Kilo kopřiv za 600? Lidé kroutí hlavou nad bylinami v plastu, zájem o ně však roste

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
20. 4. 2019 6:00
Bazalka, medvědí česnek, pažitka, petrželka nebo řeřicha. Před Velikonocemi poptávka po bylinkách tradičně roste, potvrzují obchodní řetězce. Češi je hojně využívají nejen do velikonoční nádivky, ale také do populárních smoothie. Pulty prodejen tak plní desítky druhů bylinek v květináčích i v plastových krabičkách a výběr je tak rozsáhlý, že někteří zákazníci se začínají pozastavovat nad smysluplností nabídky. Zvláště, když se na pultech začaly v hojné míře objevovat i kopřivy, dosud považované zahrádkáři za nevítaný plevel.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

"V posledních dvou týdnech se poptávka po bylinkách významně zvyšuje, k dnešnímu dni jsme zaznamenali nárůst v počtu prodaných kusů o 15 procent," potvrzuje tisková mluvčí obchodního řetězce Globus Rita Gabrielová.

Třeba Rohlík.cz eviduje zvýšení prodeje bylinek v době Velikonoc oproti běžným dnům dokonce o více než polovinu. "Nejoblíbenější kolem Velikonoc je rozhodně pažitka, kudrnka, bazalka, ředkvičky nebo cibulka," uvádí jeho category manažer Michal Perlík.

Stejný nárůst prodeje registrují i prodejny Albert. Podle šéfa komunikace Jiřího Marečka lidé před Velikonocemi poptávají především petrželku a pažitku, které se hodí do tradiční nádivky.

Gabrielová za Globus však dodává, že poptávka se násobí speciálně po kopřivách, které podle ní hlavně ve městech nejsou dostupné.

Zatímco máta, medvědí česnek nebo pažitka v krabičkách už v současnosti překvapí málokoho, právě prodej kopřiv letos spustil na sociálních sítích rozsáhlou diskusi o tom, co vše a za kolik jsou lidé ochotni v obchodech koupit.

"Také sbíráte kopřivy? A dali byste za ně 600 Kč / 1 kg," naráží na nedávnou nabídku kopřiv v prodejnách Lidl jeden z uživatelů Facebooku. Přikládá přitom fotografii 50gramového balení této rostliny za 29,90 koruny. "Aneb jak říká jeden můj kamarád: 'To prostě nechceš.' A taky že ne," píše.

Příspěvek na Facebooku nasbíral za týden stovky sdílení a desítky komentářů. Zatímco mnozí lidé v diskusi poukazovali na to, že kopřivy je možné nasbírat bez problémů zdarma prakticky kdekoli, a naráželi rovněž na plýtvání plasty či viditelně zapařenou krabičku, jiní nabídku v obchodech naopak schvalovali.

"Žiji ve městě, vlastně na okraji města, a netroufla bych si nasbírat kopřivu ani u ohrady, kde se pasou krávy. A netroufla bych si ani okolo jiných luk, kde se pasou další krávy a ty louky nejsou ani hnojené (tuším). A do lesa bych si netroufla už vůbec. A to z jediného důvodu. Zrovna na ty místa chodí lidé venčit svoje čtyřnohé miláčky z celého sídliště," reaguje v komentářích jedna z uživatelek.

Do smoothie i do nádivky

Samotný Lidl je přesvědčen, že kopřivy, které se letos na pultech tohoto řetězce objevily vůbec poprvé, si své zákazníky našly. "Lidé kopřivy kupovali například do velikonoční nádivky nebo jako surovinu k výrobě smoothie," říká pro Aktuálně.cz mluvčí Lidlu Zuzana Holá.

Kopřivy podle ní pocházejí z oblastí českých lužních lesů s tím, že dodavatel garantuje nulovou ekologickou zátěž a výskyt škodlivých látek. Obdobně to mají i ostatní prodejci. "Prodáváme kopřivy z vybraných lokalit, zejména z hlídaných, kde se zvěř ani člověk skoro vůbec nepohybují. Jedná se o chráněné oblasti v lesích," potvrzuje například Perlík z Rohlík.cz.

