Čína zavedla cla na ocel z Evropské unie a dalších zemí. Bojuje s dumpingovými cenami

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 7. 2019 9:52
Čína zavedla antidumpingová cla na dovoz některých výrobků z nerezové oceli dovážené z Evropské unie, Japonska, Jižní Koreje a Indonésie. Nová cla se pohybují v rozmezí 18,1 až 103,1 procenta a platí od 23. července 2019. Oznámilo to čínské ministerstvo obchodu. Opatření se týká ingotů z nerezové oceli a za tepla válcovaných plechů z tohoto materiálu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Třinecké železárny

Rozhodnutí je výsledkem vyšetřování z července loňského roku na základě stížnosti státní společnosti Shanxi Taigang Stainless Steel. Vyšetřovatelé podle ministerstva nyní dospěli k závěru, že k dumpingu u prověřovaných výrobků došlo a že dumping způsobil čínskému průmyslu podstatné škody.

Oba zmíněné produkty se využívají hlavně jako surovina k výrobě za studena válcovaných výrobků, ale používají se také v lodním stavitelství, železnici, energetice a dalších odvětvích.

Podle Hospodářských novin už nyní bojují evropské ocelárny o přežití v souboji s levnou zahraniční konkurencí. Poté, co Spojené státy zavedly pětadvacetiprocentní dovozní clo, se jim tento trh prakticky uzavřel. Ve srovnání s krokem amerického prezidenta Trumpa ovšem není čínské rozhodnutí pro evropské výrobce oceli tolik závažné.

"Pro Česko bude zatím dopad minimální. Tyto výrobky nejsou tak významné a čínský trh je i nyní hodně uzavřený. Jde ale o další výstřel v obchodních válkách, a proto to vnímáme s obavami," řekl ­novinám Daniel Urban, ředitel Ocelářské unie sdružující největší české a slovenské hutní podniky.

Čína je největším světovým výrobcem nerezové oceli, v roce 2018 objem její produkce stoupl o 2,4 procenta a dosáhl 26,71 milionu tun. Dovoz výrobků z nerezové oceli země vloni zvýšila o 53,7 procenta na 1,85 milionu tun, upozornila agentura Reuters.

Video: Jak se v Ostravě vyrábí z železa ocel. 

V Ostravě se ročně vytaví přes dva miliony tun surového železa. Podívejte se, jak z něj vyrábí ocel | Video: Petr Zenkner, Veronika Ljuba Bucková
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy