Korýš a měkkýš na etiketě chleba? Omyl, říká pekař

Tereza Holanová Tereza Holanová
8. 1. 2013 14:45
Chléb z Alberta byl v pořádku, i když podle nálepky mohl obsahovat stopy ryb či celeru
Foto: Jan Pavelka

Praha - Podle informací na etiketě obsahoval chléb Šumava, který byl k dostání v osmi supermarketech Albert,  vedle mouky či droždí také korýše, měkkýše a ryby.

Jak ale nyní říká dodavatel, tyto položky se ocitly na nálepce omylem.

Údaj o tom, že chléb může obsahovat stopové množství korýšů, měkkýšů, celeru, hořčice, ryb či vlčího bobu, vyplnila administrativní pracovnice v přerovské pekárně Racek do zalistovací karty výrobku (neboli seznamu alergenů, který následně výrobce předá obchodníkovi).

"Naše výrobky nemohou v žádném případě obsahovat ani stopy zmiňovaných alergenů. Tyto suroviny v provozu nemáme a ani jsme je nikdy neměli," reaguje Václav Vrána, jednatel firmy Mader a synové, která pekárnu provozuje.

Že zaměstnankyně chybně zaškrtla uvedené látky, přitom neznamená, že by je některé další pečivo obsahovalo. Výrobce vybírá z tabulky, která obsahuje seznam všech možných alergenů.

Nálepky jsou již v pořádku

Nesprávnou informaci již zaměstnanci Aholdu, který supermarkety Albert v Česku provozuje, odstranili.

"Zároveň jsme provedli kontrolu u všech chlebů Šumava od třiceti dodavatelů, kteří zásobují naši síť," komentuje mluvčí skupiny Judita Urbánková.

Ahold zároveň připomíná, že podle zákona musí výrobce uvádět na obalu všechny alergeny, u kterých se jejich výskyt nevyvrátí. A to i v případě, že se jedná pouze o stopové množství.

Fotografie etikety chleba se v pátek dostala i na Facebook. Během čtyř dní ji sdílelo více než 9700 osob, 3600 uživatelům se líbila a téměř tisíc jich pod obrázek napsalo komentář.


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy