Myši v pražském pekařství a prošlé maso. Nové kontroly

Veterináři nařídili stáhnout a zlikvidovat kilogramy špatného masa a uzenin
Stopy po hlodavcích v pekařství Ječmínek u stanice metra Luka
Stopy po hlodavcích v pekařství Ječmínek u stanice metra Luka | Foto: SZPI

Brno, Praha -  Stopy po činnosti hlodavců a myší trus objevila potravinářská inspekce v pekařství Ječmínek u stanice pražského metra Luka na trase B. Zakázala proto užívání prostor k prodeji.

"Kontrola se uskutečnila 14. března," upřesnil mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.

Stopy po činnosti hlodavců a myší trus inspekce zjistila podle mluvčího Pavla Kopřivy v celé ploše provozovny, mimo jiné uvnitř chladící vitríny s nebalenými cukrářskými a lahůdkářskými výrobky, které provozovatel nabízel k prodeji, v lednici se surovinami pro výrobu potravin, na prodejním stojanu s preclíky, na chladících a mrazících zařízeních, v krabičce s čajovými sáčky a v přepravce se starším pečivem.

Provozovatel pekařství - společnost MIMO Bohemia - navíc následující den v uvedené prodejně opět zahájil činnost, aniž požádal příslušný inspektorát o uvolnění zákazu.

"Dopustil se tak přestupku porušení uloženého opatření a bude s ním zahájeno správní řízení," dodal Kopřiva.

Prošlé i plesnivé maso

Nové výsledky kontrol oznámila v pátek i Státní veterinární správa. Ta objevila v obchodech po celé republice desítky kilogramů prošlého masa a uzenin a také plesnivý uzený bok.

Například v Hustopečích nabízeli v prodejně více než osm kilogramů baleného hovězího masa pět dní po vypršení doby použitelnosti. Zhruba stejné množství uzenin a uzené kýty nařídili veterináři odstranit ve Frenštátě pod Radhoštěm.

„Přes čtyři kila prošlých špekáčků bylo nařízeno zlikvidovat v Pardubicích. A v prodejně u Litomyšle se stejné nařízení týkalo téměř čtyř kilogramů, v Bohumíně více než 18 kilogramů tepelně opracovaných výrobků (uzenin) v Bohumíně," uvedl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben bez bližšího upřesnění konkrétních prodejen.

Inspektoři objevili také maloobchodní prodejnu v Brumově-Bylnici, kde vyráběli potraviny bez registrace. „Zjistili zde téměř 20 kilogramů výrobků bez dodacích listů a bez správného označení. Bylo zahájeno správní řízení za účelem uložení pokuty," uvedl Duben.

V provozovně ve Studené v Jihočeském kraji veterináři zjistili nadlimitní obsah tuku a podlimitní obsah čistých svalových bílkovin u salámu Herkules a u Loveckého salámu. Uložili pokutu a nařídili neprodlené stažení předmětných partií z obchodní sítě.

V prodejně v Bernarticích u Milevska objevili inspektoři 1,37 kilogramů plesnivého uzeného boku. Nařídili výrobek zlikvidovat. Veterinární inspektoři také stáhli z prodeje více než tři tuny salámů. Obsahovaly totiž více tuku a méně masa než bylo deklarováno. Výrobci ze Studené v Jihočeském kraji byla ve správním řízení navržena zhruba desetitisícová pokuta.

Konina zatím není

Veterináři také pokračují v kontrolách výrobků, ve kterých by mohlo být koňské maso.

Evropská komise požaduje v Česku vyšetřit minimálně 100 vzorků výrobků na přítomnost koňské DNA a nejméně pět vzorků koňského masa na stanovení léku fenylbutazonu, který je zakázán používat u potravinových zvířat.

„V rámci celoevropské koordinované akce, která probíhá od prvního března, jsme již odebrali 94 vzorků. Doposud byl zjištěn jeden pozitivní vzorek v produktu Lasagne Bolognese z Lucemburska. Na fenylbutazon bylo odebráno již osm vzorků a zatím nemáme žádné pozitivní zjištění," uvedl Duben.

Plesnivé salámy v litvínovské prodejně Zava
Plesnivé salámy v litvínovské prodejně Zava | Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Nejvyšší tresty pro Tesco a Albert. Máme seznam pokut
Vinium zaplatí pokutu za klamání, potvrdil soud
Restaurace, které nejvíc šidily. Máme nový seznam pokut
 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy