Developeři hrozí, že ceny bytů vzrostou až o desetinu

Veronika Skálová ČTK Veronika Skálová, ČTK
23. 11. 2010 14:46
Pokud vláda skutečně zavede vyšší DPH na nové byty
Pokud vláda zvýší sniženou sazbu DPH, nové bydlení podraží, hrozí developeři.
Pokud vláda zvýší sniženou sazbu DPH, nové bydlení podraží, hrozí developeři. | Foto: Best of Realty

Praha - Další cenová bouře nejspíš čeká trh s novým bydlením, tvrdí developeři. Vláda totiž plánuje od roku 2012 zvýšit dosud sníženou sazbu daně z přidané hodnoty z deseti procent na sedmnáct. Důvodem je plánovaná penzijní reforma.

Předseda představenstva skupiny Finep Michal Kocián upozornil, že se v takovém případě cena zvedne nejméně o sedm, ale možná i o 10 procent.

"V konečné ceně musíme promítnout nejen vyšší sazbu DPH, ale také vyšší náklady na energii a stavební materiály, jinak bychom končili v červených číslech," upozornil Kocián.

To potvrzuje i šéf developerské firmy Ekospol Evžen Korec. Podle něj by firma nedokázala zvýšení DPH pokrýt z vlastních zisků, protože krize a s ní související pokles poptávky po nemovitostech stlačil ceny na minimum.

Snížená sazba DPH se nyní vztahuje na byty do 120 čtverečních metrů a rodinné domy do 350 čtverečních metrů. Zástupci firem se obávají, že zvýšení DPH spolu s horšící se sociální situací řady domácností v Česku povede k dalšímu poklesu poptávky.

I to je důvod, proč momentálně vyjednávají s ministerstvem pro místní rozvoj o možnostech nové koncepce státní bytové politiky. Výstavba nového bydlení potřebuje podle nich i další podporu - jako je například možnost odečítat si splátky hypotéky z daní.


 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Vytlačili jsme americký torpédoborec z ruských vod, hlásí Moskva

Ruská vojenská loď vytlačila americký torpédoborec z ruských teritoriálních vod v Japonském moři na Dálném východě, uvedlo v úterý ruské ministerstvo obrany. Torpédoborec USS John S. McCain třídy Arleigh Burke podle Moskvy pronikl dva kilometry za hranici mezinárodních vod do zálivu Petra Velkého, u kterého se nachází i město Vladivostok, kde je velitelství ruského Tichooceánského loďstva.

Americký torpédoborec se podle vyjádření ministerstva, ze kterého citovala agentura Interfax, několik dní plavil v Japonském moři. Ráno narušil ruské teritoriální vody, přestože jej ruský torpédoborec Admirál Vinogradov, označovaný Rusy za velkou protiponorkovou loď, varoval před nepřípustností takového počínání i před možností taranu, tedy úmyslného nárazu ruské lodi do amerického plavidla.

"Po výstraze a změně kurzu Admirála Vinogradova americký torpédoborec okamžitě vplul do neutrálních vod. Opakované pokusy znovu vplout do ruských vod nepodnikl," konstatovalo ministerstvo.

Americké námořnictvo reagovalo prohlášením, že torpédoborec John S. McCain "uplatnil právo na plavbu" v dané oblasti, na kterou Rusko vznáší "přehnané nároky". Námořnictvo nezveřejnilo podrobnosti o incidentu. Uvedlo nicméně, že americká loď se plavila v oblasti, kterou USA za ruské teritoriální vody neuznávají. Oblast je sporná od roku 1984, kdy ji za součást svých vod označil Sovětský svaz. Rusko na nároku trvá.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Slavia si v Lize mistryň zahraje s Fiorentinou, Spartu vyzve Glasgow

Fotbalistky Sparty se v 1. kole Ligy mistryň utkají s Glasgow City, další pražský celek Slavii čeká italská Fiorentina. Rozhodl o tom dnešní los ve švýcarském Nyonu. První zápasy se odehrají 8. a 9. prosince, odvety o týden později.

Sparťanky jsou v Lize mistryň pojedenácté z 12 sezon. V posledních dvou ročnících ale pokaždé vypadly v úvodním kole. "Glasgow se pro nás může jevit jako nejschůdnější los, ale minulý rok byly ve čtvrtfinále. Takže určitě kvalitu mají. Věřím, že se dobře připravíme a přes Glasgow postoupíme," citoval klubový Twitter záložnici Kateřinu Bužkovou.

Slávistky se v soutěži představí posedmé za sebou. V 1. kole vypadly pouze v ročníku 2014/15 s Barcelonou. V minulé sezoně nestačily v osmifinále na Arsenal. Zatímco sparťanky začnou doma, slávistky odehrají první zápas v Itálii.

Hráčky Lyonu, které ovládly Ligu mistryň pětkrát za sebou a celkově sedmkrát v historii, což je v obou případech rekord, čeká Juventus Turín s českou útočnicí Andreou Staškovou.

V aktuální sezoně bude hrát 32 týmů naposledy vyřazovacím způsobem. Od příštího ročníku se formát soutěže změní, 16 mužstev bude hrát ve čtyřech čtyřčlenných skupinách.

Další zprávy