Klára Čeperová
29. 9. 2018 7:17
Nové omamné látky, které zatím nejsou na seznamu návykových látek a jejich držení tak není nezákonné, v tuzemsku někdy vyzkoušelo 0,7 procent obyvatel. Jednou z takových látek je také syntetické konopí, kterým se na Ostravsku otrávilo 23 lidí, z nichž dva zemřeli. Podívejte se, co to vlastně syntetické kanabionidy jsou a proč se je pašerákům vyplatí do české "konopné velmoci" vozit.
Náklady versus zisk
- Běžná marihuana přitom vyjde uživatele výrazně levněji než ta syntetická. Cena jedné sazenice konopí vyjde pěstitele maximálně na stovky korun. Při venkovní výsadbě rostlin stačí květinu hnojit a zalévat. Další druhy pěstování se prodraží.
- "Při takzvaném pěstování pod lampou náklady na jednu rostlinu mohou přesáhnout i pět tisíc korun," říká pěstitel z jihomoravského kraje, který si nepřeje být jmenován. Z jedné květiny pak lze nasušit mezi 50 a 500 gramy marihuany. Tomu také odpovídá zisk pěstitele.
- Řádově vyšší jsou pak náklady na výrobu syntetických tvrdých drog. Třicet gramů pervitinu lze vyrobit zhruba za 2500 korun, záleží na ceně použitých léků. Gram se v České republice následně prodává uživateli průměrně za 2000 korun za gram podle Národní protidrogové centrály ho ale lze v některých krajích České republiky sehnat i za 500 korun.
- Podle Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost je tuzemsko nejvýznamnějším evropským producentem pervitinu a jeho spotřeba od roku 2013 stále roste.