Čína zavedla cla na ocel z Evropské unie a dalších zemí. Bojuje s dumpingovými cenami

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 7. 2019 9:52
Čína zavedla antidumpingová cla na dovoz některých výrobků z nerezové oceli dovážené z Evropské unie, Japonska, Jižní Koreje a Indonésie. Nová cla se pohybují v rozmezí 18,1 až 103,1 procenta a platí od 23. července 2019. Oznámilo to čínské ministerstvo obchodu. Opatření se týká ingotů z nerezové oceli a za tepla válcovaných plechů z tohoto materiálu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Třinecké železárny

Rozhodnutí je výsledkem vyšetřování z července loňského roku na základě stížnosti státní společnosti Shanxi Taigang Stainless Steel. Vyšetřovatelé podle ministerstva nyní dospěli k závěru, že k dumpingu u prověřovaných výrobků došlo a že dumping způsobil čínskému průmyslu podstatné škody.

Oba zmíněné produkty se využívají hlavně jako surovina k výrobě za studena válcovaných výrobků, ale používají se také v lodním stavitelství, železnici, energetice a dalších odvětvích.

Podle Hospodářských novin už nyní bojují evropské ocelárny o přežití v souboji s levnou zahraniční konkurencí. Poté, co Spojené státy zavedly pětadvacetiprocentní dovozní clo, se jim tento trh prakticky uzavřel. Ve srovnání s krokem amerického prezidenta Trumpa ovšem není čínské rozhodnutí pro evropské výrobce oceli tolik závažné.

"Pro Česko bude zatím dopad minimální. Tyto výrobky nejsou tak významné a čínský trh je i nyní hodně uzavřený. Jde ale o další výstřel v obchodních válkách, a proto to vnímáme s obavami," řekl ­novinám Daniel Urban, ředitel Ocelářské unie sdružující největší české a slovenské hutní podniky.

Čína je největším světovým výrobcem nerezové oceli, v roce 2018 objem její produkce stoupl o 2,4 procenta a dosáhl 26,71 milionu tun. Dovoz výrobků z nerezové oceli země vloni zvýšila o 53,7 procenta na 1,85 milionu tun, upozornila agentura Reuters.

Video: Jak se v Ostravě vyrábí z železa ocel. 

V Ostravě se ročně vytaví přes dva miliony tun surového železa. Podívejte se, jak z něj vyrábí ocel | Video: Petr Zenkner, Veronika Ljuba Bucková
 

Právě se děje

Další zprávy