Účtenku i za chov velbloudů. EET se rozšíří na další obory, změna prošla sněmovnou

Jan Prokeš ČTK Jan Prokeš, ČTK
Aktualizováno 13. 9. 2019 13:49
Elektronická evidence tržeb (EET) se rozšíří na zbývající obory, které jí dosud nepodléhaly. Některé služby a zboží, například vodné a stočné nebo audioknihy, se přesunou do nejnižší, desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty. Rozhodla tak sněmovna, když i přes nesouhlas opozice přehlasovala senátní veto a stvrdila vládní novelu, která tyto změny přináší. Nyní ji dostane k podpisu prezident.
První den s EET, Pyšely
První den s EET, Pyšely | Foto: Pavla Adamcová

Sněmovna měla o zákonu hlasovat již v úterý, ale nedostala se k němu, protože koalici chyběly hlasy. Pro přehlasování senátního veta je zapotřebí nejméně 101 hlasů, pro rozšíření EET hlasovalo 104 poslanců ANO, ČSSD a KSČM.

Novela umožní mimo jiné malým podnikatelům s hotovostními tržbami do 600 000 korun evidovat tržby v off-line režimu pomocí papírových účtenek. Vláda původně navrhovala limit 200 000 korun, poslanci ho ale zvýšili.

Evidenci tržeb nebude podléhat předvánoční prodej sladkovodních ryb ve dnech 18. až 24. prosince v takové provozovně, kde se uskutečňují pouze takovéto tržby. Poslanci také již dříve na návrh opoziční ODS a za pomoci vládních sociálních demokratů vyňali z EET některé sociální služby.

"Zkušenosti z téměř tří let provozu v prvních dvou vlnách dokládají, že se není čeho obávat. EET je moderní a plně automatizovaný způsob komunikace mezi podnikateli a finanční správou, který podnikatelům přináší řadu konkrétních výhod a jehož zavedením se Česko zařadilo mezi bezmála dvacítku evropských zemí, ve kterých již některá forma evidence hotovostních tržeb funguje," říká ministryně financí Alena Schillerová.

Na návrh vlády se do nejnižší sazby DPH přesouvá například vodné a stočné, stravovací služby, úklidové práce nebo domácí pečovatelské služby, které dosud spadají do sazby 15 procent.

Do nejnižší sazby předloha zařazuje opravy oděvů, obuvi, kol nebo kadeřnické služby, které jsou v základní sazbě 21 procent. Stejně tak se z nejvyšší do nejnižší sazby přesouvá točené pivo. Novela také na návrh Věry Kovářové (STAN) obsahuje přesun audioknih a elektronických knih do desetiprocentní sazby DPH z nynějších 21 procent.

Na jaké profese také dopadne EET

 • Pěstování tropického a subtropického ovoce
 • Pěstování tabáku
 • Chov velbloudů a velbloudovitých
 • Mořský rybolov
 • Těžba ropy
 • Zpracování a konzervování ryb, korýšů a měkkýšů
 • Výroba zbraní a střeliva
 • Stavba rekreačních a sportovních člunů
 • Výroba košťat a kartáčnických výrobků
 • Opravy a údržba letadel a kosmických strojů
 • Výroba ledu
 • Osobní doprava lanovkou nebo vlekem
 • Námořní a pobřežní nákladní doprava
 • Kosmická doprava
 • Pronájem videokazet a disků
 • Pátrací činnosti
 • Scénická umění
 • Činnosti náboženských organizací
 • Činnosti pro osobní a fyzickou pohodu

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) opakovaně ujišťuje, že její úřad prostřednictvím cenového výměru dohlédne na to, aby se snížení DPH na vodné promítlo do nižší konečné ceny pro spotřebitele. Původně měly do nejnižší sazby DPH spadat i řezané květiny. Tato položka ale z návrhu vypadla při projednávání ve vládě.

Rozšíření EET i změny v DPH mají nastat prvním dnem sedmého měsíce po vyhlášení novely zákona ve sbírce. Vláda předložila poslancům novelu loni v červnu. Její projednávání se prodlužovalo kvůli nesouhlasu opozice a jejím rozsáhlým projevům. Některé opoziční strany si za to od premiéra Andreje Babiše (ANO) vysloužily obvinění z obstrukcí, které ale odmítaly.

