Zájem o letenky po létě výrazně klesne, bojí se prodejci. Poptávku sníží i vyšší ceny

ČTK ČTK
11. 8. 2022 11:40
Poptávka po letenkách v minulých týdnech, která místy překonávala i čísla z období před pandemií, zřejmě dosáhla svého letošního vrcholu. Nyní někteří prodejci počítají s mírným oslabením prodejů. Leteckou dopravu navíc zřejmě negativně ovlivní rostoucí náklady a nedostatečné kapacity. Vyplývá to z informací prodejců letenek.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Lukáš Bíba

Prodej letenek na období letních prázdnin předčil podle prodejců očekávání. Poptávka místy překonávala úroveň před pandemií, u některých destinací i o desítky procent. Zájem byl hlavně o lety po Evropě. To se promítlo i do cen letenek. Například podle společnosti Kiwi byly ceny na červenec a srpen asi o 43 procent vyšší než loni.

"To je dáno hned několika faktory, včetně vysoké poptávky cestujících, rostoucích cen paliva a energií a zdražování obecně," uvedla společnost.

Podle dalšího prodejce Student Agency jsou ceny letenek nyní asi o čtvrtinu vyšší i ve srovnání s obdobím před koronavirem. "Výraznější nárůst cen se samozřejmě projevuje na delších dálkových letech," řekla manažerka společnosti Lenka Kašická.

Zájem o letenky na červenec a srpen ovšem nejspíš představoval vrchol letošních prodejů, od srpna začíná poptávka už tradičně klesat. Podle portálu Letuška.cz ovšem může oslabení trvat i několik měsíců.

Letecká doprava nyní čelí stejným výzvám jako celá ekonomika, tedy rostoucím nákladům kvůli ceně ropy, dále nedostatku kvalifikované pracovní síly nebo zvýšeným nárokům na mzdy napříč leteckým oborem. "To vše ovlivňuje cenu letenek," přikyvuje šéf portálu Letuška.cz Josef Trejbal.

Letecký průmysl navíc podle Trejbala poškozuje rušení letů a problémy na některých letištích. Zároveň je však podle něj možné, že zlevní letenky do exotických destinací.

Nedostatek provozního personálu dostává do problémů letiště i dopravce v Evropě už nyní. Důsledkem jsou zmatky při odbavení cestujících i zavazadel, kde se navíc tvoří velké fronty. Řada dopravců i letišť proto v minulých týdnech rušila část spojů. Problémy jsou například ve Velké Británii, Nizozemsku, Belgii nebo Francii.

"Zpoždění, rušení letů, omezování prodejů letenek, stávky i častěji nedoručená nebo ztracená zavazadla jsou důsledkem nezvládnuté situace managementy těchto podniků. Ty byly zřejmě uspány státní podporou v době koronaviru, na návrat cestujících se ale dostatečně nepřipravily," podotkl Trejbal.

Českým letištím se ovšem podle prodejců výraznější komplikace zatím vyhýbají. "Léto je silnější, než letiště před letní sezónou predikovalo, i tak tam ale cestující nezaznamenávají problémy s odbavením," řekl k pražskému letišti Václava Havla Trejbal. Odbavení probíhá bez problémů také na regionálních letištích v Pardubicích, Ostravě nebo v Karlových Varech.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Při požáru v restauraci na severovýchodě Číny zemřelo 17 lidí

Při požáru v restauraci ve městě Čchang-čchun na severovýchodě Číny zemřelo nejméně 17 lidí, tři další jsou zranění. V prohlášení zveřejněném na sociální síti Weibo o tom informovaly místní úřady. Příčina požáru se vyšetřuje, uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy