Před deseti lety padla ve Spojených státech v historicky největším bankrotu investiční banka Lehman Brothers a naplno tak rozpoutala světovou finanční krizi. Proč vznikla, proč zatopila celý svět a je možné se z ní poučit tak, aby se už podobná situace nikdy neopakovala? Základní otázky se pro laiky pokusila vysvětlit hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Globální finanční krize se spustila ve Spojených státech 7. září 2008 převzetím polostátních hypotéčních agentur Fannie Mae a Freddie Mac. O týden později zbankrotovala historicky největší investiční banka Lehman Brothers a tím se krize naplno rozhořela. Následoval pád dalších finančních institucí a nejistota a nedůvěra následně ovládla celý globální finanční svět.

Krize měla ale kořeny daleko v historii. Její podhoubí vytvořilo rozhodnutí americké administrativy (za prezidenta Billa Clintona) usnadnit přístup méně movitým Američanům k hypotékám.

Relativně nízké úrokové sazby v porovnání s 80. lety minulého století zároveň lákaly stále více zájemců o úvěr/dluh. Finanční instituce situaci využily a přišly s inovacemi, které mnohé stály samotnou existenci (hypotéční zástavní listy, úvěrové deriváty apod.).

První problémy s nespláceními hypotéky v USA vypluly na povrch už v roce 2006 a 14. září 2007 padla britská banka Northern Rock.

před 40 minutami

Novák skončil na klasické patnáctce šestnáctý, atakoval své maximum

Běžec na lyžích Michal Novák skončil na úvod Světového poháru šestnáctý na 15 kilometrů klasicky ve finské Ruce. Atakoval své životní maximum v seriálu v distančních závodech, kterým je 14. příčka na volné patnáctce z Falunu 2019. Vyhrál domácí Iivo Niskanen, mistr světa z roku 2017.

Novák ukázal, že by se mohl v olympijské sezoně výrazněji prosazovat i v distančních závodech, na což si věřil. Takhle dobře ještě v této disciplíně v Ruce nejel. Poprvé v tomto středisku na klasické patnáctce bodoval, dosud bylo jeho maximem loňské 32. místo. Dnes měl velmi blízko k umístění v první patnáctce, od čtrnáctého Artěma Malceva z Ruska ho dělily dvě desetiny. Novák ztratil na vítěze 1:12,6 minuty a vytvořil si dobrou pozici do nedělního stíhacího závodu.

Další čeští reprezentanti se neprosadili. Jan Pechoušek obsadil 56. příčku, Petr Knop skončil 77. a Luděk Šeller, který bodoval v pátečním sprintu, závod nedokončil.

Niskanen se ujal vedení po třech kilometrech a už ho nepustil. Rusa Alexeje Červotkina nechal za sebou o 8,3 sekundy a pošesté v kariéře vyhrál závod SP. Všechny triumfy má z klasické patnáctky s intervalovým startem. Třetí příčku obsadil Rus Alexandr Bolšunov, vítěz posledních dvou ročníků SP.