Během závěrečného schvalování museli poslanci rozhodnout o osmi stovkách pozměňovacích návrhů. Bylo mezi nimi asi 770 návrhů ODS na vynětí jednotlivých oborů podle úřední klasifikace NACE z evidence tržeb. Pozornost vzbudilo například odmítnutí návrhu vyjmout chov velbloudovitých zvířat nebo kosmickou dopravu.

Výjimky z evidence tržeb:

 • Telekomunikační služby - předplacené karty - tržby z telekomunikačních služeb a služeb s nimi souvisejících (např. čerpání kreditu, nákup jízdenky na MHD přes SMS)
 • Hazardní hry - všechny tržby ze všech druhů hazardních her, kde je dostatečná regulace a dohled podle stávajícího zákona o hazardu
 • Obchodní letecká doprava - tržby z obchodní letecké dopravy a služeb poskytovaných v přímé souvislosti s ní (př. výběr sedadla)
 • Nevidomí poplatníci
 • Předvánoční prodej ryb v období od 18. prosince do 24. prosince a provozování sociálních služeb, a to na základě pozměňovacího návrhu Poslanecké sněmovny.

Vláda a koaliční strany hájí EET argumenty o narovnání podnikatelského prostředí a o lepším výběru daní. Naopak předseda ODS Petr Fiala již dříve slíbil, že pokud jeho strana uspěje ve volbách, evidenci tržeb zruší. Předseda pirátů Ivan Bartoš oznámil, že pokud sněmovna přehlasuje Senát, obrátí se piráti na Ústavní soud.

Restaurace kvůli EET nezavřely, jejich počet naopak roste

Do elektronické evidence tržeb se v prosinci 2016 jako první zapojily hotely, penziony a restaurace. O tři měsíce později dopadla povinnost také na obchody. Především majitelé menších hospod tehdy varovali, že kvůli zvýšeným nákladům spojeným s EET budou muset s podnikáním skončit.

Černý scénář se ale nenaplnil. Podle letošní analýzy poradenské společnosti Bisnode je v Česku aktuálně přes 21 tisíc restaurací, tedy téměř o čtyři tisíce více než před třemi lety. Ve srovnání s rokem 2010 se počet restaurací dokonce zdvojnásobil. "Předpoklad, že by restaurace musely zavřít kvůli nákladům spojeným s nákupem elektronické pokladny, byl špatný," tvrdí viceprezident Hospodářské komory Roman Pommer. "Hospody zdražily a náklady tak promítly zákazníkům do cen," říká.

Platnost EET pro jednotlivé druhy činnosti:

Obor Od kdy
Ubytování, stravování, pohostinství 1. prosince 2016
Maloobchod a velkoobchod 1. března 2017
Zbylé obory podnikání s přijímáním hotovostních tržeb (např. stánkový prodej, občerstvení bez stolů a židlí, farmářské trhy nebo služby účetních, advokátů, lékařů nebo řemeslníků) 1. dubna nebo 1. května 2020 (odhad ministerstva)

Zástupci podnikatelů většinou EET podporují. "Je to jedna z možných cest, která může narovnat tržní prostředí, a to zejména v oblasti podnikání, kde nebývají některé zákonné povinnosti bohužel zcela dodržovány," říká místopředseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků Zdeněk Tomíček.

Viceprezident Hospodářské komory Roman Pommer, který zároveň stojí v čele Cechu obkladačů, nečeká dramatické dopady ani od třetí a čtvrté vlny EET. "EET musí být pro všechny. Stejně jako se nepotvrdil předpoklad, že se budou zavírat hospody, tak si nemyslím, že to povede k úbytku řemeslníků," tvrdí Pommer.

Podle loňských dat ministerstva financí došlo v oblasti stravovacích služeb po zavedení EET k nárůstu počtu plátců DPH o 16 procent. Ostatní obory zaznamenaly čtyřprocentní nárůst. Ve chvíli, kdy se spustí všechny čtyři fáze EET, očekává ministerstvo zvýšení příjmů rozpočtu o 18 miliard korun ročně.

Rok

Počet založených restaurací

Počet zrušených restaurací

Celkový počet

2010

1214

139

10293

2011

1114

152

11174

2012

1231

147

12103

2013

1193

158

13075

2014

1450

187

14178

2015

1497

239

15517

2016

2471

291

17506

2017

2050

386

19364

2018

1613

457

20733

2019 - květen

481

194

21072

Zdroj: Bisnode

 

Právě se děje

Další zprávy