Nacistické zločiny v metru. Řecko stupňuje tlak na Německo

Tereza Holanová Tereza Holanová
18. 5. 2015 13:40
V aténském metru běží padesátisekundové video, které připomíná nacistické zločiny z let 1941 až 1944.
Video: Youtube

Atény - Řecká vláda stupňuje svůj tlak na Německo a chce po něm, aby zemi vrátilo sedmdesát let starý dluh z druhé světové války. Od května proto běží v aténském metru padesátisekundové video, které připomíná nacistické zločiny z let 1941 až 1944.

Za snímkem, který nahradil obvyklou předpověď počasí, stojí podle listu GR Reporter tamní Národní rada pro vymáhání německých válečných dluhů Řecku. Přímo na konci videa je podepsaná spolu s řeckým parlamentem a ministerstvem obrany.

V černobílém spotu se objevují snímky hladovějících osob, nacistických letadel či zbořených památek. Titulky připomínají, že 300 tisíc Řeků zemřelo hladem, 1,2 milionu Řeků zůstalo bez domova, 1170 měst a vesnic bylo zničeno, 129 mostů zbořeno a 906 obchodních plavidel se potopilo.

Válečné škody Řekové vyčíslili na 279 miliard eur a ty nyní chtějí zpátky. "Případ stále není uzavřen," končí video výčtem, co vše Němci ještě Řekům dluží: válečné reparace, splátku okupační půjčky (ta činila 400 milionů marek), kompenzaci obětem a návrat ukradených archeologických památek. 

"Kdykoliv se potkám se zástupci Německa, tak se na ty památky ptám. Zatím jsem se ale nikdy nic nedozvěděl," říká europoslanec Manolis Glezos na konferenci zmíněné národní rady.

Cesta z krize?

Právě nyní jsou pro Řecko tyto peníze ještě důležitější - už pět let totiž bojuje s dluhovou krizí. Od parlamentních voleb v lednu, v nichž zvítězila levicová Syriza, do Řecka navíc přestaly "téct" miliardové půjčky z Evropské unie.

Eurozóna sice v březnu rozhodla, že čtyřměsíční záchranný program pro Řecko prodlouží, přislíbených 7,2 miliardy eur ale vláda dostane až poté, co předloží adekvátní seznam reforem. Dosavadní návrhy, mezi nimiž figuruje boj proti daňovým únikům a lepší vymáhání dluhů, označili zástupci euroskupiny za nedostačující.

Nový kabinet ale další utahování opasků odmítá. Ostatně hlavním heslem, které zajistilo Syrize vítězství ve volbách, byl právě konec "bruselského diktátu".

Výměnou za záchranné půjčky, díky nimž Řecko v minulých letech získalo více než 240 miliard eur, totiž musely předchozí vlády podstoupit masivní rozpočtové škrty. Aby například došlo ke schválení pomoci v roce 2012, muselo Řecko slíbit, že ušetří 90 milionů eur na mzdách státních zaměstnanců nebo do roku 2015 propustí 150 tisíc státních úředníků. 

Hloupý požadavek, tvrdí Němci

Výsledkem je, že se Řecko permanentně nachází na kraji bankrotu a v posledních měsících funguje od splátky ke splátce. Naposledy vrátilo před týdnem Mezinárodnímu měnovému fondu 750 milionů eur.

Uvedených 279 miliard eur německého dluhu by tedy teoreticky vyřešilo dluhové problémy a znamenalo konec několikaletého vyjednávání o ekonomických škrtech, splátkách i dalších půjčkách.

Tamní náměstek ministra obrany Kostas Isihos ale uvádí, že snaha získat náhradu za válečné škody nemá s aktuální finanční situací Řecka nic společného. "Pokud bychom však tyto rány nechali otevřené, zůstal by mezi dvěma zeměmi a jejich vládami morální, historický, politický, ale rovněž právní dluh," uvedl.

Berlín ovšem již dříve jakékoliv splátky odmítl s tím, že je případ už dávno uzavřený. V roce 1960 Německo zaplatilo jednotlivým obětem nacistického režimu 115 milionů marek. "Upřímně to považuji za hloupé," řekl pro BBC německý ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Podobné požadavky podle něj neposouvají vyjednávání o stabilizaci Řecka ani o milimetr dál.

Video běží ve více jazycích

Přímo řecký ministr obrany Panos Kammenos se v souvislosti s videem odvolává na důkazy, které se Řekům podařilo získat ze Spojených států amerických.

"Tyto informace zahrnují každou vesnici, město, faru i kostel. Vědí o každém jedinci i rodině," prohlásil koncem dubna s tím, že archivní data Řekové poskytnou i německému parlamentu, tamním univerzitám a všem bojovníkům proti fašismu.

Video poběží v aténské městské hromadné dopravě měsíc. Kromě 35 stanic metra se má objevovat ještě v příměstských vlacích či na billboardech. Podle řeckého velvyslanectví v Berlíně poběží kampaň do konce měsíce. "Pro cizince bude spot promítaný v angličtině, němčině, francouzštině, španělštině a italštině," dodává zpravodajský portál NBC News.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy