Stát připustí vícepráce, chystá novelu zákona o zakázkách

ČTK ČTK
29. 4. 2014 15:28
Návrh má také umožnit dokončení výběrového řízení přes to, že se do něj přihlásila pouze jedna firma.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Ministerstvo pro místní rozvoj ještě letos připraví technickou novelu zákona o zadávání veřejných zakázek. Chce v ní mimo jiné vyřešit problém víceprací. Norma by měla platit od 1. ledna příštího roku.

"Měli bychom upřesnit definici pro připuštění víceprací. Zpřesníme tam také podmínky pro podávání stížností na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Budeme zvažovat, jestli nepřitvrdíme, protože ty stížnosti se často využívají k šikanóznímu výkonu práva, kdy jde čistě o boj mezi konkurencí. Nám to však blokuje evropské peníze," upřesnila záměr ministryně Věra Jourová (ANO).

Tendr s jedním uchazečem

Kromě toho ministerstvo zvažuje, že by umožnilo dokončení výběrového řízení, pokud by byla podána jen jedna nabídka. Nyní se musí takový tendr opakovat. "To je jedno z těch kontroverznějších témat," připustila šéfka úřadu.

Od příštího roku by měli zadavatelé možnost zadávat zakázky takzvaně "in house". "Pokud má veřejný zadavatel nějakého sebou zřízeného možného dodavatele, tak by měl možnost zadat si to u něj," vysvětlila ministryně Jourová.

Při nástupu do funkce přesně před třemi měsíci přitom Jourová říkala, že technickou novelu resort připravovat nebude, soustředit se měl pouze na přípravu celého nového zákona. Dílčí novelu chtěla nechat na poslancích. Nakonec si to ale rozmyslela. "Rádi bychom to měli pod kontrolou," podotkla ministryně.

Už ne pouze nejnižší cena

Kromě toho ministerstvo pro místní rozvoj stále pracuje na zcela novém zákonu o zadávání veřejných zakázek, který vychází z nové evropské směrnice. Zadavatelům veřejných zakázek tato směrnice Evropského parlamentu umožní při výběru vítěze klást větší důraz na kvalitu, výhody v oblasti životního prostředí, sociální aspekty či inovace.

"Nová kritéria ukončí diktát nejnižších cen a postaví opět kvalitu do centra pozornosti," prohlásil zpravodaj Evropského parlamentu Marc Tarabella.

Jourová sdělila, že chce do konce letošního roku připravit paragrafové znění zákona. Platit by měl od 1. ledna 2016.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Pokud to bude nutné pro bezpečnost, pozveme ruskou armádu, říká Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že je připraven nechat v Bělorusku rozmístit ruské jednotky, pokud by to bylo nezbytné pro bezpečnost společného svazového soustátí. V současnosti to potřeba není, uvedl Lukašenko podle médií. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle listu Kommersant uvedl, že Minsk nežádal Moskvu o rozmístění vojsk.

"Jestli to bude nutné pro bezpečnost svazového soustátí, které (s Ruskem) budujeme, budou zde (ruské jednotky) rozmístěny neprodleně. Nyní to ale není nijak nezbytné," řekl Lukašenko během porady o situaci. Podle státní agentury Belta ujistil, že Bělorusko je s to v případě potřeby v mžiku postavit do zbraně půl milionu vojáků.

"Pokud to bude málo, budou sem převedeny všechny ozbrojené síly Ruské federace. To se nikdy nestane. Ale pokud to bude nutné, nebudeme váhat," zdůraznil Lukašenko.

Mluvčí Kremlu Peskov na dotaz novinářů odpověděl, že vyslat ozbrojené síly do jiné země lze ze zákona jen na základě žádosti vedení této země k Moskvě, což se ale v případě Běloruska nestalo. Kommersant připomněl, že prezident Vladimir Putin dříve upozornil, že svazové soustátí s Běloruskem představuje "určitou úroveň integrace", a ne stát v přímém smyslu slova. A úroveň integrace ve svazovém soustátí je podle Putina nižší než v Evropské unii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy