Do čtvrteční stávky na České poště se zapojilo přes tisíc lidí. Šlo o symbolický protest

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 22. 12. 2016 19:36
Podle odborů se do stávky na České poště zapojilo 1200 pracovníků, kteří požadují vyšší mzdy. Čtvrteční stávka potrvá až do půlnoci. Zaměstnanci na svém pracovišti vždy zastaví práci zhruba na hodinu. Mimo stávky se koná i tichý protest, kdy pracovníci pošty pracují dál, ale označí, že se stávkou souhlasí. Podle některých odborářů Česká pošta varovala, že pokud se zapojí do stávky, budou finančně postiženi. To však vedení společnosti odmítá.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Celkový počet stávkujících za vyšší mzdy na České poště vzrostl ve čtvrtek do 18:00 podle odborů na 1200 z celkem 30 tisíc pracovníků podniku. Uvedl to ve čtvrtek místopředseda stávkového výboru Filip Janovský. Údaj je zhruba desetkrát vyšší než počet lidí, kteří se jako stávkující nahlásili svým vedoucím na pracovišti. Těch bylo večer 112. Stávkují hlavně pracovníci v třídírnách v pražských Malešicích, Brně, Ústí nad Labem a Olomouci, poboček se protest nedotkl.

Stávka má trvat až do půlnoci. Stávkující mají vždy na svém pracovišti zastavit práci zhruba na hodinu. Podle Janovského se koná ještě tichý protest, kdy zaměstnanci dál pracují a jen se označí, že se stávkou souhlasí.

Zpravodajský web Českého rozhlasu uvedl, že podle některých odborářů Česká pošta zaměstnance zastrašovala a varovala například před finančními dopady jejich zapojení do stávky. Odboráři podle Janovského evidují několik set stížností na zastrašování. Na jejich základě chtějí podat na vedení podniku trestní oznámení.

Mluvčí společnosti Matyáš Vitík to odmítl. "Vedení České pošty určitě své zaměstnance nevydíralo, nezastrašovalo je. V současné době vyhodnocujeme škody, můžu říct, že se to týká řádů jednotek milionů korun denně," dodal.

Odboráři ze tří odborových organizací požadují po vedení podniku zvýšení tarifní mzdy všem zaměstnancům o 2500 Kč měsíčně. Informace o rozdělení části úhrady univerzální služby za roky 2013 a 2014 formou odměn mezi zaměstnance zhruba 1400 Kč měsíčně je neuspokojily. Většinové odbory podepsaly v listopadu s managementem dohodu o zvýšení mezd v příštím roce o 2,6 procenta, tedy v průměru asi 550 Kč.

V pondělí do dvouhodinové stávky vstoupilo zhruba 100 lidí a podpořilo je 150 sympatizantů. Stávkovalo se hlavně v třídírnách v Praze a Brně, poboček se protest nedotkl.

Průměrná mzda v podniku se pohybuje kolem 22 700 Kč a na konci roku má být zhruba 23 000 Kč měsíčně, tedy více než 4000 Kč pod celostátním průměrem. Pošta loni zvýšila konsolidovaný zisk před zdaněním o čtvrtinu na 302 milionů korun.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy