Turecké džemy v Levných potravinách klamou. Chybí jim ovoce

Ekonomika Ekonomika
12. 11. 2014 11:37
Ve falšovaných džemech postrádá potravinářská inspekce až 75 procent avizované ovocné složky.
Ve falšovaných džemech Gülsan chybělo až 75 procent ovocné složky.
Ve falšovaných džemech Gülsan chybělo až 75 procent ovocné složky. | Foto: SZPI

Praha - Džemy z Turecka prodávané v síti prodejen společnosti Levné potraviny klamou spotřebitele. Podle zjištění Státní zemědělské a potravinářské inspekce některé džemy značky Gülsan Premium obsahují až o tři čtvrtiny nižší podíl ovocné složky, než kolik jí slibují.

Laboratorní analýza malinového a ostružinového džemu od tureckého výrobce Gülsan Gida Sanayi Ticaret odhalila, že namísto uváděného 60procentního obsahu ovoce činí skutečný podíl v prvním případě pouze 14,7 procenta a ve druhém 21,9 procenta obsahu balení.

Obě šarže 280gramového balení džemů nesoucí označení data minimální trvanlivosti "03. 2016" podle inspekce spotřebitele klamou. "Kontrolované osobě inspekce nařídila, aby neprodleně stáhla falšované šarže potravin z prodeje, a to ze všech svých provozoven. Inspekce zároveň se společností Levné potraviny s.r.o., která je dle došetřování nejen prodejcem, ale i dovozcem potraviny do ČR, zahájí správní řízení o uložení pokuty," uvádí Pavel Kopřiva, mluvčí inspekce.

Množství ovoce v džemech je stanoveno na základě série laboratorních měření chemických prvků a organických látek, přičemž zjištění takto masívního zfalšování ovocné složky je podle inspekce mimořádné.

V prvním pololetí roku 2014 inspekce odebrala celkem 65 vzorků tzv. ovocných pomazánek. Jakostním požadavkům nevyhovělo šest vzorků, u nichž byl zjištěn nižší obsah ovocné složky a nižší přidané cukry.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Indie nakoupí od Američanů zbraně za tři miliardy dolarů, oznámil Trump

Indie nakoupí od USA obranné prostředky za tři miliardy dolarů (69,6 miliardy korun). Po jednání s indickým premiérem Narédrou Módím to řekl v Dillí americký prezident Donald Trump, který končí svou návštěvu Indie. Cestu označil za "nezapomenutelnou a mimořádnou".

Na vystoupení před novináři Trump vyjmenoval úspěšné příklady americko-indické spolupráce. Patří k nim zbrojní dohoda, která předpokládá, že Indie nakoupí obranné systémy za tři miliardy dolarů. Mělo by jít o bezpilotní letouny, vrtulníky i raketové systémy. Prezident také řekl, že dal souhlas k vytvoření společné skupiny pro boj proti drogám.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Tvůrci filmu Mission: Impossible 7 kvůli koronaviru přerušili natáčení v Itálii

Natáčení nejnovějšího dílu akční ságy Mission: Impossible s Tomem Cruisem bylo v Itálii přerušené kvůli nárůstu lidí nakažených koronavirem. Napsala to agentura AFP s odvoláním na oborový server The Wrap. Podle něj měl štáb tři týdny točit v Benátkách. "Kvůli přemíře opatrnosti, starosti o členy produkce a kvůli snaze benátských úřadů zamezit srocování davu měníme původní plán," potvrdil mluvčí společnosti Paramount, která snímek vyrábí. Podle ní herec Tom Cruise ještě do Benátek nedorazil a zbytek štábu se již bezpečně vrátil domů. Sedmý díl Mission: Impossible do českých kin přijde 22. července 2021.

Zdroj: AFP
Další zprávy