Stát nevybírá daně, dřívější zdražení se může hodit

Petr Holub
2. 3. 2011 9:15
Co státu chybí po prvních dvou měsících, to může vybrat dřívějším zvýšením DPH
Miroslav Kalousek, ministr financí. Chystá zvýšení DPH už od října, s Věcmi veřejnými dojednává, čeho se nebude týkat
Miroslav Kalousek, ministr financí. Chystá zvýšení DPH už od října, s Věcmi veřejnými dojednává, čeho se nebude týkat | Foto: Reuters

Praha - Za první dva měsíce roku 2011 vláda utratila 180 miliard korun, tedy nejvíc v historii. Příjmy státu ale nepřekročily 160 miliard, tedy úroveň z minulých dvou let.

V lednu a únoru tak vláda vybrala o deset miliard méně než ve stejných měsících posledního předkrizového roku 2008.
Pokud se ekonomika v jarních měsících neprobudí a stát na daních neutrží vyšší částky, tak už je dnes jasné, že se i letošní rozpočtový schodek udrží u dvou set miliard.

Méně práce, nižší spotřeba

Únorová data o příjmech a výdajích se mohou výrazně změnit, údaje o daních po lednové výplatě jsou přesto prvním významným signálem, jak rozpočet dopadne koncem roku.

Stát vybral v únoru 2011 na daních méně, než v druhých měsících předchozích dvou let. O tři miliardy se proti loňsku zhoršila bilance u spotřebních daní a DPH. Domácnosti i firmy šetří víc, než ministerstvo financí čekalo.

Únorové údaje o podnikové dani ještě nic nevypovídají. Na dani z příjmu fyzických osob se vybralo o miliardu méně než před dvěma lety a o 300 milionů víc, než v loňském únoru. Tento nárůst je však nižší, než příjmy z nově zavedené povodňové daně, na níž zaplatil každý ze čtyř milionů zaměstnanců sto korun. Výsledky daně z příjmů fyzických osob tak věští další propad zaměstnanosti.

Na sociálním pojistném se vybralo o 150 milionů méně než v únoru 2009, i když se mezitím zvýšil strop pro jeho odvod ze čtyřnásobku na šestinásobek průměrné mzdy.

Důvod pro říjnové zvýšení DPH

Ještě větší je pokles proti únoru 2008, kdy stát vybral na sociálním pojistném o dvě a půl miliardy více než v únoru 2011. Ohromný propad způsobila vláda Mirka Topolánka, která mezitím snížila sociální pojistné o jeden a půl procenta.

Důsledkem je mimo jiné fakt, že sociální pojistné nekryje náklady důchodového systému. Ministerstvo financí letos plánuje na důchodovém účtu schodek 40 miliard, pokud ovšem lidé nezačnou odvádět víc než dosud, prohloubí se výpadek o dalších 10-15 miliard.

Propad v příjmech na penze může pokrýt zvýšení dolní sazby DPH ještě před koncem roku, jak navrhuje ministr financí Miroslav Kalousek. Očekávaný tříměsíční výnos ze zdražení některých komodit totiž dosahuje přesně tuto částku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Funkce zmocněnce pro česko-ruské konzultace ke čtvrtku zanikne, schválila vláda

Funkce vládního zmocněnce pro česko-ruské konzultace, kterou od počátku zastává ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák, ke čtvrtku zanikne. Schválila to na středečním zasedání vláda. Pozice existovala zhruba dva roky.

Před vznikem pozice v červenci 2020 tehdejší ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) uvedl, že plánované konzultace mají pokrýt celou šíři česko-ruských vztahů a nevěnovat se pouze dílčím aktuálním sporným záležitostem.

Konzultace ale zahájeny nebyly i vzhledem k vrbětické kauze. Česko se loni dostalo do diplomatické roztržky s Moskvou kvůli podezření, že do exploze muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 byli zapojeni agenti ruské tajné služby GRU.

Tento rok zřídilo post zvláštního zmocněnce pro koordinaci politiky vůči Rusku ministerstvo zahraničí. Je jím Luboš Veselý, který byl jako zástupce velvyslance v Rusku vyhoštěn z Moskvy loni v dubnu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezident Zeman v pondělí přijal demisi ministra školství Gazdíka

Prezident Miloš Zeman již v pondělí přijal demisi ministra školství Petra Gazdíka (STAN). V tiskové zprávě to sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Demisi přijal ke čtvrtku. Ve středu večer by měl Zeman jmenovat Gazdíkovým nástupcem poslance hnutí STAN, ústavního právníka Vladimíra Balaše.

Gazdík podal demisi k 30. červnu. Důvodem jeho odchodu z funkce jsou kontakty s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z kauzy Dozimetr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy