reklama
 
 

Čína chce získat podíly v evropských elektrárnách. Do jádra hodlá dát přes sto miliard korun

9. 7. 2018 10:30
Číňané chtějí zesílit svou pozici v evropských jaderných elektrárnách. Plánují do nich investovat přes 118 miliard Kč.

Londýn - Čínská státní společnost China General Nuclear (CGN) jedná s britskou firmou Centrica a francouzskou EDF o koupi až 49procentního podílu v osmi jaderných elektrárnách. Hodnota transakce se pohybuje kolem čtyř miliard liber (přes 118 miliard Kč). Bez uvedení zdroje to napsal britský list The Sunday Times.

Jednání jsou v počáteční fázi a i kdyby se podařilo dohodu uzavřít, čínský podnik nezíská kontrolu nad provozem. Zmíněných osm elektráren je po celé Británii. Zařízení o výkonu 8,9 gigawattu, které dříve provozovala společnost British Energy, pokrývají zhruba 20 procent spotřeby elektřiny v Británii. British Energy v roce 2008 převzala EDF, o rok později v ní 20procentní podíl získala Centrica.

Šéf společnosti Centrica Iain Conn, který se chce soustředit na poskytování energie a služeb domácnostem a podnikovému sektoru, zamýšlí podíl své firmy prodat do roku 2020. EDF, které se nedostává finančních prostředků, uvažuje o snížení svého podílu z 80 na 51 procent, uvádí The Sunday Times.

Video: Rozhovor o nových jaderných blocích v Česku s Janem Rovenským z hnutí Greenpeace

Česko nové jaderné bloky rozhodně nepotřebuje, jsme sedmým největším vývozcem elektřiny na světě, upozorňuje Jan Rovenský z hnutí Greenpeace. | Video: Martin Veselovský |  17:32

autor: ČTK | 9. 7. 2018 10:30

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama