Češi se bojí dovolené v cizině, mění moře za klidnou dovolenou doma

Olga Skalková Olga Skalková
30. 4. 2016 11:20
Bezpečných míst pro dovolenou u moře ubylo, ostatní zdražují. Zájem Čechů o dovolenou v tuzemsku se proto výrazně zvyšuje.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Zuzana Šmajlerová/Economia

Praha - Hotely, penziony a pronajímané chaty v Česku se na letošní léto plní jako nikdy dříve. Přestože ekonomika roste a platy se zvedají, mnoho lidí se rozhodlo pro tuzemskou dovolenou. Hoteliéři a cestovní kanceláře, které oslovily Hospodářské noviny, zaznamenávají růst prodaných domácích zájezdů o desítky procent.

"Od prosince se prodeje nezastavily. Už teď nám meziročně vzrostly o 25 procent a některé objekty jsou již vyprodané," tvrdí Petr Krč, předseda představenstva cestovní kanceláře Atis, která je největším prodejcem tuzemských zájezdů. Stejně je na tom Čedok, jediná z velkých cestovních kanceláří, která se na zájezdy po Česku dlouhodobě zaměřuje a je dvojkou trhu. Ze skokového růstu zájmu o domácí dovolené profitují i pronajímatelé chalup a chat.

Vadnoucí zájem o dříve oblíbené prázdniny u moře a naopak sílící poptávku po tuzemské dovolené způsobují hlavně obavy lidí z bezpečnostní situace v některých zemích a z uprchlické krize. I podle Asociace hotelů a restaurací je už teď vidět, jak se byznys kolem domácích dovolených výrazně zvedá, další vlna poptávky má přijít těsně před létem.

"Ubylo bezpečných přímořských destinací, kam jezdí rodiny s dětmi. V ostatních letoviscích je tlak na ceny. Dost rodin bude volit Česko,“ říká prezident asociace Václav Stárek.

O jaké lokality je v tuzemsku největší zájem? Jak klesl zájem o zahraniční pobyty? Čtěte více na webu Hospodářských novin.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Šuráň po deseti letech končí jako prezident svazu minipivovarů, vystřídá ho Voldřich ze Zvíkova

Za nového prezidenta Českomoravského svazu minipivovarů zvolila čtvrteční valná hromada Michala Voldřicha z Pivovarského dvoru Zvíkov. Po deseti letech vystřídá ve vedení Jana Šuráně, který byl v čele svazu od jeho vzniku. Na pozici už znovu nekandidoval, chce ale nadále organizovat hlavní svazové akce, jako je Festival minipivovarů na Pražském hradě a Jarní cenu sládků, která se koná právě na Zvíkově. Pro zvolení Voldřicha bylo všech 64 přítomných členů svazu.

Místopředsedy svazu se stali Radovan Koudelka ze Zámku Zábřeh - Ostrava a Miloš Hrabák z Pivovaru Welzl Zábřeh. "Bylo to hezkých deset let, podařilo se nám svaz založit a vybudovat to, že nás začali vnímat velcí (výrobci), malí i veřejnost," řekl končící prezident Šuráň.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Proud lávy ze sopky na ostrově La Palma výrazně zpomalil, možná do moře nedorazí

Proud lávy ze sopky na španělském ostrově La Palma od nedělní erupce výrazně zpomalil a možná tak ani nedorazí do moře, čehož se od počátku týdne mnozí odborníci obávají. Po střetu žhavé lávy s mořskou vodou by totiž podle vědců nastala chemická reakce, která by do vzduchu uvolnila obrovské množství páry s nebezpečnými látkami a kousky vulkanického skla. 

Láva, jejíž masa v místech dosahuje výšky až 12 metrů, se nyní pohybuje rychlostí asi čtyři metry za hodinu, v pondělí to přitom bylo asi 700 metrů za hodinu. Díky výraznému zpomalení možná láva na pobřeží ani nedorazí.

Láva na tomto Kanárském ostrově v Atlantiku zničila dosud na 166 hektarů a pohltila podle satelitních snímků asi 350 domů. Oběti ani zraněné si přírodní katastrofa nevyžádala, na šest tisíc lidí zůstává evakuováno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy