Lípu střídá lev. Jedno z nejznámějších log končí, Česká pojišťovna fúzuje s Generali

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
18. 9. 2019 16:23
Česka pojišťovna a pojišťovna Generali, které v Česku působí v rámci pojišťovací skupiny Generali, propojí své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se do konce letošního roku stane součástí ČP a ponese nový název Generali Česká pojišťovna. Podle informací Aktuálně.cz spojením zanikne i ikonické logo s třemi lipovými lístky. Nahradí jej okřídlený lev jakožto znak italské Generali.
Česká pojišťovna
Česká pojišťovna | Foto: Jakub Plíhal

Česká pojišťovna vznikla pod původním názvem "Císařsko-královský, privilegovaný, český, společný náhradu škody ohněm svedené pojišťující ústav" už v roce 1827. Později své jméno zjednodušila na "První česká vzájemná pojišťovna", současné logo se třemi lipovými lístky používá od roku 1971.

Foto: ČP

Nyní pojišťovna vede nezbytná jednání s regulátorem. Český pojistný trh bude mít po spojení nového lídra. Tím je zatím po spojení s Pojišťovnou České spořitelny Kooperativa. Generali Českou pojišťovnu povede současný generální ředitel a předseda představenstva České pojišťovny Roman Juráš.

Česká pojišťovna je druhou největší tuzemskou pojišťovnou s tržním podílem 21,5 procenta. Pojišťovna Generali patří s tržním podílem 6,9 procenta mezi šest největších českých pojišťoven.

Finanční skupina Generali byla založena v roce 1831 a s předepsaným pojistným převyšujícím 66 miliard eur (v roce 2018) patří mezi největší světové poskytovatele pojištění. S téměř 71.000 zaměstnanců a s 61 miliony klientů v 50 zemích světa zaujímá vedoucí postavení v Evropě a stále významnější pozici získává na trzích Asie a Latinské Ameriky. V Rakousku, v regionu střední a východní Evropy a v Rusku působí skupina prostřednictvím Generali CEE Holdingu (se sídlem v Praze) ve 12 zemích. Patří tak mezi tři největší pojistitele v regionu.

"Díky spojení aktivit dvou silných a úspěšných pojišťoven nabídneme klientům nejširší produktové portfolio, ještě kvalitnější služby, lepší dostupnost a rychlejší likvidaci pojistných událostí," uvedl Luciano Cirina, generální ředitel Generali CEE Holdingu, jehož jsou obě pojišťovny od roku 2008 součástí. Spojením aktivit obou pojišťoven se rozšíří nabídky produktů, a to nejen pro klienty z retailového pojištění, ale i pro klienty v oblasti průmyslových a podnikatelských rizik i zemědělství.

Historie České pojišťovny

  • Počátky ČP sahají k První české vzájemné pojišťovně, která byla založena v roce 1827 (činnost tohoto ústavu byla zahájena v roce 1828 v Praze ve Spálené ulici).
  • V roce 1945 bylo smluvní pojišťovnictví znárodněno a více než 700 pojišťoven bylo sloučeno v pět státních pojišťoven. Z těch vznikla v roce 1948 jediná, monopolní Československá pojišťovna, národní podnik, která byla v roce 1953 přeměněna na státní pojišťovací ústav nazvaný Státní pojišťovna. Organizace pojišťovny se změnila po federativním uspořádání státu v roce 1968, kdy vznikly samostatná Česká státní pojišťovna a Slovenská štátna poisťovna.
  • Akciová společnost Česká pojišťovna vznikla 1. května 1992 a byla částečně privatizována v rámci druhé vlny kupónové privatizace na základě privatizačního projektu, podle něhož byla část akcií prodána přímým prodejem zejména domácím bankám. Jejich podíly později koupila finanční skupina PPF, která v roce 2001 koupila i zbývajících zhruba 40 procent akcií ČP v držení státu a Komerční banky.
  • V roce 2008 vytvořila PPF a italská pojišťovací skupina Generali společný holdingový podnik Generali PPF Holding, který spojil pojišťovací a s nimi spojené aktivity obou skupin v regionu střední a východní Evropy. V lednu 2013 prodala PPF skupině Generali Group část svého podílu (25 procent) v Generali PPF Holdingu. V roce 2015 byla dokončena poslední fáze odkupu zbývajícího podílu a Generali se tak stala stoprocentním vlastníkem holdingu. Holding, jehož je ČP přes společnost CZI Holdings N.V. součástí, byl přejmenován na Generali CEE Holding B.V.
 

Právě se děje

před 3 minutami

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Jednadvacetiletý Duplantis se stal nejmladším mužským vítězem této ankety, která se vyhlašuje od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil. V hlavní kategorii triumfoval dva roky po ocenění pro vycházející hvězdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy