Myši v pražském pekařství a prošlé maso. Nové kontroly

Petr Kučera Tomáš Fránek, Petr Kučera
15. 3. 2013 16:23
Veterináři nařídili stáhnout a zlikvidovat kilogramy špatného masa a uzenin
Stopy po hlodavcích v pekařství Ječmínek u stanice metra Luka
Stopy po hlodavcích v pekařství Ječmínek u stanice metra Luka | Foto: SZPI

Brno, Praha -  Stopy po činnosti hlodavců a myší trus objevila potravinářská inspekce v pekařství Ječmínek u stanice pražského metra Luka na trase B. Zakázala proto užívání prostor k prodeji.

"Kontrola se uskutečnila 14. března," upřesnil mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.

Stopy po činnosti hlodavců a myší trus inspekce zjistila podle mluvčího Pavla Kopřivy v celé ploše provozovny, mimo jiné uvnitř chladící vitríny s nebalenými cukrářskými a lahůdkářskými výrobky, které provozovatel nabízel k prodeji, v lednici se surovinami pro výrobu potravin, na prodejním stojanu s preclíky, na chladících a mrazících zařízeních, v krabičce s čajovými sáčky a v přepravce se starším pečivem.

Provozovatel pekařství - společnost MIMO Bohemia - navíc následující den v uvedené prodejně opět zahájil činnost, aniž požádal příslušný inspektorát o uvolnění zákazu.

"Dopustil se tak přestupku porušení uloženého opatření a bude s ním zahájeno správní řízení," dodal Kopřiva.

Prošlé i plesnivé maso

Nové výsledky kontrol oznámila v pátek i Státní veterinární správa. Ta objevila v obchodech po celé republice desítky kilogramů prošlého masa a uzenin a také plesnivý uzený bok.

Například v Hustopečích nabízeli v prodejně více než osm kilogramů baleného hovězího masa pět dní po vypršení doby použitelnosti. Zhruba stejné množství uzenin a uzené kýty nařídili veterináři odstranit ve Frenštátě pod Radhoštěm.

„Přes čtyři kila prošlých špekáčků bylo nařízeno zlikvidovat v Pardubicích. A v prodejně u Litomyšle se stejné nařízení týkalo téměř čtyř kilogramů, v Bohumíně více než 18 kilogramů tepelně opracovaných výrobků (uzenin) v Bohumíně," uvedl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben bez bližšího upřesnění konkrétních prodejen.

Inspektoři objevili také maloobchodní prodejnu v Brumově-Bylnici, kde vyráběli potraviny bez registrace. „Zjistili zde téměř 20 kilogramů výrobků bez dodacích listů a bez správného označení. Bylo zahájeno správní řízení za účelem uložení pokuty," uvedl Duben.

V provozovně ve Studené v Jihočeském kraji veterináři zjistili nadlimitní obsah tuku a podlimitní obsah čistých svalových bílkovin u salámu Herkules a u Loveckého salámu. Uložili pokutu a nařídili neprodlené stažení předmětných partií z obchodní sítě.

V prodejně v Bernarticích u Milevska objevili inspektoři 1,37 kilogramů plesnivého uzeného boku. Nařídili výrobek zlikvidovat. Veterinární inspektoři také stáhli z prodeje více než tři tuny salámů. Obsahovaly totiž více tuku a méně masa než bylo deklarováno. Výrobci ze Studené v Jihočeském kraji byla ve správním řízení navržena zhruba desetitisícová pokuta.

Konina zatím není

Veterináři také pokračují v kontrolách výrobků, ve kterých by mohlo být koňské maso.

Evropská komise požaduje v Česku vyšetřit minimálně 100 vzorků výrobků na přítomnost koňské DNA a nejméně pět vzorků koňského masa na stanovení léku fenylbutazonu, který je zakázán používat u potravinových zvířat.

„V rámci celoevropské koordinované akce, která probíhá od prvního března, jsme již odebrali 94 vzorků. Doposud byl zjištěn jeden pozitivní vzorek v produktu Lasagne Bolognese z Lucemburska. Na fenylbutazon bylo odebráno již osm vzorků a zatím nemáme žádné pozitivní zjištění," uvedl Duben.

Plesnivé salámy v litvínovské prodejně Zava
Plesnivé salámy v litvínovské prodejně Zava | Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Nejvyšší tresty pro Tesco a Albert. Máme seznam pokut
Vinium zaplatí pokutu za klamání, potvrdil soud
Restaurace, které nejvíc šidily. Máme nový seznam pokut
 

Právě se děje

před 29 minutami

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy