Turecké džemy v Levných potravinách klamou. Chybí jim ovoce

Ekonomika Ekonomika
12. 11. 2014 11:37
Ve falšovaných džemech postrádá potravinářská inspekce až 75 procent avizované ovocné složky.
Ve falšovaných džemech Gülsan chybělo až 75 procent ovocné složky.
Ve falšovaných džemech Gülsan chybělo až 75 procent ovocné složky. | Foto: SZPI

Praha - Džemy z Turecka prodávané v síti prodejen společnosti Levné potraviny klamou spotřebitele. Podle zjištění Státní zemědělské a potravinářské inspekce některé džemy značky Gülsan Premium obsahují až o tři čtvrtiny nižší podíl ovocné složky, než kolik jí slibují.

Laboratorní analýza malinového a ostružinového džemu od tureckého výrobce Gülsan Gida Sanayi Ticaret odhalila, že namísto uváděného 60procentního obsahu ovoce činí skutečný podíl v prvním případě pouze 14,7 procenta a ve druhém 21,9 procenta obsahu balení.

Obě šarže 280gramového balení džemů nesoucí označení data minimální trvanlivosti "03. 2016" podle inspekce spotřebitele klamou. "Kontrolované osobě inspekce nařídila, aby neprodleně stáhla falšované šarže potravin z prodeje, a to ze všech svých provozoven. Inspekce zároveň se společností Levné potraviny s.r.o., která je dle došetřování nejen prodejcem, ale i dovozcem potraviny do ČR, zahájí správní řízení o uložení pokuty," uvádí Pavel Kopřiva, mluvčí inspekce.

Množství ovoce v džemech je stanoveno na základě série laboratorních měření chemických prvků a organických látek, přičemž zjištění takto masívního zfalšování ovocné složky je podle inspekce mimořádné.

V prvním pololetí roku 2014 inspekce odebrala celkem 65 vzorků tzv. ovocných pomazánek. Jakostním požadavkům nevyhovělo šest vzorků, u nichž byl zjištěn nižší obsah ovocné složky a nižší přidané cukry.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Státní zástupce znovu podal obžalobu kvůli úniku odposlechů Béma s Janouškem

Státní zástupce znovu podal žalobu na bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a policistu Jana Petržílka kvůli úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Žalobce viní Bártu s Petržílkem ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. O znovupodání žaloby informovala pondělní Mladá fronta Dnes (MfD).

Nově podaná obžaloba už v utajeném režimu není. "Jediná odstraněná vada je, že obžaloba již není utajována. Spis je i přes výhrady městského soudu a vrchního soudu utajován stále stejně," řekl MfD Petržílkův advokát Václav Němec. Důkazně se podle něj spis vůbec nikam neposunul.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Venezuelský opoziční předák López, který je blízkým spolupracovníkem Guaidóa, uprchl do Španělska

Venezuelský opoziční předák Leopoldo López v neděli dorazil do Španělska poté, co se rok a půl ukrýval v rezidenci španělského velvyslance ve venezuelské metropoli Caracasu. Lópezovi se nejprve podařilo utéci do Kolumbie, odkud odletěl do Madridu, kde se znovu shledal se svou rodinou. López je blízkým spolupracovníkem šéfa parlamentu Juana Guaidóa, jehož uznává na šest desítek zemí prozatímním prezidentem Venezuely. Guaidó se snaží přimět k demisi autoritářskou vládu Nicoláse Madura s cílem uspořádat v zemi svobodné volby.

López slíbil, že i z exilu bude podporovat politickou opozici v její snaze sesadit Madura. "Venezuelci, toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ujišťuji vás ale, že můžete počítat s tím, že budu bojovat odkudkoli. Nebudeme odpočívat a budeme pokračovat dnem i nocí ve snaze dosáhnout svobody, kterou si všichni Venezuelci zasluhují," uvedl López.

Zdroj: ČTK
Další zprávy