Kolaps trhu kryptoměn: Bitcoin spadl pod 27 tisíc dolarů, ether ztratil polovinu ceny

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 5. 2022 10:28
Výprodej na trhu kryptoměn zrychluje, bitcoin dopoledne spadl pod 27 tisíc dolarů USD a je nejníže od konce roku 2020. Výrazně klesají i další digitální měny, například ether od začátku roku odepsal už přes 50 procent, ukazují záznamy na specializovaném webu CoinDesk. V cenách kryptoměn se v posledních dnech negativně projevuje propad akciových trhů a staly se z nich riziková aktiva.
Logo největší světové kryptoměnové burzy Binance
Logo největší světové kryptoměnové burzy Binance | Foto: Reuters

Z dat na webu společnosti Glassnode vyplývá, že 40 procent lidí, kteří si koupili bitcony, na své investici prodělává. Procentní podíl těch, kteří na investici do bitcoinů ztrácejí, může být ještě vyšší, pokud se vezmou v úvahu krátkodobí držitelé této kryptoměny, které nalákalo listopadové maximum.

Analytici Glassnode zaznamenali během posledního výprodeje příliv "urgentních transakcí", při kterých si investoři připlatili za jejich urychlení.

"Jsme svědky pomalého propadu, zčásti ho způsobuje fakt, že (bitcoin) prodávají ti, kteří ho drželi dlouho," řekl analytik Josh Lim ze společnosti Genesis Global Trading. Zpřísňování měnové politiky kvůli inflaci omezuje likviditu na trhu a investoři se odvracejí od spekulativních aktiv, uvádí agentura Bloomberg.

Spolu s kryptoměnami klesají i ceny dalších aktiv považovaných za riziková, například akcie mnoha technologických firem, které nevytvářejí žádný zisk.

Náladu na trhu kryptoměn ovlivňuje i kolaps stablecoinu TerraUSD, u něhož jeho tvůrci plánovali, že bude navázaný na americký dolar v poměru jedna ku jedné. Cena ale spadla až asi na 30 centů. Stablecoiny jsou digitální mince, které jsou navázány na jiné aktivum, v tomto případě na dolar.

Stablecoiny v prostředí kryptoměn fungují na způsob rezervní měny. V pondělí pozdě večer se hodnota UST poprvé propadla pod 70 centů proti zamýšlené vazbě na americký dolar v poměru jedna ku jedné. Někteří pozorovatelé tento pád nyní popisují jako "run na banku". Tržní hodnota kryptoměnových aktiv odepsala podle stránky CoinMarketCap za poslední měsíc téměř 800 miliard dolarů (bezmála 19 bilionů korun).

Podle investora Michaela Novogratze se na obchodování s kryptoměnami odráží oslabování indexu technologického trhu Nasdaq. "Instinkt mi říká, že budou další ztráty, přinejmenším v nejbližších čtvrtletích. Než lidé získají pocit, že jsme v rovnováze, bude trh neklidný, kolísavý a nesnadný," dodal.

"Trh kryptoměn už teď nějakou dobu čelí tlaku," poznamenal Michael Rinko z investiční společnosti AscendEx, který se specializuje na rozvojové a rizikové investice. "Americká centrální banka (Fed) pokračuje ve zvyšování úroků, takže akcie dál oslabují a s nimi i kryptoměny. To na trhu obecně způsobilo značné obavy," řekl serveru CNBC.

Tento týden je to už podruhé, kdy bitcoin klesl do blízkosti 29 tisíc dolarů. Analytici považovali hranici 30 tisíc za klíčovou úroveň a upozorňovali, že pokud ji bitcoin prolomí a hned se nad ni zase nevrátí, lze očekávat další cenový propad. Bitcoin je ze všech kryptoměn nejrozšířenější a má i největší tržní kapitalizaci. Na rekordních téměř 69 tisících dolarů se ocitl loni v listopadu.

Vedle příznivců má bitcoin a kryptoměny obecně i řadu odpůrců. K nejznámějším se řadí americký investor Warren Buffett, který patří k nejbohatším lidem světa. Na začátku května řekl, že kdyby mu někdo nabídl všechny bitcoiny světa za 25 dolarů, nekoupí je.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy