podniků. | Foto: Hospodářská komora ČR

Podle Hospodářské komory se ale kvůli rekordně vysoké zaměstnanosti tato očekávání firem nenaplní, a proto v roce 2018 bude docházet mezi firmami k přetahování pracovních sil.

I kvůli situaci na trhu práce firmy hodlají zvyšovat své investice, především do technologií. Zatímco ve druhé polovině 2017 zvýšilo investice 27 procent malých a středních podniků, v roce 2018 avizuje investice dále navyšovat už přes 30 procent firem.

Velké obavy z brexitu

Index podnikatelské nálady malých a středních podniků pro první polovinu roku 2018 vzrostl z 86,8 na 89,5. Jedná se o výsledek srovnatelný s rokem 2015, kdy česká ekonomika zaznamenala meziroční růst HDP ve výši 5,3 procenta.

I když výsledky za evropské země budou známy až se zpožděním, s největší pravděpodobností si čeští podnikatelé udrží náskok i pro následující období.

Index podnikatelské nálady malých a středních podniků.
Index podnikatelské nálady malých a středních podniků. | Foto: Hospodářská komora ČR

Srovnáme-li české výsledky s vybranými skupinami evropských zemí, vidíme od poloviny roku 2015 zvětšování rozdílů v rámci Evropy. Zatímco hodnoty Indexu v zemích eurozóny se přibližují hodnotám České republiky, nůžky mezi zeměmi platícími eurem a evropskými zeměmi používajícími vlastní měnu se rozevřely.

Poměrně dramatický vývoj byl zaznamenán u zemí potenciálně nejvíce poškozených brexitem (dle hodnocení UEAPME to je Velká Británie, Irsko a Dánsko) - po čtyřech pololetích poklesu malé a střední firmy konečně očekávají zlepšení.

Zlepšení ekonomické situace především v zemích eurozóny znamená - s ohledem na teritoriální strukturu českého exportu - i silnější poptávku po českých výrobcích, což se projeví i na zakázkách tuzemských firem a následně na růstu české ekonomiky.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy