Po Gottovi Bohdalová. O sběratelské "eurobankovky" je zájem, experti kroutí hlavou

kah kah
13. 9. 2021 13:00
Za jediný den lidé vykoupili pět tisíc eurobankovek v nominální hodnotě 0,- eur, které připomínají 90. narozeniny české herečky Jiřiny Bohdalové. Cena suvenýru, který je obdobou například turistických známek, byla 80 korun. Podle prodejce ale už v den prodeje byla na aukčních serverech eurobankovka nabízena za víc než tisícovku.
Prodej eurobankovky s Jiřinou Bohdalovou
Prodej eurobankovky s Jiřinou Bohdalovou | Foto: Martin Moc

Opakuje se sběratelské šílenství, které před dvěma lety vypuklo u podobné eurobankovky s Karlem Gottem. Ta stála tehdy 50 korun a lidé na ni stáli frontu už dva dny před samotným prodejem. Edici v počtu pěti tisíc kusů vykoupili za čtyři hodiny. Nyní se prodává na aukčních serverech za několik tisíc korun. 

Na eurobankovku s Jiřinou Bohdalovou, která se prodávala o víkendu na veletrhu Sběratel, se také vytvořila dlouhá fronta.

„Zájemci vzali veletrh útokem. Jen na samotnou bankovku jsme zaznamenali během pátku více než tisíc návštěvníků. Někteří z nich, jak máme ověřeno, čekali před branami výstaviště v Letňanech dlouho před začátkem akce speciálně proto, aby zmíněnou bankovku získali,” řekl Vladislav Klajban, držitel licence Euro Souvenir bankovek pro Česko.

Lidé si eurobankovku kupovali ze dvou automatů, a to v množství maximálně dva kusy na osobu. "Bankovky s pořadovými čísly 1 až 200 byly společně s podepsanou knihou Jiřiny Bohdalové věnovány jejím přátelům," doplnil Klajban.

Projekt sběratelských bankovek vznikl původně na podporu turismu v Evropě. Zakladatelem projektu je francouzský numismatik Richard Faille. V Česku a na Slovensku eurobankovky vyrábí společnost Nunofia. Samotná výroba probíhá ve francouzské tiskárně cenin. Bankovky jsou podle výrobce ze stoprocentního bavlněného papíru, který se používá při výrobě skutečných eurobankovek.

Prodej eurobankovky s Jiřinou Bohdalovou
Prodej eurobankovky s Jiřinou Bohdalovou | Foto: Martin Moc

Obsahují rovněž některé ochranné prvky jako hologram či mikrotisk. Každá eurobankovka má speciální sériové číslo. Ačkoliv mají nulovou nominální hodnotu, ta sběratelská je větší, zvláště u suvenýrů s emisí do pěti tisíc kusů, které připomínají významnou osobnost. 

Podle Jaroslava Černého z České mincovny jde ovšem spíše o uměle vytvořené šílenství. Uvedl to už před dvěma lety u vydání eurobankovky s Karlem Gottem a potvrzuje svá slova i nyní. "Pokud bych si chtěl koupit věc s hodnotou, tak to určitě nebude papírek za 50 nebo 80 korun," říká Černý. 

První česká eurobankovka byla vydána s motivem Prahy, následovaly další s motivy jiných českých měst, zajímavých míst či významných osobností. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Berlín koupí 15 000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen, město za ně zaplatí 2,4 miliardy eur

Město Berlín koupí za 2,46 miliardy eur (62,2 miliardy Kč) téměř 15 000 bytů od společností Vonovia a Deutsche Wohnen, které nabízejí nájemní bydlení. Firmy to v pátek oznámily v tiskové zprávě. Akvizice přichází jen několik dní před volbami do zastupitelstva německého hlavního města, a nedostatek bytů a rychle rostoucí nájmy se staly žhavým předvolebním tématem. Spolu s volbami do městského zastupitelstva se má konat i poradní referendum o vyvlastnění obou bytových společností.

Deutsche Wohnen prodá městu 10 700 bytů, Vonovia pak 4250 bytů. Vonovia je v Německu největší firma zaměřená na pronájem bytů a nyní je v procesu převzetí svého menšího konkurenta Deutsche Wohnen. Spojením obou podniků má vzniknout bytový gigant zhruba s 550 000 byty v hodnotě více než 80 miliard eur.

S cílem získat pro transakci politickou podporu, obě společnosti slíbily, že omezí pravidelné zvyšování nájmů v Berlíně. Rovněž nabídly k prodeji městu zhruba 20 000 bytů za dvě miliardy eur. Skupina, která stojí za vyhlášením referenda, ale tyto návrhy kritizovala a v pátek zopakovala nesouhlas s transakcí. Ta byla oznámena v květnu.

Ředitel Vonovie Rolf Buch ale tvrdí, že cena je spravedlivá. "Tímto prodejem bytového fondu v Berlíně městským bytovým podnikům plníme hlavní slib daný berlínskému senátu. Prodáváme byty za spravedlivou cenu."

Transakce je v hlavním městě Německa považována za největší svého druhu za dlouhou dobu. Fond obecních bytů se zvýší přibližně na 355 000, což je zhruba pětina z 1,67 milionu nájemních bytů v Berlíně. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy