Lípu střídá lev. Jedno z nejznámějších log končí, Česká pojišťovna fúzuje s Generali

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
18. 9. 2019 16:23
Česka pojišťovna a pojišťovna Generali, které v Česku působí v rámci pojišťovací skupiny Generali, propojí své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se do konce letošního roku stane součástí ČP a ponese nový název Generali Česká pojišťovna. Podle informací Aktuálně.cz spojením zanikne i ikonické logo s třemi lipovými lístky. Nahradí jej okřídlený lev jakožto znak italské Generali.
Česká pojišťovna
Česká pojišťovna | Foto: Jakub Plíhal

Česká pojišťovna vznikla pod původním názvem "Císařsko-královský, privilegovaný, český, společný náhradu škody ohněm svedené pojišťující ústav" už v roce 1827. Později své jméno zjednodušila na "První česká vzájemná pojišťovna", současné logo se třemi lipovými lístky používá od roku 1971.

Foto: ČP

Nyní pojišťovna vede nezbytná jednání s regulátorem. Český pojistný trh bude mít po spojení nového lídra. Tím je zatím po spojení s Pojišťovnou České spořitelny Kooperativa. Generali Českou pojišťovnu povede současný generální ředitel a předseda představenstva České pojišťovny Roman Juráš.

Česká pojišťovna je druhou největší tuzemskou pojišťovnou s tržním podílem 21,5 procenta. Pojišťovna Generali patří s tržním podílem 6,9 procenta mezi šest největších českých pojišťoven.

Finanční skupina Generali byla založena v roce 1831 a s předepsaným pojistným převyšujícím 66 miliard eur (v roce 2018) patří mezi největší světové poskytovatele pojištění. S téměř 71.000 zaměstnanců a s 61 miliony klientů v 50 zemích světa zaujímá vedoucí postavení v Evropě a stále významnější pozici získává na trzích Asie a Latinské Ameriky. V Rakousku, v regionu střední a východní Evropy a v Rusku působí skupina prostřednictvím Generali CEE Holdingu (se sídlem v Praze) ve 12 zemích. Patří tak mezi tři největší pojistitele v regionu.

"Díky spojení aktivit dvou silných a úspěšných pojišťoven nabídneme klientům nejširší produktové portfolio, ještě kvalitnější služby, lepší dostupnost a rychlejší likvidaci pojistných událostí," uvedl Luciano Cirina, generální ředitel Generali CEE Holdingu, jehož jsou obě pojišťovny od roku 2008 součástí. Spojením aktivit obou pojišťoven se rozšíří nabídky produktů, a to nejen pro klienty z retailového pojištění, ale i pro klienty v oblasti průmyslových a podnikatelských rizik i zemědělství.

Historie České pojišťovny

  • Počátky ČP sahají k První české vzájemné pojišťovně, která byla založena v roce 1827 (činnost tohoto ústavu byla zahájena v roce 1828 v Praze ve Spálené ulici).
  • V roce 1945 bylo smluvní pojišťovnictví znárodněno a více než 700 pojišťoven bylo sloučeno v pět státních pojišťoven. Z těch vznikla v roce 1948 jediná, monopolní Československá pojišťovna, národní podnik, která byla v roce 1953 přeměněna na státní pojišťovací ústav nazvaný Státní pojišťovna. Organizace pojišťovny se změnila po federativním uspořádání státu v roce 1968, kdy vznikly samostatná Česká státní pojišťovna a Slovenská štátna poisťovna.
  • Akciová společnost Česká pojišťovna vznikla 1. května 1992 a byla částečně privatizována v rámci druhé vlny kupónové privatizace na základě privatizačního projektu, podle něhož byla část akcií prodána přímým prodejem zejména domácím bankám. Jejich podíly později koupila finanční skupina PPF, která v roce 2001 koupila i zbývajících zhruba 40 procent akcií ČP v držení státu a Komerční banky.
  • V roce 2008 vytvořila PPF a italská pojišťovací skupina Generali společný holdingový podnik Generali PPF Holding, který spojil pojišťovací a s nimi spojené aktivity obou skupin v regionu střední a východní Evropy. V lednu 2013 prodala PPF skupině Generali Group část svého podílu (25 procent) v Generali PPF Holdingu. V roce 2015 byla dokončena poslední fáze odkupu zbývajícího podílu a Generali se tak stala stoprocentním vlastníkem holdingu. Holding, jehož je ČP přes společnost CZI Holdings N.V. součástí, byl přejmenován na Generali CEE Holding B.V.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 58 minutami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

Další zprávy