"Hodnocení mohou pro podniky, hotely a restaurace znamenat rozdíl mezi životem a smrtí. Můžete zanechat negativní recenzi, aniž byste v dané restauraci kdy jedli," uvedla podle italských médií Santanchèová. "Jako vláda musíme převzít odpovědnost a zjistit, jak můžeme zasáhnout. Internetové recenze se mohou stát nekalým marketingovým nástrojem. Chceme vědět, kdo recenze píše," dodala.
Pro podniky mají podle ní recenze zásadní význam. "Na 85 procent rezervací se provádí digitálně a to vše závisí na recenzích. Ty mohou restauraci nebo hotel zničit, často k tomu stačí pouhá čtyři slova," uvedla Santanchèová s tím, že je tento mocný nástroj třeba regulovat.
"Pokud novinář šíří nepravdivé informace, hrozí mu následky, zatímco na sociálních sítích si můžete psát, co chcete," dodala Santanchèová.
Podle amerického sdružení na ochranu spotřebitelů PIRG je 30 až 40 procent internetových recenzí falešných, před výběrem služby si přitom hodnocení čte na 90 procent uživatelů. Fenomén dal proto vzniknout celému trhu s falešnými recenzemi, uvedl deník Corriere della Sera.
Společnost Uberall ve svém průzkumu provedeném v roce 2021 na čtyřech milionech recenzí uvedla jako nejčastější typ podvodných hodnocení ten, kdy si majitelé vytvoří falešné účty, kterými následně "hodnotí" vlastní podniky.