Online rozhovor – Neplatit daně není zadarmo, a "normálnímu člověku" se tak přesídlit do daňového ráje po vzoru firem a lidí z kauzy Panama Papers nevyplatí. "Není to tak, že zítra ráno vstanete a prostě si převedete peníze na nově zřízený účet někde na Marshallových ostrovech. S přesunem sídla i finančních prostředků do daňových rájů jsou často spojeny nemalé vstupní náklady, potřebujete poradce apod.," řekl čtenářům online deníku Aktuálně.cz v online rozhovoru Lukáš Kovanda, hlavní ekonom skupiny Roklen.
Část zmíněných nákladů na převod sídla a zisků pochopitelně inkasují samotné daňové ráje, proto je to pro ně výhodný byznys, který je takřka nic nestojí. "Nízké nebo nulové daně totiž v "rájích" platí pouze pro cizince," vysvětlil Kovanda, z čeho daňové ráje žijí.
Využívání daňových rájů samo o sobě ilegální není. "Ilegální je však třeba to, pokud politik rozkrádá veřejné peníze. K jejich ukrytí velmi dobře slouží kromě trezoru či matrace právě také konta na Kajmanských ostrovech nebo v Belize apod. Češi mají v daňových rájích registrováno přes 13 tisíc firem. Pravděpodobně mezi nimi jsou i politici, resp. na ně napojené osoby, bílí koně apod. Třeba i nyní na panamských kontech, která jsou jen špičkou ledovce," říká Kovanda.
Daňové ráje jsou podle něj přirozenou a nedílnou součástí každé tržní ekonomiky. "Jejich rozmach by nás měl vést nejen k zamyšlení nad tím, zda už současný objem daní, regulací a přerozdělování není na Západě kontraproduktivně vysoký," přemýšlí ekonom.
Dává i odpověď na to, jak by stát měl nakládat s firmami napojenými na daňové ráje. "Jsem rozhodně pro to, aby se osoby registrované v daňových rájích či na ně jinak napojené nemohly ucházet o veřejné zakázky či jinak profitovat z veřejných peněz," říká.
A dodává také, že i když daňové ráje samy o sobě nelegální nejsou, často nelegální činnosti napomáhají. "Daňových rájů totiž využívají i obchodníci se zbraněmi, producenti pornografie, drogoví baroni nebo politici loupící z veřejných peněz," vyjmenovává Kovanda.