Inspekce: Tesco prodávalo popcorn s vysokým obsahem toxinů

ČTK ČTK
17. 11. 2014 18:45
Jde o popcorn do mikrovlnné trouby v půlkilogramovém balení.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Brno - Kontrola Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) zjistila, že v obchodech řetězce Tesco se prodává kukuřice k výrobě popcornu, která obsahuje výrazně nadměrné množství mykotoxinu fumonisinu, uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Jedná se o výrobek TESCO Corn Beans, Zrna kukuřice pro přípravu popcornu v mikrovlnné troubě v půlkilogramovém balení, minimální trvanlivost je do 26. srpna 2015.

Fumonisin je plíseň, kterou hodnotí Světová zdravotnická organizace jako možný karcinogen. Předpisy stanoví, že maximálně může kukuřice obsahovat 1000 miligramů fumonisinu na kilogram, SZPI jej však objevila v množství 4395 miligramů.

"Okamžitě jsme informaci vložili do evropského systému rychlého varování RASFF a nařídili prodejci dotčenou šarži stáhnout z prodeje. Zároveň jsme zahájili správní řízení o uložení pokuty," sdělil Kopřiva.

Při došetřování SZPI zjistila, že prodejce dováží výrobek od maďarského dodavatele, celkem nakoupil 3840 balení. "Doporučujeme všem spotřebitelům, kteří mají výrobek doma, aby jej nekonzumovali," uvedl Kopřiva.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Veřejné slyšení k údajnému střetu zájmů a dotační politice EU chystají na duben senátoři

Senátní komise pro posouzení auditů Evropské komise chce koncem dubna uspořádat veřejné slyšení, které se má týkat dotační politiky EU a údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Předseda komise Zdeněk Nytra z klubu ODS ve čtvrtek řekl, že slyšení by se mělo konat 28. dubna.

Pozván na něj bude i ministerský předseda, který střet zájmů popírá a účast přímo na jednání komise odmítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy