O peníze přišli v Česku jen ti opravdu bohatí

Petr Holub
25. 6. 2010 7:17
Krize zavírá příjmové nůžky, ukazují nová data Českého statistického úřadu.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V prvním roce ekonomických potíží rostly příjmy většině Čechů. Polepšili si chudí i střední třídy, krizí trpěli jen bohatí.

Podrobná data publikovaná Český statistickým úřadem potvrzují i to, že se životní úroveň v průměru zlepšovala stejným tempem, jako rok předtím.

Dobrý rok pro důchodce

Krize zasáhla domácnosti, které mají dost peněz, aby mohly vydělávat na obchodu s akciemi nebo nemovitostmi. Vinou propadu finančních trhů jejich příjmy reálně pouze stagnovaly.

Na hospodaření ostatních se víc než krize podepsaly státní zásahy, především zvýšení důchodů, které v prvním pololetí dosahovalo deseti procent. Proto ubylo domácností penzistů v nejnižších sociálních skupinách, ale zato se zvýšil jejich počet těsně pod hranicí průměrných příjmů.

Polepšila si i střední třída, pokud se použije tradiční definice, že jde o lidi, kteří vydělávají víc než průměr. Středostavovské rodiny odkázané na výdělky svých živitelů zaplatily rozpočtovou reformu v roce 2008, korekce roku 2009 jim ale ztracené peníze vrátila. Právě jejich domácnosti nejvíc vydělaly na snížení pojistného o 1,5 procenta. Záměr Topolánkovy vlády, že se daňová zátěž sníží opravdu všem, se tedy podařilo naplnit.

Jistotu chudým, riziko bohatým

V posledním desetiletí se příjmové nůžky otevíraly i v tradičně rovnostářském Česku. Rychlejší růst vyšších příjmů postupně vyčleňoval nejbohatší desetinu, která si v posledních devíti letech reálně polepšila o polovinu. Naproti tomu se příjmy nejchudší desetiny reálně zvýšily jen o pětinu a také nestíhaly třetinový růst širokého průměru, který se pohybuje mezi stem a dvěma sty tisíci měsíčních příjmů na jednoho člena domácnosti. Tím se potvrzuje skutečnost, že dávky sociální podpory nerostou tak rychle jako mzdy nebo důchody.

Rok 2009 byl v trendu posledního desetiletí druhou výjimkou. Rozdíly se zmenšily poprvé v roce 2007, kdy chudé rodiny vydělaly na vyšších rodinných dávkách, které strany odhlasovaly před volbami minulého roku. Loni se situace opakovala. I když si nejchudší příliš nepomohli, protože se sociální podpora nezvyšuje, růstem příjmů stejně předstihli bohaté oběti ekonomické krize.

 

Právě se děje

Další zprávy