Myši v pražském pekařství a prošlé maso. Nové kontroly

Petr Kučera Tomáš Fránek, Petr Kučera
15. 3. 2013 16:23
Veterináři nařídili stáhnout a zlikvidovat kilogramy špatného masa a uzenin
Stopy po hlodavcích v pekařství Ječmínek u stanice metra Luka
Stopy po hlodavcích v pekařství Ječmínek u stanice metra Luka | Foto: SZPI

Brno, Praha -  Stopy po činnosti hlodavců a myší trus objevila potravinářská inspekce v pekařství Ječmínek u stanice pražského metra Luka na trase B. Zakázala proto užívání prostor k prodeji.

"Kontrola se uskutečnila 14. března," upřesnil mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.

Stopy po činnosti hlodavců a myší trus inspekce zjistila podle mluvčího Pavla Kopřivy v celé ploše provozovny, mimo jiné uvnitř chladící vitríny s nebalenými cukrářskými a lahůdkářskými výrobky, které provozovatel nabízel k prodeji, v lednici se surovinami pro výrobu potravin, na prodejním stojanu s preclíky, na chladících a mrazících zařízeních, v krabičce s čajovými sáčky a v přepravce se starším pečivem.

Provozovatel pekařství - společnost MIMO Bohemia - navíc následující den v uvedené prodejně opět zahájil činnost, aniž požádal příslušný inspektorát o uvolnění zákazu.

"Dopustil se tak přestupku porušení uloženého opatření a bude s ním zahájeno správní řízení," dodal Kopřiva.

Prošlé i plesnivé maso

Nové výsledky kontrol oznámila v pátek i Státní veterinární správa. Ta objevila v obchodech po celé republice desítky kilogramů prošlého masa a uzenin a také plesnivý uzený bok.

Například v Hustopečích nabízeli v prodejně více než osm kilogramů baleného hovězího masa pět dní po vypršení doby použitelnosti. Zhruba stejné množství uzenin a uzené kýty nařídili veterináři odstranit ve Frenštátě pod Radhoštěm.

„Přes čtyři kila prošlých špekáčků bylo nařízeno zlikvidovat v Pardubicích. A v prodejně u Litomyšle se stejné nařízení týkalo téměř čtyř kilogramů, v Bohumíně více než 18 kilogramů tepelně opracovaných výrobků (uzenin) v Bohumíně," uvedl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben bez bližšího upřesnění konkrétních prodejen.

Inspektoři objevili také maloobchodní prodejnu v Brumově-Bylnici, kde vyráběli potraviny bez registrace. „Zjistili zde téměř 20 kilogramů výrobků bez dodacích listů a bez správného označení. Bylo zahájeno správní řízení za účelem uložení pokuty," uvedl Duben.

V provozovně ve Studené v Jihočeském kraji veterináři zjistili nadlimitní obsah tuku a podlimitní obsah čistých svalových bílkovin u salámu Herkules a u Loveckého salámu. Uložili pokutu a nařídili neprodlené stažení předmětných partií z obchodní sítě.

V prodejně v Bernarticích u Milevska objevili inspektoři 1,37 kilogramů plesnivého uzeného boku. Nařídili výrobek zlikvidovat. Veterinární inspektoři také stáhli z prodeje více než tři tuny salámů. Obsahovaly totiž více tuku a méně masa než bylo deklarováno. Výrobci ze Studené v Jihočeském kraji byla ve správním řízení navržena zhruba desetitisícová pokuta.

Konina zatím není

Veterináři také pokračují v kontrolách výrobků, ve kterých by mohlo být koňské maso.

Evropská komise požaduje v Česku vyšetřit minimálně 100 vzorků výrobků na přítomnost koňské DNA a nejméně pět vzorků koňského masa na stanovení léku fenylbutazonu, který je zakázán používat u potravinových zvířat.

„V rámci celoevropské koordinované akce, která probíhá od prvního března, jsme již odebrali 94 vzorků. Doposud byl zjištěn jeden pozitivní vzorek v produktu Lasagne Bolognese z Lucemburska. Na fenylbutazon bylo odebráno již osm vzorků a zatím nemáme žádné pozitivní zjištění," uvedl Duben.

Plesnivé salámy v litvínovské prodejně Zava
Plesnivé salámy v litvínovské prodejně Zava | Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Nejvyšší tresty pro Tesco a Albert. Máme seznam pokut
Vinium zaplatí pokutu za klamání, potvrdil soud
Restaurace, které nejvíc šidily. Máme nový seznam pokut
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy