Kouzlo s desetinnou čárkou. Kyblík KFC je v Česku o dvě třetiny dražší než v Polsku

Iva Špačková Iva Špačková
12. 10. 2018 6:33
Dva výhodné kyblíky, ale každý za jinou cenu. V Polsku stojí 14,95 zlotých, v Česku 149 korun.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: KFC

Praha/Polsko - V Česku i v Polsku rozjel řetězec s rychlým občerstvením KFC stejnou reklamní akci. Každé úterý nabízí zákazníkům 12 kousků kuřete za výhodnou cenu. V Česku je však kyblík v přepočtu na koruny proti polské verzi o dvě třetiny dražší.

Složení kyblíku v Polsku
Složení kyblíku v Polsku | Foto: www.pepper.pl

"Byl jsem u příbuzných v Polsku a v televizi běžela reklama na úterní kyblík v KFC. Cena vypadala na první pohled podobně jako v Česku, jen měla o jeden řád posunutou čárku, tedy namísto 149 korun ukazovala 14,9 zlotých. Překvapilo mě to, protože v přepočtu na koruny je stejný kyblík v Česku o hodně dražší, což mi nepřipadá fér," říká Michal Sedlák, který žije v Praze.

Přesná cena polského kyblíku je od 2. října 2018 až do 20. listopadu přesně 14,95 zlotých, což vychází v přepočtu téměř na 90 korun. Český kyblík s cenou 149 Kč (od 18. září do 23. října) je tak o 66 procent dražší. 

Složení kyblíku v České republice
Složení kyblíku v České republice | Foto: www.kfc.cz

Ačkoliv je složení polské úterní kuřecí porce trochu jiné než u nás, ve zjednodušeném "kuřecím přepočtu" má shodnou hodnotu (viz. tabulka dole). Pokud si totiž na pomoc vezmeme složení porce B-smart, která vedle hranolků nabízí za stejnou cenu buď porci kuřete, nebo dva stripy, tak nám po hypotetické výměně levé strany za pravou nakonec vyjde, že se oba kyblíky takřka shodují.

Český kyblík sice nabízí o jeden strip více, ale zase mu proti polské verzi scházejí dvě křidélka, čímž se hodnoty obou kyblíků vyrovnají. V reklamě jsou navíc oba kyblíky podle použitých fotografií zcela identické.

"Rozdíl v ceně akčního kyblíku v Česku a v Polsku je dán celkovými náklady, například rozdílným DPH, provozními i mzdovými náklady," odpovídá Ivana Dlouhá, market director KFC, na otázku, zda polský vlastník obou národních filiálek AmRest zvýhodňuje polské zákazníky proti českým. 

Úterní kyblík je podle ní speciální akce, které KFC pravidelně opakuje, aby oživil stávající nabídku. "Obecně se dá říci, že tyto akce se těší velké oblibě," dodala Dlouhá.

Polská společnosti AmRest v tuzemsku vedle KFC provozuje restaurace rychlého občerstvení Burger King, Pizza Hut a Starbucks. Loni v Česku utržila 3,5 miliardy korun, meziročně o 600 milionů korun více. Řetězci loni stoupl také hrubý zisk na 696 milionů korun oproti 559 milionům o rok dříve, připomněla ČTK.

"Kuřecí přepočet" v KFC
Česko Polsko
Úterní kyblík  Rozdíly Úterní kyblík 
6x Strips  >  3x Strips
4x Hot Wings  < 6x Hot Wings
2x Porce kuřete  < 3x Porce kuřete (stehna)
3x Strips navíc, 2x Hot Wings méně a 1 Porce kuřete méně 3x Strips méně, 2x Hot Wings více a 1 Porce kuřete více
B-smart   Ekvivalent B-smart 
2x Strips  =  1 Porce kuřete
Úterní kyblík - 1x Strip navíc, 2x Hot Wings méně  Úterní kyblík - 1x Strip méně, 2x Hot Wings více 
Úterní kyblík  Úterní kyblík 
Zdroj: Výpočet Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Dálnici D2 u Lanžhota směrem na Slovensko uzavřela nehoda

Na dálnici D2 u Lanžhota ve směru na Slovensko se nad ránem stala nehoda dodávky a nákladního auta a dálnice byla přes dvě hodiny neprůjezdná, nyní je již průjezdná alespoň jedním pruhem.

Policisté dopravu odkláněli na sjezdu na Břeclav přes město a přes Lanžhot. Nehoda si podle mluvčí záchranky vyžádala jen jedno lehké zranění, řekla její mluvčí Hedvika Kropáčková.

"Na místě jsme ošetřili jednoho muže s poraněnou rukou, jeho stav nevyžadoval ani převoz do nemocnice," doplnila Kropáčková. Podle mluvčího policie Petra Zámečníka se pravděpodobně řidič dodávky nevěnoval dostatečně řízení a zezadu narazil do nákladního auta s přívěsem. "Přívěs se překlopil na zem a dálnici zablokoval," popsal situaci.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Novozélandští potápěči hledají poslední dvě oběti sopky

Policejní potápěči znovu začali prohledávat vody blízko novozélandského ostrova White Island, kde v pondělí vybuchla sopka. Cílem je najít dvě zbývající těla obětí výbuchu, uvedla novozélandská policie. Nejméně jedno tělo bylo spatřeno ve vodě a záchranáři se v sobotu na ostrov nevrátí, uvedl server BBC.

V pátek se při vysoce rizikové operaci podařilo z ostrova dostat šest těl, která byla poslána k identifikaci do Aucklandu. Při erupci podle současných zpráv zemřelo 14 osob, kolem 20 osob zůstává v intenzivní péči v nemocnici kvůli těžkým popáleninám.

před 1 hodinou

Rakouští protiteroristé zneškodnili splašenou krávu. Je to tu jak na Divokém západě, tvrdí ochránci

Údiv v Rakousku vyvolal zásah protiteroristické policejní jednotky, která tento týden zneškodnila splašenou krávu. Ochránci zvířat mluví o praktikách jako na Divokém západě.

Kráva ve vsi Matrei am Brenner zdivočela při nakládání na auto, které ji mělo odvézt na porážku. Porazila a zranila přitom jistého muže a pak prchla na blízké železniční koleje. Majitel se snažil agresivní zvíře odchytit a když se to nepovedlo, zavolali lidé policii.

Na místo dorazili členové protiteroristické jednotky Cobra, kteří byli zrovna nedaleko se svým vrtulníkem, a když kráva přešla z kolejí na louku, větším počtem výstřelů ji usmrtili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy