Ceny bytů stouply nad úroveň z ledna 2010, zájem je hlavně o menší

ČTK ČTK
3. 11. 2015 15:35
Ukazatel HB Index v letošním třetím čtvrtletí stoupl o 1,7 procentního bodu na hodnotu 101,4, přičemž 100 bodů představují skutečné ceny nemovitostí k 1. lednu 2008. Pozemky pokračovaly v dlouhodobém zdražování hlavně v okolí velkých měst, ceny rodinných domů stouply jen mírně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Tržní ceny bytů, rodinných domů a pozemků letos pokračují v mírném růstu. Největší zájem u bytů byl o malometrážní byty v Praze a krajských městech. Pozemky pokračovaly v dlouhodobém zdražování zejména v okolí velkých měst. Ceny rodinných domů stouply jen mírně, přičemž trvá zájem o starší domy, uvedla dnes Hypoteční banka.

"Ceny bytů se tak konečně dostaly nad úroveň z ledna 2010," uvedl ředitel nemovitostního odboru Hypoteční banky Petr Němeček. Z ukazatele HB Index, který sleduje hodnotu nemovitostí, vyplývá, že u bytů ve třetím čtvrtletí letošního roku index stoupl o 1,7 procentního bodu na 101,4.

Základní hodnotu indexu 100,0 bodu přitom představují skutečné ceny nemovitostí k 1. lednu 2008. Ukazatel HB Index sleduje tři typy nemovitostí: byty, rodinné domy a pozemky v ČR.

Rodinné domy během třetího čtvrtletí rostly nejpomaleji, jejich HB Index vzrostl o 0,5 procentního bodu na hodnotu 107,7. "Na trhu se zvyšuje nabídka developerské výstavby a nadále přetrvává zájem o rodinné domy ve zhoršeném stavu, které oslovují zájemce svoji nižší pořizovací cenou a možností postupných úprav dle vlastních představ. I nadále také pokračuje zájem o výstavbu nízkoenergetických domů," uvedl Němeček.

HB Index u cen pozemků stoupl ve třetím čtvrtletí o dva procentní body na 123. "Největší zájem je o lokality v okolí velkých měst. Poptávka je však i po levnějších pozemcích bez kompletních veřejných sítí, kde majitelé jako náhradu využívají domácí čističky, tepelná čerpadla a podobně," uvedl Němeček.

-----------------------

Tip: Porovnejte si nabídku hypoték a vyberte tu nejvýhodnější! >>

 

Právě se děje

před 49 minutami

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy