Knižní obchod roku schválen. Neoluxor kupuje Euromedii

ČTK ČTK
17. 3. 2014 16:22
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže schválil převod společností Euromedia Group, Knižní Klub Management a Ikar pod řetězec Neoluxor.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže schválil převod knižního vydavatelství Euromedia Group, společnosti Knižní Klub Management a společnosti Ikar pod knižní řetězec Neoluxor.

"Rozhodnutí je už pravomocné," řekl předseda úřadu Petr Rafaj. Posuzované spojení podle něj nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže.

Nástrojem k převodu firem je společnost Arraviet, kterou vlastní podnikatel Igor Mrva. Tu má Neoluxor nově ovládnout a jejím prostřednictvím také firmy Euromedia Group, Knižní Klub Management a Ikar.

Německá společnost Bertelsmann v únoru uvedla, že prodává české a slovenské knižní vydavatelství Euromedia Group právě společnosti Arraviet. Obchodní transakce v Česku zahrnuje mimo jiné nakladatelské značky Knižní klub, Odeon, Ikar a Universum a na Slovensku značky Media Club a Ikar, dále velkoobchodní prodej knih, včetně internetového prodeje knih www.ebux.cz a www.bux.cz. Podmínky transakce nebyly zveřejněny.

Dvojka na trhu

Podle zprávy o českém knižním trhu, kterou Svaz českých knihkupců a nakladatelů vydal loni v říjnu, je Euromedia Group druhým největším nakladatelským subjektem na tuzemském knižním trhu; v minulosti býval i na prvním místě, zmíněný žebříček z loňského roku vede Albatros Media.

Svaz knihkupců v posledních zprávách o knižním trhu neuvádí počty vydaných titulů jednotlivých nakladatelů, v roce 2010 Euromedia Group vydal 484 titulů.

Euromedia Group patří také mezi desítku největších nakladatelů v oblasti elektronických knih. Spolu s firmami Kosmas a Pemic Books drží také výsadní postavení v oblasti velkoobchodu.

Knižní klub má přes 210 tisíc členů

Euromedia Group patří mezi nejsilnější a největší firmy podnikající v rámci knižního trhu v České republice. V České republice zahájil Bertelsmann obchodní činnost na jaře roku 1991. Například Knižní klub má přes 210 000 členů. V roce 2002 se stala vlastníkem největší celostátní distribuce Slovanský dům, která distribuuje více než 44 000 titulů 500 nakladatelů v ČR, mezi klienty patří téměř všichni tuzemští knihkupci, knihkupecké sítě a obchodní řetězce.

Knižní řetězec Neoluxor má podle svého webu pobočky v 11 velkých městech ČR. Výnosy společnosti v roce 2012 dosáhly 680 milionů korun. Firma vydělala po zdanění milion korun. Vlastníkem společnosti je podle obchodního rejstříku slovenská Central European Books.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Polský premiér Morawiecki doufá, že Spojené státy část vojáků z Německa pošlou do Polska

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes v rozhovoru pro rádio RMF24 řekl, že doufá, že Spojené státy část z vojáků, které údajně plánují stáhnout z Německa, přesunou do Polska. Varšava patří mezi nejbližší spojence Washingtonu v Evropě. List The Wall Street Journal v pátek napsal, že americký prezident Donald Trump nařídil, aby z Německa odešlo 9500 ze stávajících 34.500 vojáků.

"Opravdu doufám, že jako výsledek mnoha jednání, která jsme měli (s USA) část těchto vojáků skutečně přijde do Polska," řekl Morawiecki. "Rozhodnutí je nyní na Spojených státech," dodal.

Americká velvyslankyně v Polku Georgette Mosbacherová minulý měsíc na okraj sporu o jaderné zbraně mezi Spojenými státy a Německem na Twitteru poznamenala, že "pokud chce Německo zmenšit jaderný potenciál NATO a oslabit alianci, pak příslušné síly a prostředky možná přijme Polsko, které alianční povinnosti plní vzorně, uvědomuje si rizika a je na východním křídle NATO".

Zdroj: ČTK
Další zprávy