Fed zdůraznil slabší hospodářský růst, o zvýšení sazeb mlčí

ČTK ČTK
29. 4. 2015 21:00
Americké ministerstvo obchodu ve středu oznámilo, že ekonomika USA v prvním čtvrtletí podle prvního rychlého odhadu zpomalila růst na 0,2 procenta.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Federal Reserve

Washington - Americká centrální banka (Fed) zhoršila hodnocení stavu domácí ekonomiky a upozornila zejména na to, že zpomalil hospodářský růst, polevily firemní investice a snížil se vývoz. Fed to ve středu uvedl na závěr dvoudenní schůzky svého měnového výboru. Základní úrokovou sazbu podle očekávání nechal beze změn a nijak nenaznačil, kdy by mohl přistoupit k jejímu zvýšení.

Fed od prosince 2008 ve snaze podpořit ekonomiku drží svou základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni nula až 0,25 procenta. Ve středu centrální banka připustila, že v americké ekonomice jsou slabá místa a že nejlépe na tom stále není ani trh práce. To podle analytiků zvyšuje pravděpodobnost, že Fed na zvýšení sazeb nebude připraven přinejmenším do září.

"Výbor předpokládá, že cílové rozpětí sazby na federální fondy (klíčová krátkodobá sazba v USA) bude vhodné zvýšit, až bude patrné další zlepšení na trhu práce a až bude dostatečně přesvědčivé, že inflace bude ve střednědobém období směřovat ke dvouprocentnímu cíli," uvedl Fed, který tak zopakoval formulaci z minulého měsíce. Na rozdíl od březnového sdělení však centrální bankéři v podstatě nevyloučili možné zvýšení sazeb na svém příštím setkání.

Americké ministerstvo obchodu ve středu oznámilo, že ekonomika USA v prvním čtvrtletí podle prvního rychlého odhadu zpomalila růst na 0,2 procenta, což je nejpomalejší tempo za poslední rok. V posledním čtvrtletí loňského roku ekonomika rostla tempem 2,2 procenta.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy