Developeři hrozí, že ceny bytů vzrostou až o desetinu

Veronika Skálová ČTK Veronika Skálová, ČTK
23. 11. 2010 14:46
Pokud vláda skutečně zavede vyšší DPH na nové byty
Pokud vláda zvýší sniženou sazbu DPH, nové bydlení podraží, hrozí developeři.
Pokud vláda zvýší sniženou sazbu DPH, nové bydlení podraží, hrozí developeři. | Foto: Best of Realty

Praha - Další cenová bouře nejspíš čeká trh s novým bydlením, tvrdí developeři. Vláda totiž plánuje od roku 2012 zvýšit dosud sníženou sazbu daně z přidané hodnoty z deseti procent na sedmnáct. Důvodem je plánovaná penzijní reforma.

Předseda představenstva skupiny Finep Michal Kocián upozornil, že se v takovém případě cena zvedne nejméně o sedm, ale možná i o 10 procent.

"V konečné ceně musíme promítnout nejen vyšší sazbu DPH, ale také vyšší náklady na energii a stavební materiály, jinak bychom končili v červených číslech," upozornil Kocián.

To potvrzuje i šéf developerské firmy Ekospol Evžen Korec. Podle něj by firma nedokázala zvýšení DPH pokrýt z vlastních zisků, protože krize a s ní související pokles poptávky po nemovitostech stlačil ceny na minimum.

Snížená sazba DPH se nyní vztahuje na byty do 120 čtverečních metrů a rodinné domy do 350 čtverečních metrů. Zástupci firem se obávají, že zvýšení DPH spolu s horšící se sociální situací řady domácností v Česku povede k dalšímu poklesu poptávky.

I to je důvod, proč momentálně vyjednávají s ministerstvem pro místní rozvoj o možnostech nové koncepce státní bytové politiky. Výstavba nového bydlení potřebuje podle nich i další podporu - jako je například možnost odečítat si splátky hypotéky z daní.


 

Právě se děje

před 15 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy