Praha - Úprava reality pomocí Photoshopu nebo nejrůznějších filtrů na sociálních sítích získává nyní nový rozměr. Z fotek se přesouvá i do videa. Umělá inteligence dokáže vložit člověku do úst slova, která nikdy neřekl. Videa s vymyšlenými proslovy politiků jsou pak k nerozeznání od pravých nahrávek.
Tým vědců z Washingtonské univerzity dokázal vymodelovat tvář bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy, která při každém slovu umí napodobit pohyb jeho tváře, a je tak k nerozeznání od skutečného Obamy (viz úvodní video k textu).
Umělá inteligence se naučí člověka napodobovat z různých videozáznamů, kterých jsou zrovna v případě Obamy stovky hodin. Naučí se tak mimiku jeho tváře, pohyby hlavy nebo to, jak vyslovuje jednotlivá slova.
Od softwaru si vědci slibují, že by mohl například opravovat videohovory při špatném internetovém spojení. Technologie by se dala využít také ve filmu nebo televizi.
S podobně propracovanou technologií přišli také vědci z univerzity v kalifornském Stanfordu. Ta umožňuje druhé osobě vkládat politikům slova do úst takřka v přímém přenosu.
Výzkumníci svůj vynález s názvem Face2Face představili na videích s Georgem Bushem, Vladimirem Putinem a Donaldem Trumpem.
Technologie, na jejímž vývoji se finančně podílely společnosti Google, Samsung, Facebook a Intel, tak přináší hrozbu, že svět brzy zaplaví ještě propracovanější falešné zprávy. Což je v době, kdy je pro řadu lidí stále složitější rozeznat pravdivé zprávy od těch lživých, velký problém.
Tvůrci těchto programů nicméně ujišťují, že pracují také na technologii, která by takto upravená videa rozpoznala.