Hrabošů na polích přibývá, zemědělci tratí. K hubení odzkoušeli i speciální stroje

Farmáři na Moravě nasadili švýcarský stroj smrti. Pole zbaví hrabošů záludnou metodou
Zemědělec Antonín Tykal z Vlčnova na Uherskohradišťsku začal spolu s bratrem jako první v republice hubit hraboše za pomoci speciálního stroje vyvinutého ve Švýcarsku, napsali jsme v roce 2020.
Přemnožení hraboši tehdy poškodili ve Středočeském a Ústeckém kraji 80 až 90 procent úrody, uvedli zástupci Zemědělského svazu a Agrární komory.
Zařízení si ve Vlčnově spolu s desítkami zemědělců a odborníků prohlédl i ekolog Emil Tkadlec z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. "Pokud jde o ochranu přírody, určitě je to velice dobrá volba. Pokud se to osvědčí na větších lánech, tak já bych to osobně podporoval," řekl Tkadlec v r. 2020.
Stroj zapřažený za traktor vytváří v půdě rýhu, do které klade otrávenou návnadu.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
3. 7. 2023 15:11
Hrabošů polních na polích přibylo, jejich populace tak páchá na polích ekonomické škody. Počet aktivních východů z nor na hektar se v červnu zvýšil na 208 z 127. Nejhorší situace je v Olomouckém a Zlínském kraji, zjistil Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ).

Červnový průměr 208 aktivních nor na hektar znamená, že se populace hrabošů drží na takzvaném prahu škodlivosti, který stanoví hranici, od níž škody způsobené hraboši přinášejí ekonomické ztráty. V Olomouckém a Zlínském kraji se populace hrabošů pohybuje na 2,7 a 2,8 násobku prahu škodlivosti, lokální škody způsobené hraboši byly hlášeny nově i z některých okresů středních Čech.

"V průměru se hodnoty populací pohybovaly těsně nad úrovní prahu škodlivosti, což je pro letní období 200 aktivních východů z nor na hektar. Populace ve Zlínském a Olomouckém kraji dosáhly hodnot 568 a 546 aktivních východů z nor na hektar. V okolí Kroměříže a Olomouce se objevovaly lokality, kde se v porostech krmných plodin populace hrabošů pohybovaly na úrovni 3000 až 5000 aktivních nor na hektar," uvedla Kršková.

V Jihomoravském kraji odborníci zjistili v průměru 272 aktivních nor na jednom hektaru, na některých lokalitách ale hraboši zničili až 80 procent porostů. Problémy s hraboši se podle ÚKZÚZ začínají objevovat také v některých okresech v Čechách, například v Polabí.

"Predikce dalšího možného vývoje je nejistá. S ohledem na zkušenosti z minulých let lze však předpokládat, že dojde k přesunu hrabošů po sklizni hlavních plodin na okolní plochy s rostlinným pokryvem a následně se opět rozšíří do nových osevů ozimů na konci léta," doplnila mluvčí.

Podívejte se v galerii u článku, jak Antonín Tykal začal na Uherskohradišťsku před třemi lety hubit hraboše speciálním strojem ze Švýcarska.

 

Právě se děje

Další zprávy