K 1. lednu 2007 se počet těchto heren v tuzemsku sníží téměř o 30 procent na 129 kasin.
Počet kasin v Česku podle odborníků na hazardní trh vysoko převyšuje zvyklosti vyspělých zemí. Policie se domnívá, že se v kasinech ve velkém perou špinavé peníze ze zahraničí. Vše se děje prostřednictvím takzvané hazardní turistiky - cizinci, jimž někdo zaplatí pobyt v Česku, přivezou velké částky, aby je v hernách schválně prohráli. Policisté už začali vyšetřovat tři případy. Uvedl to před měsícem deník Hospodářské noviny.
Pozornost na kasina se upřela především o prázdninách před dvěma lety, kdy v centru Prahy zazněl výbuch před kasinem. Exploze naznačila spojení kasin se zločinem. Ministerstvo financí poté navrhlo výrazně přísnější loterijní Zákon, který vláda schválila, ale ve Sněmovně neprošel do druhého čtení.
V kasinech hráči loni vsadili 10,1 miliardy korun a zpět vyhráli 8,1 miliardy korun. Celkem Češi loni v hazardních hrách prosázeli rekordních 90,7 miliardy korun, na výhrách se jim vrátilo přes 69 miliard korun. Pro letošek se nevylučuje překonání 100 miliard korun.
Všech deset provozovatelů centrálních loterijních systémů dále musí podle MF požádat o obnovu osvědčení v případě, že budou chtít tyto systémy rozšiřovat. Sjednotily se také požadavky na technické osvědčování herních zařízení zkušebnami a do konce roku se zpřísní požadavky na takzvaná technická zařízení, což jsou například elektronické rulety a kostky.
V uplynulých třech měsících provedlo MF podstatné změny ve státním dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi. Jde zejména o rozšíření státního dozoru o kontrolně-analytické oddělení, což podle ministerstva přineslo zkvalitnění kontrolního a dozorového systému. Nová opatření mají výrazně pomoci k vytvoření transparentního prostředí v herním průmyslu.