HN: Mall Group zvažuje vstup na burzu, v úvahu připadá Praha i Amsterdam

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
8. 3. 2021 10:56
Společnost Mall Group, která provozuje internetový obchod Mall.cz, by mohla vstoupit na burzu. Tvrdí to zdroje, na které se odvolává specializovaný server Mergermarket. Investiční skupiny PPF, EC Investments a Rockaway zvažují, že prodají část svých podílů ve firmě, úplný odchod z podniku ale v plánu nemají, píše se ve zprávě, na kterou v neděli upozornily Hospodářské noviny (HN).
Daniel Křetínský
Daniel Křetínský | Foto: ČTK

Uvedení akcionáři uvažují o primární veřejné nabídce (IPO) Mall Group, která by celý podnik ocenila na 1,5 až dvě miliardy eur (39,5 až 52,7 miliardy Kč). Vstup na burzu pravděpodobně zorganizuje americká investiční banka JP Morgan, tvrdí zdroje webu Mergermarket, na který se odkazují HN.

Podle informací HN jsou přípravy na IPO Mallu teprve ve velmi rané fázi a současní vlastníci zvažují i jiné cesty, například prodej podílu ve skupině přímo vybranému zájemci. Web Mergermarket napsal, že Kellner, Křetínský, Tkáč a Rockaway by prodávali své vlastní akcie, aniž by to znamenalo jejich úplný odchod.

Pokud ale bude jejich volbou nabídka akcií na burze, pak v úvahu připadá některá z významných burz v západní Evropě, pravděpodobně Amsterdam. Zvažují ale i pražskou burzu a loni se v této souvislosti také hovořilo o burze ve Varšavě.

"Uvažovaný plán Mall Group jít na burzu je výborná zpráva pro akciové trhy obecně, ale bohužel ne pro pražskou burzu a domácí investory, kteří jsou často zákazníky. Mall Group je uskupení zatím spíše prodělečné," řekl analytik Capitalinked.com Radim Dohnal. Dva hlavní akcionáři společnosti mají podle něj excelentní přístup k dluhovému a partnerskému kapitálu. "Jejich záměr jít minoritně na burzu tak lze číst jako 'exit' nebo snahu získat cenovku na celý jejich podíl," podotkl.

Skupinu e-shopů Mall Group vlastní skupina PPF, podnikatelé Daniel Křetínský a Patrik Tkáč a investiční skupina Rockaway Capital. Vedle Mall.cz do skupiny patří například specializované obchody CZC.cz, Košík.cz, Proděti, BigBrands a Rozbaleno. Tržby obchodů Mall.cz byly předloni 7,2 miliardy korun, celá Mall Group utržila tehdy zhruba 18 miliard Kč.

"Spekulace ze zásady nekomentujeme, a proto se nebudeme vyjadřovat ani k této," řekl HN šéf komunikace Rockaway Pavel Kalouš. Jitka Tkadlecová, mluvčí PPF, také řekla, že spekulace nebude komentovat. Křetínského mluvčího Daniela Častvaje se HN nepodařilo zastihnout.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Microsoft koupí za 19,7 miliardy dolarů firmu Nuance. Ta pomáhala vyrobit asistentku Siri pro Apple

Americký softwarový gigant Microsoft dnes potvrdil, že koupí společnost Nuance Communications, která se zabývá mimo jiné vývojem umělé inteligence a rozpoznávání řeči. Microsoft se snaží svou strategii přechodu ke cloudovým službám posílit i o odvětví zdravotnictví. Do hodnoty transakce 19,7 miliardy dolarů (430,3 miliardy korun) je zahrnut i čistý dluh.

Nuance asistovala společnosti Apple při spuštění osobního asistenta Siri a produkuje software, který se používá například v automobilovém průmyslu. Nuance i Microsoft nyní těží z rozmachu medicíny na dálku, neboť během pandemie covidu-19 se část styku s lékaři přesunula na internet. Produkty Nuance používá přes 55 procent amerických lékařů a 77 procent amerických nemocnic. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stát zatím kompenzaci regionální dopravy nechystá, počká na stanovisko Evropské komise

Stát zatím kompenzace pro kraje za ztráty v regionální dopravě nechystá. Pro případná jednání s kraji o podpoře bude klíčový výsledek současných jednání s Evropskou komisí o kompenzacích pro železniční dopravce, pro které stát připravuje kompenzace až za 1,5 miliardy korun.

Pokud komise dotace pro dopravce schválí, bude stát jednat s kraji. To se podle ministerstva dopravy dá očekávat na konci května. Sdělil to dnes řekl mluvčí ministerstva František Jemelka. Kraje v minulých dnech oznámily, že loni na jízdném z veřejné dopravy ztratily 3,7 miliardy korun, žádají proto o pomoc stát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy