Kouzlo s desetinnou čárkou. Kyblík KFC je v Česku o dvě třetiny dražší než v Polsku

Iva Špačková Iva Špačková
12. 10. 2018 6:33
Dva výhodné kyblíky, ale každý za jinou cenu. V Polsku stojí 14,95 zlotých, v Česku 149 korun.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: KFC

Praha/Polsko - V Česku i v Polsku rozjel řetězec s rychlým občerstvením KFC stejnou reklamní akci. Každé úterý nabízí zákazníkům 12 kousků kuřete za výhodnou cenu. V Česku je však kyblík v přepočtu na koruny proti polské verzi o dvě třetiny dražší.

Složení kyblíku v Polsku
Složení kyblíku v Polsku | Foto: www.pepper.pl

"Byl jsem u příbuzných v Polsku a v televizi běžela reklama na úterní kyblík v KFC. Cena vypadala na první pohled podobně jako v Česku, jen měla o jeden řád posunutou čárku, tedy namísto 149 korun ukazovala 14,9 zlotých. Překvapilo mě to, protože v přepočtu na koruny je stejný kyblík v Česku o hodně dražší, což mi nepřipadá fér," říká Michal Sedlák, který žije v Praze.

Přesná cena polského kyblíku je od 2. října 2018 až do 20. listopadu přesně 14,95 zlotých, což vychází v přepočtu téměř na 90 korun. Český kyblík s cenou 149 Kč (od 18. září do 23. října) je tak o 66 procent dražší. 

Složení kyblíku v České republice
Složení kyblíku v České republice | Foto: www.kfc.cz

Ačkoliv je složení polské úterní kuřecí porce trochu jiné než u nás, ve zjednodušeném "kuřecím přepočtu" má shodnou hodnotu (viz. tabulka dole). Pokud si totiž na pomoc vezmeme složení porce B-smart, která vedle hranolků nabízí za stejnou cenu buď porci kuřete, nebo dva stripy, tak nám po hypotetické výměně levé strany za pravou nakonec vyjde, že se oba kyblíky takřka shodují.

Český kyblík sice nabízí o jeden strip více, ale zase mu proti polské verzi scházejí dvě křidélka, čímž se hodnoty obou kyblíků vyrovnají. V reklamě jsou navíc oba kyblíky podle použitých fotografií zcela identické.

"Rozdíl v ceně akčního kyblíku v Česku a v Polsku je dán celkovými náklady, například rozdílným DPH, provozními i mzdovými náklady," odpovídá Ivana Dlouhá, market director KFC, na otázku, zda polský vlastník obou národních filiálek AmRest zvýhodňuje polské zákazníky proti českým. 

Úterní kyblík je podle ní speciální akce, které KFC pravidelně opakuje, aby oživil stávající nabídku. "Obecně se dá říci, že tyto akce se těší velké oblibě," dodala Dlouhá.

Polská společnosti AmRest v tuzemsku vedle KFC provozuje restaurace rychlého občerstvení Burger King, Pizza Hut a Starbucks. Loni v Česku utržila 3,5 miliardy korun, meziročně o 600 milionů korun více. Řetězci loni stoupl také hrubý zisk na 696 milionů korun oproti 559 milionům o rok dříve, připomněla ČTK.

"Kuřecí přepočet" v KFC
Česko Polsko
Úterní kyblík  Rozdíly Úterní kyblík 
6x Strips  >  3x Strips
4x Hot Wings  < 6x Hot Wings
2x Porce kuřete  < 3x Porce kuřete (stehna)
3x Strips navíc, 2x Hot Wings méně a 1 Porce kuřete méně 3x Strips méně, 2x Hot Wings více a 1 Porce kuřete více
B-smart   Ekvivalent B-smart 
2x Strips  =  1 Porce kuřete
Úterní kyblík - 1x Strip navíc, 2x Hot Wings méně  Úterní kyblík - 1x Strip méně, 2x Hot Wings více 
Úterní kyblík  Úterní kyblík 
Zdroj: Výpočet Aktuálně.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Platforma Rekonstrukce státu ocenila 21 politiků za boj s korupcí, vyzdvihla Michálka

Platforma Rekonstrukce státu ve čtvrtek ocenila 21 politiků, kteří se podle ní v končícím volebním období nejvíce zasloužili o prosazování protikorupčních zákonů v Parlamentu. Vyzdvihla zejména zásluhy poslance Jakuba Michálka (Piráti), dále pak Marka Výborného (KDU-ČSL) a Ondřeje Profanta (Piráti). Sdělila to ve čtvrtek mluvčí platformy Eva Hromádková.

Ocenění "Dělník protikorupční legislativy" udělila Rekonstrukce státu celkem devíti zástupcům Pirátské strany, třem lidovcům, dvěma Starostům a nezávislým, dvěma poslancům vládního hnutí ANO a jedné poslankyni vládní ČSSD, dále dvěma zástupcům ODS, jedné člence TOP 09 a jednomu senátorovi za klub SEN 21 a Pirátů.

„Poslancem, který za poslední čtyři roky nejvíce podporoval protikorupční opatření, je Jakub Michálek z Pirátské strany. Zasloužil se zejména o vylepšení nominačního zákona, zavedení informačního příkazu a aktivně usiloval o schválení novely zákona o státním zastupitelství," uvedla platforma.

Výborný podle Rekonstrukce státu vedle podpory řady důležitých opatření dlouhodobě bojoval za reformu exekucí, kterou Sněmovna schválila na začátku letošního léta. Profant zase prosazoval zejména přístup k informacím a digitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy