Brusel ukončil vyšetřování Českých drah. V kauze podnákladových cen nenašel pochybení

ČTK ČTK
30. 9. 2022 15:03
Evropská komise zrušila šest let trvající vyšetřování Českých drah. Evropští antimonopolní vyšetřovatelé nenašli důkazy v kauze údajně podnákladových cen na trase Praha-Ostrava. Komise to podle agentury Reuters uvedla ve svém pátečním sdělení. České dráhy rozhodnutí Bruselu uvítaly.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Petr Kučera

Evropský úřad pro hospodářskou soutěž zahájil vyšetřování v roce 2016. V roce 2020 na něj navázal obviněním Českých drah, že v letech 2011 až 2019 účtovaly na trase Praha-Ostrava podnákladové ceny.

"Po pečlivém posouzení všech relevantních důkazů, včetně informací obdržených od Českých drah, dospěla komise k závěru, že důkazy nepotvrdily její původní obavy, a proto se rozhodla ukončit vyšetřování," píše se ve sdělení Evropské komise.

"Skvělá zpráva pro České dráhy. Dnes jsme od Evropské komise obdrželi rozhodnutí v kauze údajně podnákladových cen na lince Praha-Ostrava. Tvrzené protisoutěžní jednání, ke kterému mělo dojít ze strany Českých drah, nebylo shledáno opodstatněným. Velké zadostiučinění po letech vleklé kauzy," uvedl v reakci na Twitteru předseda představenstva a generální ředitel státního dopravce Michal Krapinec.

Komise dodala, že dál vyšetřuje jinou kauzu Českých drah. V té jde o trh s použitými osobními železničními vagony a figuruje v ní i rakouský národní dopravce Österreichische Bundesbahnen.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

V Česku se čím dál víc lidí nakazí akutními respiračními nemocemi, nákaza chřipkou roste hlavně u dětí

V Česku dochází k nárůstu akutních respiračních infekcí včetně chřipky a respiračně syncytiálních virů. Ukazují to údaje Státního zdravotního ústavu. V některých evropských zemích včetně sousedního Německa už se chřipka šíří se střední intenzitou, v Česku zatím počet případů roste hlavně u dětí ve věku šest až 14 let. Ústav ale upozorňuje na to, že vzorků, které lékaři odesílají do národní referenční laboratoře, není dostatek.

"Ve 48. týdnu 2022 se nemocnost akutních respiračních infekcí v Česku zvýšila o téměř 15 procent. Nárůsty nemocnosti jsou evidovány ve všech krajích a ve všech věkových skupinách, což odpovídá zvyšujícím se počtům pozitivních záchytů chřipkových virů a dalších respiračních agens v populaci," uvedl ústav.

Zdroj: ČTK
Další zprávy