"V dalších dnech vzhledem k předpovědi počasí již neočekáváme nárůst spotřeby zemního plynu," uvedl Milan Šmíd z Bilančního centra, které sleduje dodávky plynu.
Dodávky plynu jsou i navzdory velkým mrazům podle Šmída zabezpečeny. "Objemy v dovozu plynu a v těžebních výkonech podzemních zásobníků dávají předpoklad bezpečných a spolehlivých dodávek všem zákazníkům i při déle trvajících mrazech," doplnil.
Průměrná denní teplota v pondělí byla minus 16,9 stupně Celsia, zatímco při rekordu před třemi lety byly mrazy o 5,8 stupně mírnější. Pokud teploty v dalších dnech klesnou pod minus 12 stupňů, lze počítat s nárůstem spotřeby zhruba jednoho milionu
metrů krychlových na každý další stupeň ochlazení.
Naopak v nejteplejších dnech v roce je spotřeba pod deseti miliony metrů krychlových. "Nejmenší denní spotřeba v posledních
několika letech klesla v letním období na hodnotu osmi milionů metrů krychlových," doplnil Šmíd. V předloňském roce dosáhla 14.
srpna 8,5 milionu metrů krychlových.
Celková spotřeba plynu loni v České republice meziročně poklesla podle předběžných výsledků Bilančního centra o 1,5 procenta na 9,55 miliardy kubíků. Snížení spotřeby souvisí podle Šmída zejména se zvýšením ceny zemního plynu, kterou ovlivňují světové ceny ropy a kurz koruny vůči dolaru.