Kritizovaný obal, ve kterém se řezané bylinky nacházejí, je podle mluvčí Lidlu recyklovatelný. "Naše zkušenost je taková, že takto chráněným plodům prodloužíme životnost dokonce třikrát a potravinový odpad u těchto plodin jsme díky tomuto obalu téměř eliminovali," dodává Holá.

Kopřivy na pultech českých obchodů už přitom nejsou ničím výjimečným. Čerstvě nasekanou rostlinu letos nabídl zákazníkům ke konzumaci kromě Lidlu, Globusu a Rohlíku.cz například také Košík.cz, Makro nebo Kaufland.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Místo po Ferim na pražské kandidátce obsadí za TOP 09 starosta Prahy 6 Kolář

Místo na pražské kandidátce Spolu do podzimních sněmovních voleb, které se uvolnilo po bývalém poslanci TOP 09 Dominiku Ferim, obsadí starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Rozhodl o tom dnes výkonný výbor TOP 09, který zasedl v Jihlavě. ČTK to sdělil mluvčí strany Vladan Vaněk. Na pražské kandidátce koalice Spolu, kterou tvoří ODS s lidovci a TOP 09, byl Feri původně na čtvrtém místě a Kolář na devátém. Feri koncem května rezignoval na svůj mandát i na členství v TOP 09 poté, co ho několik žen obvinilo ze sexuálního obtěžování a násilí. Odmítl, že by se dopustil sexuálního násilí, omluvil se ale za nevhodné či nepatřičné chování. Případem se zabývá policie.

V čele pražské kandidátky koalice Spolu stojí předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Dvojkou je starostka Prahy 2 Jana Černochová a trojkou poslanec Marek Benda (oba ODS). Na devátém místě, kde byl původně Kolář, nyní bude radní Prahy 2 Michal Zuna. "Dříve zvolené pořadí kandidátů za TOP 09 se pouze posunulo o jednu příčku směrem nahoru," uvedl mluvčí. Na poslední místo za TOP 09 nastoupí jako první náhradník radní Prahy 8 Tomáš Slabihoudek.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Policie zadržela muže, kterého podezírá, že v německém Espelkampu zastřelil dva lidi

Německá policie po několika hodinách pátrání zadržela muže podezřelého ze střelby ve městě Espelkamp, při které zemřeli dva lidé, uvedla agentura Reuters.

Deník Bild napsal, že se střílelo dopoledne v centru města, které má přibližně 25 000 obyvatel. Německá média nejprve informovala o jednom mrtvém a jednom těžce zraněném. Později policie podle zpravodajské televize n-tv oznámila, že při střelbě zemřel druhý člověk. Na místo byli vysláni příslušníci speciální policejní zásahové jednotky SEK.

Podle deníku Bild policie předpokládá, že jde o čin šíleného střelce. Stanice Deutsche Welle uvádí, že policie zatím vylučuje spekulace o terorismu.

Oběťmi střelby jsou muž a žena, uvedla policie. Z jejích informací vyplývá, že se střílelo v jednom z domů a také před ním. Podle regionálního deníku Westfalen-Blatt se do pátrání po podezřelém zapojili policisté z celého regionu a po několika hodinách ho dopadli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Obraz Antonína Slavíčka Léto se v aukci prodal za 12,4 milionu korun

Malba Antonína Slavíčka s názvem Léto se na dnešní aukci v Praze prodala za 12,4 milionu korun včetně aukční přirážky. Nejde o autorův rekord, ale je to jedno z jeho nejlépe prodaných děl, řekl Milan Dřímal za pořádající galerii Arthouse Hejtmánek.

Obraz z roku 1897 zachycující bujnou louku chvějící se v horkém letním vzduchu byl naposledy vystaven v roce 1961, na veřejnosti se tak nyní znovu objevil po 60 letech. Slavíček, jeden ze zakladatelů českého moderního malířství, je označován za nejvýznamnějšího českého impresionistu. Vyvolávací cena obrazu byla 5,5 milionu bez aukční přirážky.

Za vyšší cenu než dnes byl v minulosti prodán Slavíčkův obraz Na lavičce z roku 1899, v aukci v listopadu 2016 za 18 milionů korun. Další jeho slavné dílo Žně v Kraskově (1906) bylo v květnu 2017 vydraženo za 13,4 milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy