Další krize se blíží, na koho udeří nejdříve a jak se připravit? Otázky a odpovědi

Iva Špačková Iva Špačková
14. 9. 2018 6:52
Před deseti lety padla ve Spojených státech v historicky největším bankrotu investiční banka Lehman Brothers a naplno tak rozpoutala světovou finanční krizi. Proč vznikla, proč zatopila celý svět a je možné se z ní poučit tak, aby se už podobná situace nikdy neopakovala? Základní otázky se pro laiky pokusila vysvětlit hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.
Foto: Vojtěch Marek

Dopad na Česko

  • Proč pád jedné banky v USA vyústil v to, že v Česku pár měsíců poté začali lidi přicházet o práci a ekonomice se dařilo mnohem hůř? 

Jak se lidé, státy a firmy stále více zadlužovali, rostl význam a propojení mezi reálnou ekonomikou a finančním světem. Vznikly finanční kolosy, které svou velikostí překonaly velikost ekonomik, ve kterých působily. Výroba, spotřeba, investice, obchod - vše bylo neoddělitelně propojeno se světem financí. A když se globální finanční svět otřásal, začala se chvět i celosvětová ekonomika. 

Naše země nemohla být problémů ušetřena. Zpočátku se zdálo, že problémy s nesplácenými hypotékami v USA se Evropy, natož nás Čechů netýkají. Skutečnost byla ale zcela jiná. Ukázalo se totiž, že se nejedná jen o problém špatných hypoték, ale o problém celkového vysokého zadlužení, jež podpořily inovativní finanční instrumenty, které ztratily v jednom okamžiku hodnotu nebo nebylo možné jejich hodnotu určit.

Globální finanční systém stál na pokraji zhroucení. Přestože Česko podobnými neduhy netrpělo, rána přišla zvenčí v podobě propadu zahraniční poptávky a ekonomické důvěry firem a domácností. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 42 minutami

Rusko zmrazilo účty rádiu Svobodná Evropa, udělilo mu několik pokut

Moskva zmrazila ruské účty americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Oznámila to stanice, kterou už dříve ruské úřady označily za "zahraničního agenta" a udělily jí několik pokut za to, že ve svém zpravodajství tuto informaci neuvádí. V moskevských kancelářích RFE/RL dnes zasahovali exekutoři, což podle stanice znamená, že se Rusko nezaplacené pokuty rozhodlo vymáhat.

Ruské úřady letos stanici vyměřily pokuty v celkové výši zhruba jednoho milionu dolarů (asi 21,7 milionu Kč). RFE/RL je odmítla zaplatit a obrátila se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. "Pracovníci ruského exekutorského úřadu zahájili řízení proti ruské pobočce RFE/RL kvůli nezaplaceným pokutám uděleným za porušení kontroverzního zákona o zahraničních agentech," uvedla stanice na svých internetových stránkách. Exekutoři v kancelářích strávili zhruba dvě hodiny sepisováním majetku a vybavení, práci novinářů nenarušili.

Ruský zákon o "zahraničních agentech", který se vztahuje na nevládní politické organizace a média přijímající finanční příspěvky ze zahraničí, je široce kritizován jako pokus zdiskreditovat kritické zpravodajství. Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor loni nařídil médiím, kterých se zákon týká, aby ke zprávám ve vysílání, příspěvkům na sociálních sítích a audiovizuálním materiálům přidávaly dlouhé prohlášení objasňující, že obsah vytvořilo médium "plnící funkci zahraničního agenta".

RFE/RL se nařízení odmítla podřídit a za porušování zákona kvůli tomu dostala několik pokut. Podle ní jsou finanční postihy součástí kampaně, která má stanici přimět k odchodu z Ruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy