Medu je málo a cena poroste až o pětinu. Na jaře může dokonce zcela zmizet z obchodů

Ekonomika Ekonomika
15. 9. 2021 10:40
Med do konce roku podraží až o pětinu, na jaře nebude téměř žádný, tvrdí společnost Medokomerc, největší výkupce a distributor medu v Česku. Na vině je podle ní jeho celosvětový nedostatek. Kvůli tomu lze očekávat, že podnikání ukončí asi 10 procent evropských zpracovatelů medu. Zásoby medu jim podle vedení firmy vydrží do jara, pak nebude v obchodních regálech skoro žádný.
Podle jednatele Medokomercu se musí celosvětová spotřeba medu snížit, protože poptávka značně převyšuje nabídku.
Podle jednatele Medokomercu se musí celosvětová spotřeba medu snížit, protože poptávka značně převyšuje nabídku. | Foto: iStock

"Aktuální situaci definuje malá produkce a velká poptávka. Pokud budeme aktuální stav na světových trzích posuzovat poptávkou, tak nám globálně chybí 20 procent dodávek medu. Situace nemůže mít jiný výsledek než celosvětové snížení spotřeby," uvádí Milan Špaček, jednatel Medokomercu. 

Foto: Český statistický úřad

Skladové zásoby evropských zpracovatelů medu jsou momentálně velmi nízké. "Odhaduji, že nákup medu zpracovateli bude letos v Evropě ukončen o několik měsíců dříve, než je obvyklé. Postupně už totiž nebude co nakupovat. Výhodu mají silné společnosti, které si mohou dovolit med nakoupit do zásoby. V dohledné době očekávám redukci evropských zpracovatelů medu o 10 procent," dodává Špaček.

Další zdražování kvůli obalům

Dalším důvodem ke zdražení medu je rostoucí cena obalových materiálů, kterých je také nedostatek. Do peněženek zákazníků by se toto zdražení mohlo promítnout začátkem příštího roku. Dodavatelé obalů již avizují zdražení v rozmezí 10 až 50 procent, a to zejména kvůli rostoucím cenám přepravních společností.

Objem vyprodukovaného českého medu byl nízký i loni, kdy včelaři stočili 5 000 tun medu. Na vině byla extrémně chladná zima, která vyhubila pětinu včelstev. Průměrná spotřeba medu v Česku však neklesá a činí v posledních letech přibližně kilogram na osobu ročně. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

O funkci rektora Univerzity Karlovy se uchází současná prorektorka a bývalý děkan Filozofické fakulty

O funkci rektora Univerzity Karlovy v dalších letech se ucházejí dva lidé. Současnou hlavu školy Tomáše Zimu, který na začátku příštího roku ve funkci skončí, by mohla vystřídat prorektorka pro studijní záležitosti Milena Králíčková či bývalý děkan Filozofické fakulty Univerity Karlovy Michal Stehlík. Ve středu v 18:00 vypršel termín pro podání návrhů na pozici. Sdělil to předseda Akademického senátu univerzity František Zahálka. Zima řídí univerzitu druhé volební období. Volba nové hlavy školy bude 22. října.

"Můžu konstatovat, že do standardní doby byly podány pouze dva návrhy (na rektora), a to paní profesorka Králíčková a pan profesor Stehlík,“ uvedl Zahálka. I když teoreticky se ještě někdo mohl přihlásit třeba datovou schránkou na poslední chvíli, další kandidáty Zahálka neočekává. "Na podatelně, ve spisové službě a na sekretariát (akademického) senátu nikdo nic dalšího nedoručil," řekl. Kandidáti se představí akademickému senátu 15. října.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Černošický úřad rozhodl v řízení s Babišem. Závěry ale zatím zveřejnit nechce

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval dnes na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International, podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Černošický úřad na webu uvedl, že dnes odeslal Babišovu zmocněnci dokument, kterým rozhodl v projednávané věci možného přestupku. "Vlastní obsah rozhodnutí Městský úřad Černošice není oprávněn zveřejnit," dodal. Na rozhodnutí upozornil Seznam Zprávy.

Černošický úřad, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije, vede s Babišem řízení o přestupku kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra. Babiš nařčení z porušování zákona odmítá. Tvrdí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti do něj začleněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy