Mapa: V Česku je 2755 lékáren, jen deset jich však má nonstop. Leckde mají lidé smůlu

Denis Chripák Jan Nevyhoštěný Česko v datech, Denis Chripák, Jan Nevyhoštěný
Aktualizováno 2. 3. 2019 14:01
V Česku fungovalo na konci roku 2018 celkem 2755 lékáren a výdejen léků. Alespoň na jeden známý emblém zeleného kříže bychom u nás narazili v 858 obcích. Vlastní lékárnu má tak téměř 14 % obcí v Česku. Na druhou stranu, pohotovostních lékáren, které by fungovaly 24 hodin denně 7 dní v týdnu, je v celé zemi pouhých deset. Ukázala to data projektu Česko v datech, která má Aktuálně.cz exkluzivně v dispozici.

Hustota lékáren podle počtu obyvatel v okresech

Počet obyvatel na jednu lékárnu

0 %100 %

„V každém z českých okresů je alespoň jedna lékárna otevřena v sobotu. A pouze ve dvou - Praha-západ a Rokycany - nenajdeme lékárnu otevřenou v neděli. V těchto konkrétních případech je to ovšem dáno těsnou blízkostí krajských měst Prahy, resp. Plzně,“ říká Petra Konečná, senior consultant společnosti Deloitte, která se na analýze podílela.

V Česku se v současnosti nachází několik sítí lékáren, které rychle sílí a „požírají“ ty nezávislé. Tou největší z nich je Dr.Max s více než 400 pobočkami, zhruba 220 lékáren pak patří do sítě Benu. Kromě nich existují ještě další řetězce s menším počtem prodejen. Zhruba polovina ze „síťových lékáren“ jsou lékárny nové, druhá polovina pak původně nezávislé lékárny, které se staly součástí sítě postupně.

V případě okresů „vedou“ v počtu lékáren nepříliš překvapivě Praha a Brno-město. Nejméně jich naopak najdeme v okrese Jeseník.

Paradoxně nejméně obyvatel na jednu lékárnu připadá v okrese Prachatice (2540), v čemž ale hraje svou roli nižší hustota osídlení na Šumavě (Prachatice jsou okresem s třetím nejnižším počtem obyvatel v ČR).

V Hradci Králové, což je spolu s Brnem jediné město, kde u nás lze studovat farmacii, připadá na jednu lékárnu rovněž méně než 3000 obyvatel. Na druhé straně žebříčku počtu obyvatel připadajících na jednu lékárnu by se umístily okresy Most, Chomutov a Plzeň-sever.

Obce České republiky podle počtu lékáren

Vyhledejte si místo:

1 2-10 11-333

Nejvíce lékáren je přirozeně v Praze, konkrétně 333. Přes stovku se pak dostanou ještě v Brně se 138 lékárnami a průměru se vymyká i Ostrava s 92 lékárnami. Další krajská města se pak v závislosti na velikosti pohybují mezi 15 provozovnami v Jihlavě a 51 lékárnami v Plzni.

Na druhou stranu, i poměrně velké obce mohou zůstat bez lékárny. Tou vůbec největší je Chlumec v okrese Ústí nad Labem se zhruba 4430 obyvateli a stejně na tom jsou Vejprnice v okrese Plzeň-sever a Dětmarovice v okrese Karviná s více než 4200 obyvateli.

250 až 300

Nejmenší obce s vlastní lékárnou jsou Nemanice (okres Domažlice), Hřensko (okres Děčín), Hora sv. Šebestiána (okres Chomutov) – všechny mezi 250 a 300 obyvateli.

941

Nejméně lidí na jednu lékárnu ve městech nad 10 000 obyvatel je v Kyjově - zde na lékárnu připadá 941 obyvatel. Jako v jediné obci nad 10 000 obyvatel zde připadá méně než 1 000 lidí na jednu lékárnu.

4430

Největší obcí bez vlastní lékárny či výdejny je Chlumec (okres Ústí nad Labem) – 4 430 obyvatel.

220

Nejméně obyvatel připadajících na jednu lékárnu je v Potůčkách (okres Karlovy Vary), kde jsou dvě lékárny na 439 obyvatel.

7914

Nejvíce obyvatel připadajících na jednu místní lékárnu je v Dubí (okres Teplice) – 7 914 obyvatel.

7250

Nejvíce obyvatel na jednu lékárnu v rámci měst nad 10 000 obyvatel je v Klášterci (okres Chomutov).

3900

Počet obyvatel připadajících na jednu lékárnu v Praze je 3900.

Odkud je to do lékárny nejdál?

Projekt Obce v datech v rámci každého správního obvodu obce s rozšířenou působností našel největší obec, ve které chybí lékárna, a na nejkratší možnou trasu k lékárně nejbližší. Nejhorší dostupnost mají z tohoto pohledu obce Křemže u Českého Krumlova, Poběžovice u Domažlic, Luby u Chebu a Dobré u Dobrušky. Z každé z nich by vám to autem trvalo k nejbližší lékárně přes 16 minut, což ovšem – v porovnání se situací jinde na světě i v Evropě – není rozhodně žádná velká tragédie.

Nad 15 minut by vám cesta k nejbližší lékárně trvala ještě z Měcholup na Žatecku, Českého Rudolce na Dačicku a Trhového Štěpánova na Vlašimsku.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

Další zprávy